MC: Wydano ponad dwa miliony dowodów z warstwą elektroniczną

Administracja publiczna

Ponad dwa miliony osób odebrało nowy e-dowód, około 40 procent aktywowało jednocześnie jego warstwę elektroniczną. E-dowód jest nośnikiem identyfikacji cyfrowej, można z jego pomocą komunikować się elektronicznie z administracją. Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa, jeśli ktoś nie zrobi tego przy odbiorze dokumentu, może potem w dowolnym urzędzie.

21.11.2019

Audytor sprzymierzeńcem burmistrza, ale nie zawsze docenianym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza

Wewnętrzny audyt ma wspierać burmistrza, prezydenta czy wójta poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności gminnej funkcjonuje prawidłowo lub ostrzegać, że wymaga on poprawy. Nie zawsze jednak jest to praca doceniana, a czasem wręcz mylona - bezpodstawnie - z kontrolą.

20.11.2019

Rząd Morawieckiego z poparciem Sejmu

Administracja publiczna

Sejm udzielił we wtorek wieczorem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów. Zgodnie z zapowiedzią premiera, nowy rząd rozpocznie pracę od posiedzenia w czwartek 21 listopada.

19.11.2019

Premier podzielił działy między nowe ministerstwa

Administracja publiczna

Minister do spraw europejskich będzie koordynował relacje rządu z Unią Europejską, szef resortu aktywów państwa będzie nadzorował większość spółek należących do Skarbu Państwa, a dwaj ministrowie od środowiska mają między siebie podzielić zadania należące do działu administracji "środowisko". Takie podziału zadań dokonał premier w ogłoszonym 19 listopada rozporządzeniu.

19.11.2019

Dziś premier przedstawi politykę nowego rządu

Administracja publiczna

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Filarami expose i działań rządu na najbliższe 4 lata mają być: rodzina, wolność i solidarność. Po wystąpieniu szefa rządu planowana jest debata klubowa, a następnie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

19.11.2019

NSA: Budowanie w Bieszczadach rodzi dodatkowe utrudnienia

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Negatywny dla inwestora wyrok i konieczność sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko przez skarżącego nie oznacza, że nie będzie on mógł wybudować domu letniskowego na kupionej działce w obrębie Natura 2000 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.11.2019

Jacek Sasin obejmie nadzór nad spółkami, ale dopiero po zmianie ustawy

Administracja publiczna Spółki

Nadzór nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa przejmie nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ale zanim to nastąpi musi zostać znowelizowana ustawa o działach administracji rządowej, bo na skutek zmian wprowadzonych w niej na początku poprzedniej kadencji, nadzór na spółkami podzielony został między kilka resortów.

18.11.2019

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Administracja publiczna

Z opublikowanego właśnie w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Zmiana ta wpłynie na wzrost cen detalicznych tych paliw.

18.11.2019

WSA: Prezydent nie może zakazać występów cyrku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta nie ma kompetencji do zakazywania organizowania na terenach należących do miasta objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. WSA uznał, że była to decyzja dotycząca ochrony zwierząt, a nie zarządzania terenami.

18.11.2019

Prof. Tuleja: Konstytucja wymaga zmian, ale do tego potrzebny jest moment konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przywrócenie ładu konstytucyjnego może odbyć się w oparciu o obowiązującą Konstytucję. Jeśli jednak naruszenia Konstytucji będą trwały przez dłuższy czas, konieczne będzie dokonanie dalej idących zmian lub uchwalenie nowej. Do uchwalenia nowej konstytucji potrzebne byłoby szerokie porozumienie społeczne i "moment konstytucyjny" - mówi prof. Piotr Tuleja

18.11.2019

Kancelaria premiera będzie teraz koordynować sprawy unijne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Problematyką związaną z członkostwem Polski w Unii Europejskiej zajmować się będzie wydzielony pion w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie jak dotychczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kierować tą strukturą ma Konrad Szymański, który robił to dotychczas w ramach MSZ.

16.11.2019

Nowy rząd powołany, Mateusz Morawiecki ponownie premierem

Administracja publiczna

Mateusz Morawiecki został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd Prezesa Rady Ministrów. Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin zostali wicepremierami.

15.11.2019

Jazda na suwak i korytarze życia od 6 grudnia

Prawo karne Administracja publiczna

Od 6 grudnia 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 14 listopada 2019 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca te zmiany.

15.11.2019

W piątek pierwsze posiedzenie nowego rządu

Administracja publiczna

W piątek po południu, po powołaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowego rządu Mateusza Morawieckiego, odbędzie się jego pierwsze posiedzenie. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów będzie miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.

14.11.2019

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci w Warszawie

Administracja publiczna

Rodzina żyjąca w domu jednorodzinnym w Warszawie teraz za odbiór śmieci płaci 60 złote, a po podwyżce zapłaci 94 złotych. Dwuosobowa rodzina, która ma mieszkanie o rozmiarze 30-45 m kw., teraz za wywóz odpadów płaci 19 zł, po zmianie od 36 do 54 zł. Nowe taryfy cen wywozu odpadów, które zdaniem ratusza wymusza nowe prawo, mogą zacząć obowiązywać już od lutego przyszłego roku.

14.11.2019

Byłym posłom i senatorom nie grozi bezrobocie

Administracja publiczna Prawo pracy

Około 200 osób musiało pożegnać się w październiku z Sejmem i Senatem. Wyborcy ponownie nie zaufali m.in. Stanisławowi Piotrowiczowi, Tomaszowi Cimoszewiczowi czy Romanowi Koseckiemu. Parlamentarzyści mogą wrócić do pracy na dotychczasowe stanowiska - zajmowane przed objęciem mandatów. Mają także zagwarantowaną dwuletnią ochronę przed zwolnieniem.

14.11.2019

Senat może poprawiać, ale nie blokować działania Sejmu

Administracja publiczna

Drobna zmiana w regulaminie Senatu pozwoliłaby pokrzyżować szyki partii rządzącej? Według adwokata Romana Giertycha wystarczyłoby, żeby marszałek Senatu nie przekazywał uchwał izby wyższej z powrotem do Sejmu. Jak jednak oceniają konstytucjonaliści, byłoby to niezgodne z ustawą zasadniczą.

14.11.2019

Teraz trochę mniejsza władza PiS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie przyniosły skutku niemal oficjalne zabiegi Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do pozyskania choć jednego senatora opozycji lub niezależnego, by wbrew wynikowi wyborów mieć także większość w Senacie. Nie ma jej, więc wprowadzanie niektórych zmian, a szczególnie tych ustrojowych, będzie znacznie trudniejsze.

13.11.2019

NSA: Dla nabycia obywatelstwa polskiego nie trzeba być dzieckiem z prawego łoża

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Minister spraw wewnętrznych poddał w wątpliwość status ojca przy potwierdzeniu obywatelstwa dziecka. Żądanie potwierdzenia ojcostwa i dowodu, że dziewczynka urodziła się w legalnym związku było nieuprawnione - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił postanowienia dwóch organów.

13.11.2019