Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni przebywa na terenie gminy W. Na terenie tej gminy jest zatrudniona, a jej dzieci chodzą tam do szkoły. Wnioskodawczyni chce dalej zamieszkiwać na terenie tej gminy. Oznacza to, że ma ona tam miejsce zamieszkania, co ma znaczenie dla ustalenia właściwego organu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
15.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Praca w służbie publicznej nie jest w sposób równy dostępna dla każdego, nabory są uznaniowe, a wybór osób na wyższe stanowiska odbywa się „po linii politycznej”. Prawo nie zobowiązuje do publikacji ogłoszeń o wakatach kierowniczych, więc urzędy ich nie upubliczniają. A to ogranicza liczbę kandydatów i jest niesprawiedliwe,
Katarzyna Kubicka-Żach
15.09.2020
Administracja publiczna
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy, który jest warunkiem uzyskania wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy. Według zapowiedzi resortu, wstępny projekt ma być gotowy do końca roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Związek Powiatów Polskich apeluje o pilne doprecyzowanie, czy wkład własny do inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych może być finansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z przepisami środki przeznaczane na realizację zadań na drogi nie mogą obejmować środków z budżetu państwa i budżetu UE. A z takich źródeł są pieniądze w RFIL.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Podniesienie jakości doskonalenia i wsparcia oferowanego nauczycielom prowadzącym zdalną edukację przez kadrę placówek wspierających - to cel projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie przy współpracy z Centrum Informatycznym Edukacji (CIE). Unijny grant przeznaczony na ten cel wynosi 50 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Szkoła i uczeń Prawo AI

Część szpitali już bez szans na wykonanie kontraktów

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus a prawo
Od 20,3 proc. do 59,4 proc. waha się wartość wykonania przez szpitale ryczałtu za pierwsze półrocze 2020 r. Sytuacja poszczególnych szpitali jest w tym zakresie tak skrajnie różna, że niektóre z placówek bez problemu będą w stanie udzielić wszystkich świadczeń określonych w kontrakcie, inne zaś nie będą już miały możliwości nadrobienia zaległości
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus a prawo

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Prawo AI Szkolnictwo wyższe
Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Prawo AI Szkolnictwo wyższe
Jeżeli wójt jest na urlopie bezpłatnym i zawiesił wykonywanie obowiązków w swoim dotychczasowym miejscu pracy na okres sprawowania mandatu w gminie, nie można uznać, że narusza zakaz łączenia funkcji wójta z wykonywaniem innych funkcji. rada gminy nie może w takim wypadku stwierdzić wygaśniecia mandatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.09.2020
Samorząd terytorialny
Europejski Bank Inwestycyjny uruchomi dla Polski linię kredytową wysokości do 650 mln euro. Pieniądze będą mogły zostać wykorzystane do pokrycia sfinansowania inwestycji związanych z trwającą obecnie pandemią, m.in. zakupu oraz dostawy aparatury medycznej i niemedycznej, dostawę i produkcję leków, przekształcanie placówek i usług opieki zdrowotnej.
Katarzyna Redmerska
14.09.2020
Finansowanie zdrowia
W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
Kalikst Nagel
14.09.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.
Jolanta Ojczyk
14.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Sołtysa nie można zobowiązać, aby kierował akcją pomocy w sołectwie w czasie klęski żywiołowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sołtys organizował pomoc sąsiedzką np. w razie pożaru - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, oceniając uchwałę rady gminy w Nagłowicach.
Robert Horbaczewski
12.09.2020
Samorząd terytorialny
Stażyści czy wolontariusze w domach pomocy społecznej nie zastąpią profesjonalnej kadry, która ma doświadczenie i pracuje bezpośrednio z pensjonariuszami. Ministerialna propozycja, żeby wliczać w liczbę pracujących w DPS osoby nie będące na etacie lub niezajmujące się mieszkańcami to obniżanie standardów – alarmują eksperci.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.09.2020
Pomoc społeczna
To pracodawca ma obowiązek utrzymywać pomieszczenia pracy w czystości i porządku. Pracownik ma zaś przestrzegać nie tylko zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale i ustalonego porządku pracy. W tym także porządku na swoim stanowisku pracy. Zdezynfekowanie własnego biurka i krzesła dostarczonym przez pracodawcę środkiem mieści się w granicach tej dbałości.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
12.09.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 10 września 2020 r. uznał, że niezapewnienie dziecku w spektrum autyzmu należnego wsparcia edukacyjnego w szkole publicznej stanowiło dyskryminację i naruszenie podstawowego prawa do nauki. Zdaniem Trybunału niedobory budżetowe nie były w tej sprawie dostatecznym usprawiedliwieniem.
Katarzyna Warecka
11.09.2020
Szkoła i uczeń
Czwartą już samorządową uchwałę anty-LGBT unieważnił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd uznał, że radni w Osieku zawarli w niej treści wykluczające osoby LGBT ze wspólnoty mieszkańców. Tego samego dnia Prokuratura Krajowa skierowała do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku WSA w Radomiu, który stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Klwów.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2020
Samorząd terytorialny
Rady gmin nie zawsze prawidłowo ustalają odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych. A to zdaniem rzecznika praw obywatelskich ma wpływ na utrwalanie ubóstwa i zniechęca do korzystania ze schronienia. Prowadzić to może do wzrostu bezdomności ulicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Za mała liczba rodzin zastępczych sprawia, że dzieci do 10 lat zbyt długo są w interwencyjnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Kontrola NIK wykazała także, że w rodzinach zastępczych zdarzają się patologie. Apeluje więc do ministerstwa o centralny rejestr danych o pełniących funkcję rodziny zastępczej.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2020
Pomoc społeczna
Niepublikowanie informacji na stronach BIP urzędów bywa tłumaczone tym, że „jest RODO”. Problem jest, bo prawo nie stanowi wprost, co publikować, ani kiedy informację publiczną zdjąć z BIP ze względu na zasady ochrony danych osobowych. Decyduje więc o tym administrator, kalkulując, czy bardziej się opłaca ograniczyć jawność, czy „przetrzymać” wpis. Niestety, zła decyzja grozi karą.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI RODO
Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.
Jolanta Ojczyk
11.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI
100 milionów złotych z Funduszy Europejskich, na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym, ma trafi do polskich firm. 10 września 2020 r. rozpoczyna się nabór wniosków w Programie Inteligentny Rozwój.
Patrycja Rojek-Socha
10.09.2020
Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.09.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Pensje samorządowców są od lat oderwane od realiów rynkowych i nieadekwatne do zakresu pracy i związanej z nią odpowiedzialności – uważają członkowie zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Ich zdaniem tania administracja nie idzie w parze z wysoką jakością usług publicznych i profesjonalizmem kadr.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Samorząd terytorialny
Wiceminister klimatu zapowiedział w Senacie, że możliwe będzie pozwolenie samorządom na segregowanie odpadów w trzech frakcjach. Byłoby to dopuszczone w wyjątkowych sytuacjach, żeby nie rozmontować obecnie działającego systemu z podziałem na pięć frakcji.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.
Dorian Lesner
10.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Na początek zlikwidowane będą nieobsadzone etaty w administracji – zapowiada wicepremier Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do planowanych oszczędności w urzędach. I dodaje, że po ustaleniu przyszłego kształtu rządu i dostosowaniu do tego kadr administracyjnych podjęte będą decyzje o dalszej redukcji stanowisk.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Administracja publiczna
Wprowadzenie definicji „obwodnicy” i „zadania obwobodnicowego” jako nowego zadania, które może być dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych to jedna z najważniejszych zmian, jakie mają się znaleźć w projekcie nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale br.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse
Brakuje kadry do kontroli i nadzoru nad jednostkami pomocy społecznej, ministerstwo pracy chce więc złagodzić wymogi na tych stanowiskach. Tymczasem mogliby te funkcje pełnić pracownicy pomocy społecznej, którzy mają szansę w ten sposób awansować. Problem w tym, że resort chce dopuścić osoby z wykształceniem ekonomicznym, ale wyklucza osoby z kierunkowym licencjatem i doświadczeniem.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Ponieważ nie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nadal będzie pełnił ten urząd, być może nawet do następnych wyborów parlamentarnych - mówi prof. Andrzej Zoll, który też miał przedłużoną kadencję na tym stanowisku. I przestrzega przed próbami obchodzenia konstytucyjnych zasad w tym zakresie, np. poprzez powołanie "pełniącego obowiązki" RPO.
Krzysztof Sobczak
10.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna