Przyjęta w 2019 r. dyrektywa UE zapowiada wprowadzenie w państwach członkowskich nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Będą mogli korzystać z nich także pracownicy administracji samorządowej. Jak chronić sygnalistów w samorządach? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium organizowane 26 maja.

Portal Prawo.pl jest patronem medialnym, a wydawnictwo Wolters Kluwer partnerem akcji Masz głos.  

 


Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami. Podczas webinarium prowadzące opowie, jakie wyzwania stawia przed publicznymi pracodawcami dyrektywa o sygnalistach i jak może poprawić prace urzędów, a także:

  • kim są sygnaliści i dlaczego Komisja Europejska zdecydowała się ich chronić;
  • kogo i o czym konkretnie będzie można bezpiecznie alarmować po wejściu w życie unijnej regulacji;
  • jak powinna wyglądać polityka ochrony sygnalistów w samorządzie;
  • co może pomóc, a co przeszkodzić w skutecznym wdrożeniu procedur zgłaszania nadużyć.

Aby wziąć udział w webinarium, trzeba zarejestrować się pod linkiem https://bit.ly/webinarium_26maja i we wtorek 26 maja o 19:00 dołączyć do webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Webinarium prowadzi Marcin Waszak - politolog, socjolog, ekspert forumIdei Fundacji Batorego. Kieruje w niej działaniami związanymi z ochroną sygnalistów, m.in. przygotowaniem obywatelskiego projektu ustawy i jego adaptacją do wymagań europejskiej Dyrektywy. Współtworzy stronę sygnalista.pl. Autor licznych publikacji, ostatnia z nich to „Strażnicy demokracji. Nowe perspektywy ochrony sygnalistów”.