Prawo.pl
We wtorek Sejm i Senat rozpoczną swoją nową, IX kadencję. Posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy został nim Antoni Macierewicz. Premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu, a Prezydent wygłosi orędzie.
Agnieszka Matłacz
12.11.2019
Administracja publiczna
Podwyżki cen ubezpieczeń to dodatkowe koszty, które samorządy będą musiały ponieść w 2020 roku. Trwają prace nad ich budżetami, więc eksperci przypominają o uwzględnieniu wyższych stawek za polisy od skutków żywiołów czy za ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.11.2019
Finanse samorządów
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Jadąc rowerem, powódka wpadła w dziurę na jezdni i doznała rozległego uszczerbku na zdrowiu. Jako zadośćuczynienia za krzywdę zażądała od miasta oraz spółki zapewniającej utrzymanie dróg miejskich 150 tysięcy złotych. W sprawie sporne były dwie kwestie: solidarna odpowiedzialność obu podmiotów oraz przyczynienie się powódki do wypadku.
Marek Sondej
11.11.2019
Samorząd terytorialny
Nawet jeśli w wyroku rozwodowym sąd nie orzeknie, że rodzice wykonują wobec dziecka opiekę naprzemienną, to można tak przyjąć, jeśli „po równo” zajmują się dzieckiem. Okoliczność ta ma znaczenie przy badaniu prawa do świadczeń 500 plus – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Aleksandra Partyk
10.11.2019
Pomoc społeczna
W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego zostanie powołane nowe Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele. Ministerstwem Środowiska pokieruje Michał Woś.
Jolanta Ojczyk
09.11.2019
Środowisko
Małgorzata Jarosińska-Jedynak została mianowana nowym szefem resortu zarządzania finansami. Nowo powstałe ministerstwo ma się zająć koordynacją wydawania środków unijnych.
Jolanta Ojczyk
09.11.2019
W przeciwieństwie do naszych sąsiadów Polska nie ma opracowanego Polskiego Kodeksu Flagowego, który normuje zasady właściwego postępowania z flagą. To powoduje różne nieprawidłowości związane z ekspozycją flagi państwowej i barw narodowych podczas różnych wystąpień i uroczystości – mówi Marek Kwiecień wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
Robert Horbaczewski
09.11.2019
Samorząd terytorialny
Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele, resort zarządzania funduszami, którego szefową będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz i Jacek Sasin obejmujący tekę ministra do spraw nadzoru właścicielskiego - to nowości w rządzie. Zmieni się też kilku ministrów.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2019
Administracja publiczna
Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.11.2019
Samorząd terytorialny
Skarżący nie mieli racji, twierdząc, że organ administracyjny działał w ich sprawie bezczynnie i przewlekle. Działania starosty były bowiem terminowe i zasadne, a postępowanie administracyjne toczyło się efektywnie. To z uwagi na wnioski stron sprawa nie mogła się wcześniej zakończyć – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
08.11.2019
Samorząd terytorialny
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach obowiązuje już dwa miesiące, ale wciąż nie wiadomo, kiedy tak naprawdę nowy system gospodarki odpadami wchodzi w życie w samorządach. Problem stwarzają przepisy przejściowe, które przewidują rok na dostosowanie regulaminów czystości. Nadal ważne są jednak umowy zawarte w starym systemie, które mogą skończyć się... za kilka lat.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.11.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Protest wyborczy złożony przez kandydata Koalicji Obywatelskiej startującego do Sejmu RP w jednej z obwodowych komisji w Szczebrzeszynie, Sąd Najwyższy uznał za zasadny. Jednak stwierdzone naruszenia w liczeniu głosów nie wpływają na wynik wyborów. Jest to pierwszy wśród 274 protest uznany za zasadny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2019
Stworzenie podstaw do działania systemu rejestrów państwowych i obowiązek weryfikacji wprowadzonych danych ze zgromadzonymi w rejestrze PESEL - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wprowadza też funkcjonowanie rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i pozwala na pobranie e-odpisu aktu stanu cywilnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.11.2019
Administracja publiczna

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń
Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.
Agnieszka Matłacz
07.11.2019
Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń

Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Samorządowcy apelują o spotkanie z premierem i ministrem finansów. Ostrzegają, że rosnąca luka w oświacie nie tylko rujnuje ich budżety, ale zagraża rozwojowi kraju, realizacji inwestycji unijnych i PKB. Jak podkreślają, informacja rządowa o dochodzie samorządów z udziału w PIT dotyczy stanu na koniec 2018 r., czyli nie uwzględnia skutków reform podatkowych wprowadzonych w tym roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.11.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Bieg przedawnienia przerywa każda czynność podjęta przed sądem lub innym organem, a także przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Liżewski Sławomir
07.11.2019
Samorząd terytorialny
Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, którą przyjął rząd. Wprowadza nowy system dokumentów strategicznych – przygotowywane na trzech poziomach zarządzania będą ze sobą powiązane i spójne.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.11.2019
Administracja publiczna
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Skutkiem utrzymania limitu 30-krotności składek na ZUS będzie konieczność znalezienia dodatkowych dochodów albo redukcja wydatków o 5 mld zł. Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przyznaje, że nie ma na razie propozycji, która zrekompensowałaby budżetowi utrzymanie limitu.
Agnieszka Matłacz
06.11.2019
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
W 14 skontrolowanych przez NIK urzędach samorządu terytorialnego niemal 24 tys. decyzji administracyjnych podjęli urzędnicy, którzy nie mieli do tego upoważnienia albo zostało ono wystawione przez osobę do tego nieuprawnioną. Na podstawie tych decyzji pobrano podatki i opłaty oraz dokonano wypłat.
Agnieszka Matłacz
06.11.2019
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Skoro powiat rzeszowski nie jest członkiem Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”, to nie może dokonać wpłaty na rzecz tego związku na realizację powiatowych przewozów  autobusowych - stwierdziło Kolegium RIO w Rzeszowie.
Robert Horbaczewski
06.11.2019
Samorząd terytorialny
Po wprowadzeniu RODO powstaje coraz więcej wątpliwości, czy urzędy mogą wymagać od nas podawania PESEL i kto może mieć do niego dostęp. Niepotrzebnie, bo i tak mają ten numer w swoich bazach, a używanie go pozwala uniknąć pomyłek i kosztów ich poprawiania. Inaczej jest w kontaktach z podmiotami komercyjnymi lub osobami prywatnymi, gdzie powinien być szczególnie chroniony.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.11.2019
Administracja publiczna
Po wyborze Wadima Tyszkiewicza na senatora, premier nominował Macieja Jankowskiego na pełniącego obowiązki prezydenta Nowej Soli. Przedterminowe wybory samorządowe odbędą się w mieście 5 stycznia.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Samorząd terytorialny
Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddaliła protest PSL-Koalicja Polska w sprawie terminu zgłoszenia kandydata w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego. Sąd Najwyższy stwierdził, że 15-dniowy termin zgłoszenia został zachowany, gdyż do terminu nie wlicza się wolnej od pracy soboty i niedzieli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2019
Wybory
Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Opóźnień w sporządzaniu protokołów szkód po suszy można uniknąć. Samorządowcy i Podlaska Izba Rolnicza apelują do resortu rolnictwa o uproszczenie procedury i powołanie stałych komisji. Podkreślają, że obecnie członkowie komisji szacujących pracują społecznie. Problemem jest też zbyt mała liczba stacji pomiarowych, co powoduje, że dane są niepełne.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Samorząd terytorialny
Szkolnictwo otrzymało bardzo duże wsparcie z Urzędu Ochrony Danych Osobowych, żeby proces wdrożenia RODO był jak najmniej dotkliwy. To m.in. program edukacyjny „Twoje dane – Twoja sprawa", spotkania wojewódzkie, poradnik dotyczący przetwarzania danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych, nad którego drugą wersją wspólnie z ekspertami teraz pracujemy - mówi Paulina Dawidczyk, dyrektor Zespołu ds. Zdrowia, Zatrudnienia i Szkolnictwa w UODO.
Agnieszka Matłacz
05.11.2019
Szkoła i uczeń RODO
Zmiany w wielu ustawach wymagają często zmian w prawie lokalnym. Potrzebne są więc nowe uchwały gmin, z którymi te opóźniają się nawet po... kilkaset dni. To skutek zbyt wielu przepisów - często nieprzemyślanych i źle skonstruowanych. Wiele samorządów nie wie, co ma robić. W efekcie - tracą na tym obywatele, którzy muszą np. więcej płacić za wywóz śmieci.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Samorząd terytorialny