Prawo.pl

Skarbnik: Propozycje rozwiązań idą w kierunku manipulowania przy wskaźnikach

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Pomysły ujmowania przy wyliczaniu nadwyżki operacyjnej wydatków związanych z COVID-19 i utraconych dochodów są nieporozumieniem. Zapisy te są mało precyzyjne i sprawią, że różne regionalne izby obrachunkowe będą je różnie interpretowały, co spowoduje chaos. Jeśli ma to być realna pomoc dla samorządów, przepisy powinny być proste, jasne i precyzyjne – uważa Krzysztof Mączkowski
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Głosowanie korespondencyjne w wyborach korespondencyjnych będzie możliwe także dla wyborców, na których nałożono obowiązek kwarantanny na kilka dni przed wyborami. To poprawka PiS do projektu ustawy o tzw. hybrydowym głosowaniu, czyli w lokalach i korespondencyjnie na wniosek. Proponuje ona też, że pakiety będą dostarczane do skrzynek pocztowych.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Wybory
Do końca maja wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast muszą przygotować coroczny bilans – raport o stanie gminy. Czasu pozostało niewiele, a od tego dokumentu zależy wotum zaufania dla władzy wykonawczej, udzielane przez radę gminy. Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium 14 maja.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2020
Samorząd terytorialny
Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Policja Opieka zdrowotna
Nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - zapewnia Jarosław Gowin i ocenia, że wybory odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca. Wybór terminu należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Agnieszka Matłacz
12.05.2020
Wybory
Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.
Krzysztof Sobczak
12.05.2020
Wybory PPK
Zaostrzenie przepisów odpadowych miało zwalczyć szarą strefę, w tym nielegalne wysypiska śmieci. A okazuje się, że legalnie działające firmy nie są w stanie wypełnić wygórowanych i drogich wymagań. 14 proc. firm już planuje zamknąć działalność, a 47 proc. rozważa taki krok. Tak wynika z najnowszego raportu o branży odpadowej.
Jolanta Ojczyk
12.05.2020
Środowisko
Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Cofnięcie oświadczenia woli o zrzeczeniu się mandatu nie może być swobodne. Może mieć miejsce tylko w sytuacjach szczególnych i tylko przed podjęciem postanowienia stwierdzającego wygaśniecie mandatu. Radny nie może tłumaczyć się wzburzeniem i desperacją - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Robert Horbaczewski
12.05.2020
Samorząd terytorialny
Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Wybory
Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Aby dopełnić tego obowiązku, nie trzeba iść do urzędu stanu cywilnego osobiście – możliwa jest też rejestracja dziecka online. Przypominamy, jak zarejestrować dziecko przez internet.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2020
Administracja publiczna
Pakiety wyborcze będą do wykorzystania w tych wyborach, które przed nami - stwierdził w poniedziałek 11 maja wicepremier Jacek Sasin. Tłumaczył też, że druk kart wyborczych zlecił rząd, bo należało zabezpieczyć przeprowadzenie wyborów 10 maja. Nie zmienia to faktu, że gdy zlecano druk kart wyborczych, nie było ku temu podstawy prawnej.
Monika Sewastianowicz
11.05.2020
Wybory

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Brak możliwości głosowania na kandydatów jest równoznaczny w skutkach z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Oznacza to, że marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów - ogłosiła w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. I dodała, że nie będzie sprawozdania dla Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
11.05.2020
Wybory

ZUCH pomoże samorządom osiągnąć wyższy poziom technologiczny

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus a prawo
Ministerstwo Cyfryzacji chce upowszechnić model chmurowy w administracji. Przyspiesza więc udostępnienie specjalnej platformy o wdzięcznej nazwie ZUCH - system Zapewniania Usług Chmurowych – dla administracji, w szczególności samorządowej. Jest to system informatyczny dostarczający nowoczesne i bezpieczne rozwiązania informatyczne.
Hanna Hendrysiak
11.05.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus a prawo
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało pierwsze rozporządzenie na podstawie nowej ustawy o wyborach korespondencyjnych na prezydenta RP. Dotyczy ono przekazania spisu wyborców gminnej komisji obwodowej oraz Poczcie Polskiej.
Krzysztof Sobczak
09.05.2020
Administracja publiczna Wybory
Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.
Krzysztof Sobczak
09.05.2020
Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
Dyrektor szkoły nie musi być omnibusem i znać się na wszystkim. Potrzebne jest dostosowanie przepisów do sytuacji w szkołach, by potem szczegółowo i konsekwentnie wymagać ich stosowania. Jeśli będę wiedziała, co nam robić, będę to robić - mówi Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, Członkini społeczności The Global Change Leader Ashoka.
Beata Igielska
09.05.2020
Zarządzanie oświatą
Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.
Jolanta Ojczyk
09.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Dowód osobisty potwierdza tożsamość w banku lub urzędzie, także obywatelstwo i pozwala wyjechać do wielu krajów bez paszportu. Dodatkowo nowy, z warstwą elektroniczną, pozwala załatwić sprawy w urzędzie dzięki możliwości złożenia podpisu elektronicznego. Wyrobienie dowodu jest bezpłatne.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.05.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.
Krzysztof Sobczak
08.05.2020
Wybory
Komisja Europejska wezwała w piątek państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia czasowego zamknięcia granic dla podróży, które nie są niezbędne, do 15 czerwca.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Ostatnie lata pokazały, że wpływ mieszkańców na przestrzeń publiczną jest możliwy. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie z tym zadaniem samorządy? Podczas webinarium eksperci odpowiedzą na pytania o konsultacje społeczne związane z planowaniem przestrzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2020
Samorząd terytorialny
Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie ważności lub nieważności wyboru Prezydenta RP albo na umorzenie postępowania. Drugiej tury wyborów nie będzie, więc licząc czas na sporządzenie sprawozdania i rozpatrzenie protestów wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą, Sąd Najwyższy ogłosi uchwałę najpóźniej do połowy czerwca,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Wybory
O organizacji i trybie pracy komisji przetargowej decyduje kierownik zamawiającego, może on, na czas epidemii koronawirusa, wprowadzić możliwość odbywania posiedzeń tego zespołu w formie zdalnej - wyjaśnia Mariusz Wolski z LEX Zamówienia Publiczne.
Mariusz Wolski
08.05.2020
Zamówienia publiczne
Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są warunkiem koniecznym do ich przeprowadzenia – głosi opublikowany w czwartek 7 maja wieczorem komunikat PKW.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2020
Wybory
Gdy jeszcze nie było przepisów o głosowaniu korespondencyjnym, rząd zdecydował o przekazaniu Poczcie Polskiej danych osobowych milionów wyborców. Teraz wybory korespondencyjne zostały odłożone, ale nie wiadomo, co poczta robi z tymi danymi. Tymczasem RODO wymaga podania tej informacji, a każdemu daje możliwość żądania usunięcia danych, złożenia skargi lub pozwu do sądu.
Monika Sewastianowicz
08.05.2020
RODO Wybory
Miliony pakietów wyborczych wydrukowano "bez żadnego trybu", przygotowując się do wyborów przed uchwaleniem przepisów stanowiących podstawę do takich decyzji. Według ekspertów te karty nie są dokumentami wyborczymi i powinny powstać nowe, których druk zarządzi PKW. Tymczasem rząd obstaje przy swoim, chcąc wykorzystać karty w wyborach.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo