Zmiany kodeksu postępowania administracyjnego przewiduje projekt rządowy, a także dwa komisyjne. Ten ostatni dotyczy usprawnienia procedury postępowania organów administracji ze skargami składanymi do sądów administracyjnych na decyzje tych organów poprzez wprowadzenie zasady, że organ odwoławczy zwraca akta sprawy organowi pierwszej instancji niezwłocznie, nie wcześniej jednak niż po upływie terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Kpa - zaświadczenia KRK i skargi

Projekt rządowy kpa dotyczy umożliwienia wydawania zaświadczeń w postaci elektronicznej, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, co znacząco usprawni procedury wydawania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego, a także zaświadczeń wydawanych przez inne organy administracji publicznej 

Czytaj też: Prezydenci i burmistrzowie: Każdy obywatel ma takie same prawa i obowiązki

Drugi projekt zmian w kpa dotyczy zapewnienia spójności art. 253 z art. 221 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz pełnej zgodności z art. 63 Konstytucji RP ustanawiając, że każda osoba zainteresowana, nie tylko obywatel polski ma prawo składania skarg i wniosków do organów władzy publicznej oraz do organizacji społecznych.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Komisja Infrastruktury przedstawi w pierwszym dniu, w środę senacki projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta przewiduje  wszczęcie postępowania egzekucyjnego w przypadku, gdy usunięty z drogi pojazd zostanie wydany bez uiszczeni opłaty za jego usunięcie i parkowanie.

W wypadku zmian w prawie o ruchu drogowym chodzi m.in. o przypadki pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu lub pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Dyspozycję usunięcia pojazdu wydaje policjant lub strażnik gminny (art. 130a ust. 4). Usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych należy do zadań własnych powiatu. Zgodnie z pierwszym zakwestionowanym przepisem pojazd usunięty z drogi umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie (art. 130 ust. 5c). Drugi zakwestionowany przepis stanowi, że wydanie pojazdu następuje po okazaniu dowodu uiszczenia opłaty,

Z kolei komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz ustawy o gospodarce komunalnej przewiduje przepisy głównie porządkowe. Ale jeden z przepisów reguluje odprawy przysługujące w przypadku odwołania dyrektora przedsiębiorstwa – w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Stosownie do art. 12 i art. 13 ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi– odprawa taka nie może przekraczać trzykrotności wynagrodzenia miesięcznego. W tej sytuacji projektowana ustawa zmierza do zastąpienia w art. 39 ust. 1 wyrazu „sześciomiesięcznego” wyrazem „trzykrotności miesięcznego”.

Ustawa antyaborcyjna

Prezydencki projekt noweli dotyczący przepisów antyaborcyjnych został skierowany do pierwszego czytania w komisjach w miniony wtorek. Szef komisji sprawiedliwości, poseł PiS Marek Ast poinformował , że komisja nie ma pisemnego orzeczenia TK i dlatego wstrzymuje się z wyznaczeniem terminu posiedzenia połączonych komisji: zdrowia i sprawiedliwości w sprawie prezydenckiego projektu.

Projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, "jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".