Prawo.pl
W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli zostaną wszystkie dane potwierdzone. Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca - powiedział prezydent USA Donald Trump pytany o zniesienie wiz dla Polaków.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2019
Administracja publiczna
76 proc. Europejczyków uważa, że osoby homoseksualne i biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualne. W Polsce tak uważa 49 proc. badanych - wynika z badania Eurobarometru, które opublikowała Komisja Europejska. Zarówno w UE jak i w Polsce wzrasta też przyzwolenie dla małżeństw jednopłciowych.
Krzysztof Sobczak
23.09.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Społeczny projekt: Powołać niezależny nadzór nad służbami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO
Trzeba powołać specjalny niezależny organ, który zajmowałby się nadzorem nad działalnością służb specjalnych i mógł rozpatrywać skargi indywidualne na ich działanie - proponuje grupa ekspertów zgromadzonych wokół rzecznika praw obywatelskich. Organ ten miałby m.in. mieć prawo do informacji o byciu przedmiotem zainteresowania ze strony służb
Krzysztof Sobczak
23.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja RODO
Już 19 ministerstw, pięć urzędów, w tym cztery wojewódzkie i 141 kart usług jest na stronie gov.pl - poinformował w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Zaprojektowaliśmy na nowo tę stronę - powiedział i dodał, że domena gov.pl przejęła funkcje portalu obywatel.gov.pl.
Krzysztof Sobczak
23.09.2019
Administracja publiczna
Już za rok ma nastąpić całkowite zelektronizowanie komunikacji między państwem a obywatelami i firmami. Takie zasady ma wprowadzić ustawa o e-doręczeniach, której projektem ma się zająć we wtorek Rada Ministrów. Rząd jednak zastrzega, że dla osób wykluczonych cyfrowo pisma mają być drukowane i dostarczane tradycyjnie.
Krzysztof Sobczak
23.09.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Roczne sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli uwzględnią tegoroczne zmiany w wynagrodzeniu pedagogów. MEN przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie, zawiera on nowy wzór dokumentu składanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Monika Sewastianowicz
23.09.2019
Kadry w oświacie
Fakt, że zaszczepione dzieci mogły dostać dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkola nie oznacza, że była to dyskryminacja niezaszczepionych. WSA w Gliwicach uznał, że osoby, które nie czynią zadość nałożonym na nie obowiązkom, same się różnicują, więc nie mogą wymagać traktowania na równi z tymi, którzy postępują zgodnie z prawem.
Dorian Lesner
23.09.2019
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Gminy wiejskie muszą walczyć o większe dochody własne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Samorządy wiejskie alarmują, że ich sytuacja finansowa jest bardzo zła. Kilkaset gmin nie ma już środków na inwestycje, a będzie jeszcze gorzej – mówią wójtowie. Tymczasem - jak podkreślają samorządowcy - bez inwestowania trudno walczyć o zatrzymanie mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Od października samorządy mogą otrzymać wsparcie do 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta. Asystent ma za zadanie pomóc osobie niepełnosprawnej przy codziennie wykonywanych czynnościach m.in. w dojazdach do konkretnych miejsc, np. do lekarza, czy na zakupy, załatwieniu spraw urzędowych, czy korzystaniu z ofert kulturalnych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.09.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Nie ma regulacji zapewniających wsparcie finansowe dla opiekuna psa wycofanego po latach ze służby. Takiego czworonoga, który przez lata był np. ratownikiem, przygarnia zwykle jego dotychczasowy przewodnik i przez lata utrzymuje. MSWiA nie wyklucza, że w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, pojawi się specjalny ekwiwalent na "emerytowane" psy.
Robert Horbaczewski
21.09.2019
Policja
Do walki ze smogiem wykorzystywane są coraz nowocześniejsze metody - np. drony, które latają nad terenami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Określają one poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli. Dzięki takim urządzeniom rośnie efektywność kontroli, jednak sąd może nie uznać wyniku badania dronem.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.09.2019
Wybory
Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak zostaną przyjęte przez obecny Sejm na posiedzeniu tuż po wyborach - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jest to jednak wątpliwe, bo porządek zaplanowanego na 15-16 października posiedzenia nie przewiduje takiego punktu.
Krzysztof Sobczak
20.09.2019
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
20.09.2019
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach staje się coraz bardziej skomplikowana, a kolejne jej nowelizacje sprawiają, że jest coraz mniej zrozumiała dla wszystkich uczestników systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – uznali uczestnicy XIX Kongresu Gmin Wiejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
We wtorek prezydent, Andrzej Duda, podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych - potwierdziła w czwartek jego kancelaria. Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Będzie więcej alarmów o smogu

Środowisko Administracja publiczna
Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na obniżenie poziomów informowania i alarmowania o smogu. Będziemy teraz częściej ostrzegani przed wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu. Z inicjatywą wyszło wcześniej Ministerstwo Środowiska. Z powodu smogu w Polsce umiera 47 tysięcy osób rocznie.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
Środowisko Administracja publiczna

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.
Krzysztof Sobczak
19.09.2019
Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna
Rozważenie przejęcia przez rząd finansowania wynagrodzeń dla nauczycieli - to jeden z dotyczących oświaty postulatów Związku Gmin Wiejskich. Samorządowcy uważają, że w ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie zmiany. Postulują również likwidację Karty Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
19.09.2019
Kadry w oświacie
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozpatrzenie skargi dotyczącej wprowadzonej na początku obecnej kadencji nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która m.in. konkursy na stanowiska zastąpiła powołaniami i wygasiła umowy z ok. 1600 pracownikami urzędów. Przyczyną odwołania był spór o skład TK, w którym mieli zasiadać m.in. "sędziowie dublerzy".
Krzysztof Sobczak
19.09.2019
Administracja publiczna
Komunalnych spółek z o.o., mimo, że są spółkami z kapitałem gminnym, nie można uznać za gminne jednostki organizacyjne. Tym samym nie mogą być kontrolowane przez komisję rewizyjną rady miasta – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Robert Horbaczewski
19.09.2019
Samorząd terytorialny
Samorządy są włączane w prace przy rządowych programach, ale wykonują je urzędnicy w ramach swoich obowiązków, bo nie ma na to specjalnych środków. Ministrowie tłumaczą, że to działania na rzecz mieszkańców, więc samorząd powinien je chętnie wykonać. Problem w tym, że gminy mają braki kadrowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.09.2019
Samorząd terytorialny
W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Prawo cywilne Wybory
Już 525 samorządów przystąpiło do współpracy przy rządowym programie Czyste powietrze. Ministerstwo Środowiska apeluje o wspólną walkę o czyste powietrze i koordynację programów samorządowych z rządowym. Zapowiada też rekompensatę finansową dla gmin, które włączą się w dotarcie do mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Unia Europejska zgodzi się na odroczenie brexitu, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód - stwierdził w przegłosowanej środę rezolucji Parlament Europejski. Rezolucja potwierdza poparcie nowego europarlamentu dla obecnej strategii UE przed październikowym szczytem unijnych przywódców.
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Administracja publiczna
W czwartek o godzinie 13 rusza nabór o dofinansowanie w ramach programu WiFi4EU. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, więc aplikację należy złożyć jak najszybciej. Wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych 2 sekundach naboru.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Prawo AI
Jestem przeciwny prowadzeniu debaty na temat odszkodowań dla Polski za szkody poniesione przez nią podczas II wojny światowej - stwierdził prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. I podkreślił, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością "w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości".
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Prawo cywilne
Konieczna jest nowelizacja ustawy o dochodach samorządów, żeby faktycznie równoważyć rozwój najmniejszych jednostek, które mają najbardziej wrażliwe budżety - uważają przedstawiciele gmin wiejskich. Pieniędzy potrzeba między innymi na drogi lokalne gospodarkę odpadami, ochronę powietrza i energię.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ochrona środowiska jest głównym tematem pierwszego dnia kongresu. Realizacja gminnych zadań w tym zakresie jest coraz bardziej złożona i kosztowna. Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi przy wzroście kosztów, susza i jej konsekwencje, nierozwiązane problemy z gospodarką ściekową, wzrost cen energii - to niektóre z problemów gmin wiejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny
W 2018 roku samorządy pokryły straty szpitali w wysokości ok. 200 milionów złotych. W tym roku – jak wynika ze wstępnych prognoz – będą musiały dołożyć nawet dwa razy tyle. Szacuje się, że starty lecznic powiatowych za pierwsze półrocze 2019 r. wynoszą już blisko 200 milionów złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.09.2019
Finansowanie zdrowia