Prawo.pl
Ministerstwo Cyfryzacji wydało przewodnik RODO dla administracji, który ma rozwiać wszelkie wątpliwości. Zawiera 27 pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pracowników administracji w zakresie przetwarzania danych osobowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2019
Samorząd terytorialny RODO
Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce zwiększyła się w ubiegłym roku o 47 tys. Jest to jednak przyrost o 12 tysięcy mniejszy niż w roku 2017 i o 7 tys. mniejszy niż w roku 2016.
Krzysztof Sobczak
06.02.2019
Administracja publiczna
Uzasadnieniem dla wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu instalacji był jeden pomiar hałasu. Został on zakwestionowany przez skarżącego pod względem jego wyników jak i zastosowanej metodologii. Ponadto był on przeprowadzony w czasie treningu do imprezy, która miała jednostkowy charakter.
Dorian Lesner
06.02.2019
Większość mieszkańców nie zastanawia się, skąd się biorą jakieś absurdalne wymogi, tylko wszystko „idzie na urząd” – czyli tego, kto jest najbliżej – mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Mirosław Lech, wójt gminy Korycin
Sylwia Gortyńska
06.02.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Jeżeli plan miejscowy nakazuje zachowanie 100 proc. powierzchni biologicznie czynnej działki nadmorskiej to wykluczona jest jej jakakolwiek zabudowa. Choćby tymczasowym obiektem budowlanym nietrwale połączonym z gruntem jak przyczepa kempingowa.
Marek Sondej
06.02.2019
Administracja publiczna Budownictwo

Mariusz Haładyj nowym prezesem Prokuratorii Generalnej RP 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, z zawodu radca prawny, Mariusz Haładyj został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej RP. Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nowe obowiązki obejmie w środę 6 lutego.
Krzysztof Sobczak
05.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Posiłek dla dzieci, syte, zdrowe dzieci to są także szczęśliwe rodziny - powiedział premier Mateusz Morawiecki, podsumowując przyjęcie programu wsparcia stołówek szkolnych. Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” ma wesprzeć finansowo gminy w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
05.02.2019
Pomoc społeczna Zarządzanie oświatą

NIK sprawdzi rozliczenia VAT w samorządzie

Samorząd terytorialny VAT Kontrola zarządcza
Jednostki samorządu terytorialnego ciągle mają problem z centralizacją rozliczeń VAT. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrole w tym zakresie. Są one ujęte w tegorocznym planie działania izby. Weryfikacja ma objąć również inne aspekty pracy gmin, powiatów i województw.
Krzysztof Koślicki
05.02.2019
Samorząd terytorialny VAT Kontrola zarządcza
W kolejnej grupie miast przeprowadzono testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych. Zdaniem resortu cyfryzacji testy przebiegły pomyślnie. Wnioski o e-dowody można będzie składać od 4 marca.
Krzysztof Sobczak
05.02.2019
Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka ma zdecydować, czy dziecko urodzone przez surogatkę ma w aktach mieć wpis "matka nieznana" czy nazwisko kobiety je wychowującej. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która złożyła do pytania francuskiego sądu swoją opinię prawną uważa, że powinna być stosowana ta druga zasada. Także w Polsce.
Krzysztof Sobczak
05.02.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Ustalenie w uchwale wysokości stawek za usunięcie pojazdu i jego parkowanie musi zostać poprzedzone szczegółową analizą. W innym przypadku mogłoby się bowiem okazać, że stawki zostały ustalone arbitralnie, z pominięciem ustawowych kryteriów - wyjaśnił w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Marek Sondej
05.02.2019
Samorząd terytorialny
Rada gminy Zbąszyń w województwie wielkopolskim zdecydowała, że z psami nie wolno wchodzić do parków ani obiektów publicznych. W sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, bo jak twierdzi rada nie ma takich uprawnień.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2019
Administracja publiczna
Uchwalona niedawno ustawa stanowi, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich, a jedna osoba może być członkiem tylko jednego koła. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się. RPO pyta też, dlaczego takie koła nie mogą istnieć także w miastach.
Krzysztof Sobczak
04.02.2019
Samorząd terytorialny
W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Polsce - zapowiedział resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Sprawdzane mają być m.in. noclegownie, altanki na działkach ogrodniczych, dworce oraz piwnice.
Paweł Żebrowski
04.02.2019
Pomoc społeczna
Ograniczenia w obrocie ziemią rolną nie mają zastosowania do sprzedaży, która jest rezultatem układu przyjętego przez wierzycieli. Zwłaszcza, gdy układ zatwierdzony był przez sąd postanowieniem sprzed wejściem w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 30 kwietnia 2016 r., które stało się prawomocne po tym dniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.02.2019
Prawo cywilne
Rodzaj prowadzonej działalności nie ma wpływu na ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie można też wymagać od składającego deklarację do podania nazwisk i imion osób zamieszkujących nieruchomość – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.
Robert Horbaczewski
04.02.2019
Środowisko
Po przekształceniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, powstał problem z interpretacją przepisów w zakresie zaświadczeń o przekształceniach. Kłopotliwą sytuację dla notariuszy, sądów i obywateli chcących sprzedać mieszkanie ostatecznie rozwiązano.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.02.2019
Budownictwo
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.
Krzysztof Sobczak
02.02.2019
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Deglomeracja? W Niemczech duże miasta też rosną najszybciej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Deglomeracja w rozumieniu rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju nie zawsze wpływa na zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sytuacja w podawanych jako pozytywny przykład Niemczech świadczy, że małe miasta wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.02.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wojewoda nie może pozostawić bez rozpoznania wniosku cudzoziemca, który wnosi o pobyt czasowy w Polsce by uczyć języka obcego. Brak zaświadczenia, że nikt nie stara się o jego stanowisko nie jest powodem bezterminowego odłożenia sprawy do biurka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.02.2019
Administracja publiczna Dla studenta
Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Domowe finanse Administracja publiczna
Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Administracja publiczna Wybory
Ustawa, której celem jest m.in ujawnienie wysokości zarobków w Narodowym Banku Polskim, została w piątek przyjęta z jedną redakcyjną poprawką przez Senat. Zgodnie z nią, maksymalne wynagrodzenie np. dyrektorów, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia prezesa. Jednak do publicznej wiadomości podawane będą średnie pensje, a nie wynagrodzenia konkretnych osób.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Finanse publiczne Prawo pracy
Organ samorządowy sprawujący nadzór nad działalnością stowarzyszenia nie jest uczestnikiem postępowania w sprawie o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy, odnosząc się do sporu miasta Sopot z miejscowym klubem tenisowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2019
Samorząd terytorialny

Urząd może skontrolować, czym palimy w piecu

Samorząd terytorialny Środowisko
Kontrolą domowych pieców zajmuje się straż miejska, a tam, gdzie jej nie ma – wyznaczony urzędnik. Przedstawiciele władzy mogą wejść do domu, przesłuchać domowników i pobrać próbki z kotła. Większość interwencji to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem. Kary za palenie czym popadnie są znaczne.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.02.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Osoby, które nie segregują śmieci, miały płacić cztery razy wyższą stawkę, niż segregujący. Ministerstwo Środowiska zaproponuje jednak zmniejszenie tej różnicy do dwukrotności. Chodzi o zapis w konsultowanym cały czas przez resort projekcie tzw. ustawy śmieciowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.02.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Budżet na 2019 rok przewiduje wzrost dochodów, ale także wyższe wydatki państwa. Ustawa została podpisana przez Prezydenta i czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.
Agnieszka Matłacz
31.01.2019
Finanse publiczne
Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Parlamencie Europejskim premier Finlandii Juha Sipila poparł propozycję powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. To ważna deklaracja, ponieważ kraj ten w drugim półroczu 2019 r. przejmuje prezydencję w Radzie UE.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje ogólne stanowisko w sprawie ważności algorytmu SHA-1 stosowanego w kwalifikowanym podpisie elektronicznym. To reakcja na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Resort z góry zapowiada, że jego stanowisko nie będzie tożsame z poglądem tego organu.
Jolanta Ojczyk
31.01.2019
Zamówienia publiczne