Prawo.pl

Sebastian Skuza nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna
Sebastian Skuza 1 czerwca 2020 roku obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Będzie odpowiadał za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.
Krzysztof Koślicki
28.05.2020
Ordynacja Administracja publiczna
Specjalne Strefy Ekonomiczne miały w swoim założeniu przyciągać nowe inwestycje i stymulować rozwój gospodarczy mniej rozwiniętych regionów kraju. Na ten cel idzie ponad 2,5 mld zł rocznie. Niestety, z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że żadna ze stref nie osiągnęła wyznaczonego celu pełnego zagospodarowania obszaru SSE. Nieskuteczny był też nadzór nad zarządzającymi nimi spółkami.
Agnieszka Matłacz
28.05.2020

Andrzej Płonka: Samorząd jeszcze spełnia swoją rolę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Coraz bardziej odchodzimy od modelu organizacji państwa subsydiarnego. I nie chodzi tylko o bezpośrednie odbieranie kompetencji – choć ono też ma miejsce. Częściej zmiany przeprowadzane są w białych rękawiczkach przez narzucanie coraz bardziej szczegółowych standardów i procedur świadczenia usług – mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Lokal za grunt, ulga w PIT i społeczne agencje najmu – to nasze propozycje, które przedstawimy w drugim pakiecie mieszkaniowym. Pierwsza propozycja jest skierowana do samorządów, które oddając inwestorowi grunty pod budynki mieszkalne, otrzymają lokale. Druga ma zachęcić Polaków do zakupu nieruchomości, a trzecia ustabilizować rynek najmu – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.
Jolanta Ojczyk
28.05.2020
Budownictwo
Wybory odbędą się wtedy, kiedy termin wskaże marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wszystko wskazuje na to, że będzie to albo 28 czerwca albo 5 lipca - poinformował w środę szef Porozumienia Jarosław Gowin. Tymczasem senat pracuje nad nową ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta, z możliwością głosowania korespondencyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
27.05.2020
Wybory
Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Eksperci: Niezbędna jest stabilizacja finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Słaba współpraca i brak zaufania między rządem a samorządami, ale także podziały w lokalnych strukturach - to zdaniem ekspertów bolączki samorządów. Wyzwaniem na przyszłość jest stabilizacja finansów samorządowych, ale konieczne są też zmiany w gospodarce przestrzennej, która powoduje ogromne koszty.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.05.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
27.05.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Zarejestrowane koło gospodyń wiejskich może otrzymać od 3 do 5 tysięcy złotych na działalność w tym roku. Kwota zależy od liczby członków organizacji. Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.05.2020
Samorząd terytorialny

30-lecie wielkiej reformy i coraz mniej samorządu w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Instrukcyjne prawo, ciągłe zmiany kluczowych przepisów, brak pieniędzy na wykonywanie zadań i odbieranie dochodów - to zdaniem samorządowców główne przeszkody w rozwoju samorządności. A, jak podkreślają, to samorządy są liderami w wykorzystywaniu środków UE, w nich rozwija się społeczeństwo obywatelskie, one też pełnią ważną rolę w rozwoju biznesu.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

NSA: Urlop nie przywróci terminu do wniesienia odwołania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Strona postępowania powinna przewidzieć możliwość doręczenia korespondencji w czasie swojej nieobecności spowodowanej urlopem i zabezpieczyć możliwość jej skutecznego odbioru. Niestety tego nie zrobiła, więc świadczyło to o jej niedbalstwie i uniemożliwiło przywrócenie terminu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
27.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem
Katarzyna Kubicka-Żach
27.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wciąż nie ma wyznaczonego nowego terminu wyborów prezydenckich, nad nową ustawą wyborczą pracuje obecnie Senat. Marszałek Sejmu apeluje do marszałka Senatu o przyjęcie ustawy jeszcze w tym tygodniu, jednak Senat planuje decyzję na przyszły tydzień.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Pakiety wyborcze są w posiadaniu Poczty Polskiej, są specjalnie chronione i zabezpieczone. Nie wiadomo wciąż, ile kosztowały, bo poczta tylko je kompletowała. Tymczasem, mimo twierdzeń przedstawicieli rządu, że zlecenie druku było zgodne z prawem, opozycja oskarża ministra aktywów państwowych o bezprawne działanie.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.05.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Dochody budżetu państwa za pierwsze cztery miesiące 2020 roku okazały się niższe niż rok wcześniej. Pieniędzy z podatków do budżetu państwa wpłynęło o niemal 9 miliardów złotych mniej. Wydatki wzrosły jednak o prawie 19 miliardów złotych – takie dane wynikają z przedstawionego przez MF szacunkowego wykonania budżetu państwa za okres styczeń – kwiecień 2020.
Krzysztof Koślicki
26.05.2020
Finanse publiczne
Tracza antykryzysowa 4 przewiduje dużo dobrych zmian dla wykonawców. Część z nich, jak możliwość rezygnacji z wadium przez zamawiających czy wypłaty zaliczek, obejmie jednak tylko postępowania ogłoszone po wejściu w życie nowych przepisów. Ponadto jednostki sektora finansów publicznych będą mogły wybrać prowadzących PPK bez ogłaszania przetargu.
Jolanta Ojczyk
26.05.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo

