Pensje w administracji zamrożone, ale nie dla podsekretarzy stanu?

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej przedstawiło uwagi do ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw uchwalonej przez Sejm RP 20 listopada 2020 r. (druk senacki nr 269).
Sekretarz stanu dostanie podwyżkę, a reszta nie?
Jedna z nich jest związana z włączeniem do korpusu służby cywilnej stanowiska podsekretarza stanu funkcjonującego w ramach administracji rządowej. SAKSAP zauważa, że przyjęcie przepisu art. 40 – zmian w ustawie o służbie cywilnej - spowoduje wzrost wynagrodzeń podsekretarzy stanu. Stowarzyszenie dostrzega problem niskich płac osób zajmujących stanowiska podsekretarzy stanu i uważa, że są nieadekwatne do zakresu ich obowiązków i odpowiedzialności. Jednak podwyżki dla tej grupy stanowisk możliwe są w obecnym stanie prawnym na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - nie ma więc potrzeby podnoszenia wynagrodzeń podsekretarzy stanu „poprzez budzące szereg wątpliwości włączenie tych stanowisk do korpusu służby cywilnej”.
Krzysztof Wojciech Baran
SprawdźWedług organizacji warto mieć też na uwadze aktualną sytuację społeczną i gospodarczą kraju w epidemii. Jak wskazano w stanowisku, rząd, szukając oszczędności w administracji rządowej zamroził płace i zlikwidował fundusz nagród w służbie cywilnej i planuje zwolnienia pracowników zatrudnionych w urzędach.
Czytaj też: Rząd tworzy konkurencyjny do służby cywilnej korpus urzędniczy?>>
SAKSAP przywołuje, że w uzasadnieniu do ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która przyznała Radzie Ministrów kompetencję do zmniejszenia zatrudnienia w administracji rządowej, stwierdzono, że zasada sprawiedliwości społecznej wymaga, aby całe społeczeństwo uczestniczyło w kosztach społecznych sytuacji kryzysowej. Przepisy nie mogą więc ustanawiać czy sankcjonować uprzywilejowania poszczególnych grup zawodowych, zwłaszcza w sektorze publicznym. Zastosowanie zasady sprawiedliwości społecznej powinno więc w równej mierze dotyczyć szeregowych urzędników jak i wiceministrów w randze podsekretarza stanu.
Stowarzyszenie podkreśla, że przez formułowanie swoich uwag realizuje cel statutowy, którym jest „krzewienie wśród społeczeństwa idei apolitycznej i fachowej służby publicznej oraz dążenie do zapewnienia właściwych warunków wykonywania tej służby”. Więcej uwag na stronie SAKSAP tutaj>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.