Prawo.pl
Decyzja w sprawie przeprowadzenia lub odłożenia wyborów musi być zgodna z międzynarodowymi standardami demokratycznymi i przestrzegać fundamentalnych wartości z traktatu UE. To kluczowe, by zapewnić legitymizację władzy - tak do sytuacji w Polsce odnosi się Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2020
Organizacje zajmujące się komunikacją miejską i miasta chcą zmiany dopuszczalnej liczby pasażerów w pojazdach oraz udzielenia wsparcia finansowego dla branży transportu publicznego, która ucierpiała podczas pandemii COVID-19. Ich zdaniem o ile w sytuacji głębokiej epidemii miało to sens, to w tzw. „powrocie do normalności” możliwości i rezerwy operatorów wyczerpują się.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
W przypadku wyznaczenia terminu wyborów niezbędne będzie ustalenie na nowo kalendarza wyborczego, bo wszystkie czynności wyborcze muszą być przeprowadzone od nowa. Konieczne będzie między innymi ponowne zebranie podpisów przez kandydatów na prezydenta.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy nie działa z urzędu w sprawie oceny ważności wyborów. Dopiero, kiedy wpłynie sprawozdanie z Państwowej Komisji Wyborczej, SN może zacząć podejmować działania zmierzające do oceny ważności wyborów i podejmie uchwałę. Ale na razie wybory nie zostały odwołane - takie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie ewentualnego unieważnienia wyborów prezydenckich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowelizacja, którą w czwartek poparli posłowie, przewiduje zmiany przepisów dotyczące m.in. liczenia PKB na osobę w przypadku Mazowsza. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.05.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jednak wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się, ponieważ liderzy PiS i Porozumienia zdecydowali o wyznaczeniu innego terminu głosowania korespondencyjnego, ale wcześniej zmienione zostaną przepisy zatwierdzonej właśnie ustawy.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.
Krzysztof Sobczak
07.05.2020
Wybory
Elektronizacja usprawnia proces wyboru wykonawcy, ale też generuje nowe problemy, np. z określeniem momentu momentu doręczenia. Skoro nikt nie wymaga od wykonawców, by codziennie sprawdzali w urzędzie pocztowym czy oczekują na nich nowe listy, to analogicznie trudno nakazywać nieustanne monitorowanie platformy elektronicznej - piszą Michał Wojciechowski i Michał Gajdek z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Michał Gajdek Michał Wojciechowski
07.05.2020
Zamówienia publiczne

Urzędy pracy zasypane aneksami do umów dla mikroprzedsiębiorców

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Powiatowym urzędom pracy grozi zalew tysięcy aneksów do umów z mikroprzedsiębiorcami, którym umorzono pożyczki. Związek Powiatów Polskich uważa, że po kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej nie trzeba aneksować umów, bo zmiany zostały wprowadzone z mocy prawa. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że to konieczne, ale umożliwił przesunięcie zmian w czasie. To nie do końca rozwiąże jednak problem.
Hanna Hendrysiak
07.05.2020
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Opłaty drogowe będą na podstawie pozycjonowania satelitarnego

Administracja publiczna Prawo AI Prawo gospodarcze
Oparcie poboru opłat o pozycjonowanie satelitarne i wykorzystanie darmowej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty - to jeden z celów uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Natomiast pobieranie opłat przejmie teraz od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego Krajowa Administracja Skarbowa.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Administracja publiczna Prawo AI Prawo gospodarcze
Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie w 2020 roku 40 milionów złotych wsparcia na ich działalność statutową. Nadzór nad działalnością kół przejmie pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.
Jolanta Ojczyk
06.05.2020
Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano. Wcześniej głosowanie to miało odbyć się w środę, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że uchwała Senatu nie dotarła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Wybory
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez gminy, które przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców, składa Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Pierwsze dotyczą dwunastu samorządów. Organizacja podkreśla, że każde działanie czy decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.05.2020
Samorząd terytorialny Prokuratura Wybory
Od 4 maja galerie handlowe zostały otwarte dla klientów i dla najemców powierzchni na nowo, zakaz prowadzenia w nich działalności handlowej i usługowej został częściowo zniesiony. Nowego potraktowania wymaga też sprawa czynszów za tę powierzchnię - pisze adwokat Kamil Szmid. I dodaje, że przepisy specustawy koronawirusowej nie są dla najemców jednoznacznie korzystne.
Kamil Szmid
06.05.2020
Prawo cywilne
Domy pomocy społecznej i domy dziecka uzyskają wsparcie finansowe w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Pół miliarda złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego zostanie przeznaczonych na pomoc dla samorządów wspierających te instytucje. Umożliwia to przyjęta niedawno specustawa funduszowa.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.05.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Jeśli Sejmowi nie uda się obalić senackiego weta w sprawie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego, powstanie problem, bo nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów stacjonarnych 10 maja. Wciąż niekompletne są składy niektórych komisji wyborczych. Nie ma też organu, który mógłby zarządzić legalny druk kart wyborczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Prezydent Warszawy nie wyda dowodu synowi dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zdecydował się skorygować decyzji ws sprawie wydania dowodu osobistego synowi dwóch kobiet. Stało się tak mimo uchwały, którą w tej sprawie wydał w grudniu NSA. Stwierdził w niej, że choć aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice figuruje para jednopłciowa nie można wpisać do rejestru, ale nie może to oznaczać pozbawienia dziecka praw.
Monika Sewastianowicz
06.05.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
W środę rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją. To przygotowanie wariantu rezerwowego na wypadek, gdyby w Sejmie nie było większości do odrzucenia weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych.
Krzysztof Sobczak
06.05.2020
Wybory
Do końca 2021 roku placówki medyczne zyskują czas aby wybudować lądowiska dla helikopterów czy zorganizować miejsca izolacji na oddziałach ratunkowych. Tak zmiana zostanie wprowadzona, ponieważ trwająca obecnie epidemia kooronawirusa uniemożliwia im konieczne prace.
Katarzyna Nowosielska
06.05.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli mają mieć dzieci osób wykonujących zawody kluczowe dla gospodarki. Problem w tym, że takiej definicji w ogóle nie ma i raczej nieprędko się pojawi, bo można ją sprowadzić do: to zależy. Nie bez znaczenia może okazać się też fakt, że nie ma podstaw prawnych, by przedszkola zbierały dane o profesji rodziców swoich podopiecznych.
Monika Sewastianowicz
06.05.2020
Zarządzanie oświatą RODO

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.
Hanna Hendrysiak
06.05.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Po wielogodzinnej debacie Senat odrzucił we wtorek 5 maja br. ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Za wnioskowanym przez trzy senackie komisje odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.05.2020
Wybory
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją. Zapyta również przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.05.2020
Wybory
Rozwiązania przewidziane przez rząd są związane z wyjątkową sytuacją wywołaną przez epidemię C0V1D-19. Spowolnienie gospodarcze może pociągnąć za sobą konieczność poszukiwania oszczędności, także w zakresie funkcjonowania administracji rządowej. Wejście w życie przepisów nie pociąga za sobą automatycznego przeprowadzenia redukcji zatrudnienia oraz obniżki pensji w urzędach - odpowiada szef KRPM na pytanie RPO.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.05.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus a prawo

RPO: Nieuzasadnione i nadmierne represje w czasie epidemii

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Kary za naruszanie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa sa nakładane na podstawie specustaw obowiązujących od 1 kwietnia, które są niejasne i bardzo rygorystyczne, a do tego zawierają rozwiązania sprzeczne z Konstytucją, która przewiduje kary tylko za czyny wskazane w ustawie - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
05.05.2020
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo

Wójt nie może zakazać podlewania ogródka

Samorząd terytorialny Środowisko
Nie ma podstaw prawnych do wydawania przez wójta zarządzeń ograniczających dostawy wody oraz ustanawiających zakaz podlewania ogródka - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika. To rada gminy właściwa jest do ustalenia ilości wody dostarczanej przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Ograniczenie poboru wody w związku z suszą jest przedmiotem regulacji ustawowej, a prawodawca lokalny nie może w tym celu wykorzystać przepisów porządkowych.
Jakub Wilk
05.05.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.05.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Tarcza antykryzysowa zmienia też zasady gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Wśród przepisów mających za zadanie niwelować skutki epidemii COVID-19 wprowadzanych na przestrzeni ostatnich tygodni znalazły się liczne regulacje zmieniające zasady gospodarowania odpadami w czasie stanu epidemii. Kluczowe dotyczą szerokich uprawnień wojewody do zarządzania gospodarką odpadami na terenie województwa - piszą Daniel Chojnacki i Ranja Łuszczek
Daniel Chojnacki Ranja Łuszczek
05.05.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.05.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Zajęcia w szkołach zawieszone są do 24 maja, na razie nie wiadomo, czy uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauki. Minister edukacji narodowej zapowiada, że decyzja w tej sprawie zapadnie za około dwa tygodnie - w drugiej połowie maja. Na razie zapewnia też, że nie ma zagrożenia dla terminu zakończenia roku szkolnego.
Monika Sewastianowicz
05.05.2020
Zarządzanie oświatą