Zdalne głosowanie w radzie tylko podczas epidemii

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Rada nie może wprowadzić do statutu miasta postanowienia normującego prowadzenie sesji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość - stwierdził wojewoda lubelski. Podkreślił, że zdalny tryb obradowania dotyczy tylko okresu obowiązywania stanu epidemii.
Robert Horbaczewski
26.05.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Rząd przygotowuje projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie w polskich miastach miejskiej kolejki naziemnej, np. monorail. Projekt ma w ciągu kilku dni trafić na posiedzenie Rady Ministrów, a jako pierwsze miasto zainteresowany taką inwestycją jest Rzeszów, gdzie w poniedziałek został on zaprezentowany.
Krzysztof Sobczak
25.05.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wnoszone do parlamentu projekty i uchwalane na ich podstawie ustawy, szczególnie te dotyczące samorządu terytorialnego, powinny być konsultowane z zainteresowanymi organizacjami - napisał do marszałek Sejmu Zarząd Związku Powiatów. Zdaniem korporacji, nawet projekty przygotowywane w ramach walki z epidemią koronawirusa powinny podlegać konsultacjom.
Krzysztof Sobczak
25.05.2020
Samorząd terytorialny
Nie zgodzę się z opinią, że nie wiadomo jak ta opieka ma wyglądać, jak ma wyglądać pobyt dzieci w szkole. Zarówno przy otwieraniu przedszkoli, jak i teraz przy otwieraniu szkół dla klas I-III wydaliśmy bardzo szczegółowe wytyczne - mówił minister Dariusz Piontkowski. Dzieci w szkole mają mieć zarówno zajęcia opiekuńcze, jak i dydaktyczne.
Monika Sewastianowicz
25.05.2020
Zarządzanie oświatą
Wszyscy kandydaci startujący w nowych wyborach na prezydenta - "starzy" i "nowi" - mieliby obowiązek zebrania po 100 tys. podpisów poparcia - wynika z nieoficjalnych informacji. O takiej możliwości mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda i podkreślił, że on nie miałby z tym żadnego problemu. 
Krzysztof Sobczak
25.05.2020
Wybory
Lokal za grunt, ulga w PIT na urządzenie i społeczne agencje najmu – takie propozycje znajdą się w nowym, rządowym programie, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku. Wskazują jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie - w zasadach finansowania. Zbyt niska ulga czy cena wykupu sprawią, że program nie zadziała.
Jolanta Ojczyk
25.05.2020
Budownictwo
Lekceważenie orzeczeń sądowych to charakterystyczna cecha współczesnej Polski. Coraz częściej traktuje się je jako "wydane przy kawie i ciasteczkach" - uważa sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz. - To jest niebezpieczne zjawisko, które sędziowie odczuwają na tle informacji publicznej. Szczególnie, gdy usiłuje się informacje publiczną traktować interesownie - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO
Rada gminy uznała, że skarga na działalność wójta była bezzasadna. Wydana w tej sprawie uchwała nie zawierała jednak uzasadnienia prawnego i faktycznego oraz pouczenia. Tymczasem elementy te były szczególnie ważne, ponieważ osobie niezadowolonej z odpowiedzi nie przysługuje skarga do sądu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
25.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Więcej spraw można załatwić w okienku, zaczynają biec terminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od poniedziałku rusza następny etap odmrażania pracy urzędów. Osobiście będzie można załatwić więcej spraw, bo mają funkcjonować w pełnym zakresie, oczywiście z zachowaniem rygorów sanitarnych. Jednocześnie uchylone zostają przepisy wstrzymujące bieg terminów administracyjnych - zaczynają one biec od 24 maja.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

NSA: Zasiłek celowy limitowany przez uznanie urzędnika

Pomoc społeczna Administracja publiczna
Urzędnicy uznali, że chory i niepracujący mieszkaniec Wieliczki nie może otrzymać więcej niż 200 zł na zakup leków z pomocy społecznej. Dlatego, że wziął już 1800 zł i tym samym otrzymał pomoc przeznaczoną na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią, że środki z pomocy społecznej są ograniczone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.05.2020
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Wynikająca z ustawy o finansach publicznych tzw. reguła wydatkowa będzie zawieszona w 2020 r. Taką propozycję zawiera opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Powrót do stosowania pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej ma nastąpić w ciągu dwóch, trzech albo czterech lat po jej wyłączeniu.
Krzysztof Sobczak
23.05.2020
Finanse publiczne
Terminów procesowych, które upłynęły przed wejściem "specustawy koronawirusowej", nie można przywrócić, nawet jeżeli data końcowa przypadła, gdy na terenie RP obowiązywał już stan zagrożenia epidemicznego - uznał WSA we Wrocławiu. To brak zrozumienia intencji ustawodawcy i celu wprowadzanych przepisów - ocenia prof. Robert Suwaj.
Monika Sewastianowicz
23.05.2020
Administracja publiczna
Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów w związku z pandemią Covid-19 nie dotyczy terminów w rozpoznawanych przez sądy sprawach uznanych przez ustawodawcę za pilne. Należą do nich również sprawy z zakresu dostępu do informacji publicznej, co oznacza, że organ nie podejmując czynności w terminie, pozostaje w bezczynności
Marek Sondej
23.05.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Recenzje, umowy i raporty z realizacji zadań finansowanych ze środków na naukę stanowią tajemnicę przedsiębiorstw. Oznacza to wpisanie ich w politykę państwa o szczególnym znaczeniu dla postępu cywilizacyjnego, rozwoju gospodarczego i kulturalnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.05.2020
Szkolnictwo wyższe Ochrona konkurencji