Prawo.pl
Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na określonym terenie, na przykład powiatu, gminy czy województwa, uniemożliwiłoby przeprowadzenie wyborów prezydenckich w całym kraju. Rozbieżne są jednak zdania co do kontynuacji rozpoczętej procedury po jego ustaniu. Przepisy nie wskazują, czy terminy wyborcze ulegają w takiej sytuacji zawieszeniu
Katarzyna Kubicka-Żach
10.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W ogłoszonym w środę wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdzi, że przepisy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, które uniemożliwiają zakwestionowanie decyzji o przejęciu ziemi przez państwo na podstawie tzw. ustawy uwłaszczeniowej z 1971 r. są zgodne z konstytucją.
Krzysztof Sobczak
10.06.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
Kandydaci w tegorocznych wyborach prezydenckich mają ostatnie godziny na złożenie w Państwowej Komisji Wyborczej list z podpisami. Termin upływa 10 czerwca. W najbliższy poniedziałek PKW poda nazwiska wszystkich kandydatów, którzy spełnili wszelkie formalności.
Agnieszka Matłacz
10.06.2020
Wybory
W wielu miastach toczą się dyskusje, czy likwidować rady osiedli. Przeciwnicy mówią, że nie spełniają one swojej roli a generują koszty. Zwolennicy, że władze boją się lokalnych liderów. Według ekspertów potrzebujemy tych, którzy za nas mogą zabrać głos i podjąć decyzję. Jednak każda gmina szuka swojego sposobu na najwłaściwszą formę partycypacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.06.2020
Samorząd terytorialny
Skrajnie różne interpretacje przepisów dotyczących przetwarzania odpadów powodują, że na zabezpieczenie roszczeń na wypadek konieczności pokrycia kosztów usunięcia odpadów - firma z Podlasia musi przeznaczyć 200 tys. złotych, a z Podkarpacia tylko 7 tys. złotych. W efekcie dochodzi do różnego stosowania prawa, zaburzenia konkurencji i preferowania szarej strefy - wskazują eksperci.
Jolanta Ojczyk
10.06.2020
Środowisko Odpady
Związek Województw RP alarmuje, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych prac nad opracowaniem długofalowych programów wsparcia lotnisk. Regionalne porty lotnicze w przyszłej perspektywie unijnej powinny móc otrzymać kwoty adekwatne do poniesionych w czasie pandemii strat.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.06.2020
Samorząd terytorialny
Niskie pensje i niezadowalający system premiowania powodują, że specjaliści rezygnują z pracy w jednostkach doradztwa rolniczego, a brak odpowiedniej kontroli ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawia, że ci, którzy zostali, doradzają bez pełnej wiedzy o faktycznych potrzebach rolników.
Agnieszka Matłacz
09.06.2020
Administracja publiczna
Kwestię odpraw żołnierzy reguluje w sposób całościowy ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jej art. 94 ust. 1-3 nie określa, że okres służby w Policji powinien zostać wzięty pod uwagę przy ustaleniu prawa do odprawy żołnierza zawodowego - uznał Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną.
Dorian Lesner
09.06.2020
Policja Prawo pracy
Tysiące godzin nadliczbowych zbierają się na kontach pracowników służby cywilnej. Zgodnie z prawem nie otrzymują oni wynagrodzenia za pracę ponadwymiarową, a za nadgodziny mogą odebrać dni wolne. Tymczasem z powodu braków kadrowych nie jest to faktycznie możliwe. Eksperci oceniają, że to dyskryminacja. Pod znakiem zapytania jest od lat projekt zmiany ustawy.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.06.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Rygory bezpieczeństwa w lokalu wyborczym określi rozporządzenie ministra zdrowia, którego projekt został skierowany do konsultacji. Co najmniej 1,5 m odstępu musi być między stanowiskami pracy członków komisji, a w tym samym czasie przebywać w lokalu może nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw. Do tego 10-minutowe wietrzenie co najmniej co godzinę i środki ochronne.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin mających troje lub więcej dzieci. Funkcjonuje w instytucjach publicznych i w prywatnych firmach. Wnioskować można o dwie formy – tradycyjną i elektroniczną. Usługa jest bezpłatna, ale za duplikat karty trzeba zapłacić.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.06.2020
Domowe finanse Administracja publiczna
Trudna sytuacja finansowa samorządów wiąże się z dylematem, które wydatki ciąć. Rezygnacja z inwestycji spowodowałaby upadek firm i przyrost beneficjentów pomocy społecznej. Wygasić światła, obciąć dotacje, czy... oszczędzić na urzędnikach? Zwolnień raczej nie będzie - kadr cały czas brakuje. Deklaracje samorządów są jasne co do tego, że nie będzie podwyżek i nagród.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów HR
W najbliższych wyborach prezydenckich możliwe jest głosowanie korespondencyjne, ale przepisy nie przewidują identyfikacji pakietów wyborczych, nie będą one też doręczane do rąk własnych i kwitowane przez wyborców. To może ułatwiać różnego rodzaju oszustwa. Pocztowcy mówią też o możliwych uszkodzeniach pakietów, co może skutkować unieważnianiem tych głosów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.06.2020
RODO Wybory
Polski sąd ukarał blogera uznając, że odpowiada on za obraźliwe wpisy internauty pod adresem burmistrza miasta. Tymczasem Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że wyrok ten naruszył wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka do swobody wypowiedzi. Polska ma wypłacić blogerowi zadośćuczynienie oraz zwrot kary i kosztów postępowania.
Krzysztof Sobczak
07.06.2020
Prawo cywilne RODO

Finansowanie szkół – duże miasta z trudem, małe gminy na skraju

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Finansowanie oświaty zaczyna być dla samorządowców sprawą gardłową, gdyż w związku z kryzysem finansowym wywołanym przez koronawirusa, gminy i powiaty nie mają już z czego dokładać do tych zadań. Trzeba dyskutować, jak powinno wyglądać finansowanie poszczególnych zadań w różnych szczeblach samorządu – uważa MEN.
Hanna Hendrysiak
06.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo

Samorządy: Tarcza 4 zakłada wsparcie lokalnych budżetów, ale za małe

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
W roku 2020 oprócz zwykłych zwolnień podatkowych samorządy udzielają także ulg podmiotom dotkniętym przez ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią. Te ulgi powinny być zrekompensowane z budżetu państwa – uważają samorządowcy.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.06.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Sejm przyjął nowelizację ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią pobór opłat będzie realizowany przy pomocy pozycjonowania satelitarnego, a nie – jak dotychczas – w oparciu o system radiowy, a do uiszczenia opłaty będzie można wykorzystać darmową aplikację mobilną.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
05.06.2020
Administracja publiczna

RIO: Pomoc dla przedsiębiorcy w związku z COVID-19 bez wniosku i limitu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Rada gminy, podejmując uchwałę o zwolnieniu grup przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w związku z konsekwencjami COVID-19, nie może uzależniać pomocy od złożenia wniosku przez podatnika. Nie może też limitować wielkości środków przeznaczonych na udzielnie pomocy – przypomina RIO w Rzeszowie.
Robert Horbaczewski
05.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo

WSA: Utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej powoduje spory między miastami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Prezydent miasta, który załatwił dziecku umieszczenie w rodzinie zastępczej nie może występować do sądu o zwrot kosztów jego utrzymania, gdy rodzina ta mieszka w innym powiecie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i odrzucił skargę. Dodał jednak, że tylko w drodze porozumienia między miastami możliwe by było odzyskanie tych sum.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Gminy szykują się na wybory, choć czasu mało i brakuje wytycznych

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Ciasny kalendarz wyborczy i krótkie terminy na wykonanie wielu czynności dadzą się we znaki gminom przy organizacji wyborów prezydenckich. Wątpliwości jest sporo - wciąż np. nie wiadomo, kto zapewni środki ochrony. A niedopełnienie nowych zadań, jak doręczenie pakietu do głosowania korespondencyjnego, może prowadzić do pozbawienia czynnego prawa wyborczego, co może być podstawą protestów i nawet unieważnienia wyborów.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.06.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Senat bez poprawek przyjął ustawę zmieniającą sposób obliczania PKB. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.06.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Niewiele czasu zostało na zgłoszenie w urzędzie gminy chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Można to zrobić osobiście lub online do 16 czerwca. O 7 dni więcej będą mieli na to wyborcy objęci kwarantanną. Korespondencyjnie będzie można zagłosować również za granicą, ale tu termin na zgłoszenie takiego zamiaru upływa najszybciej - już 15 czerwca.
Agnieszka Matłacz
04.06.2020
Wybory
Termin na uchwały w sprawie wyodrębnienia w gminie funduszu sołeckiego nie był wstrzymany przez przepisy koronawirusowe. Gminy nie mogły więc decydować o funduszu sołeckim na 2021 rok po 31 marca 2020 roku. Uchwały tych, które to zrobiły, są teraz unieważniane.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Prezes Prokuratorii Generalnej RP spodziewa się pozwów ze strony lekarzy i przedsiębiorców poszkodowanych przez wydane akty prawne, a także zaniechania organów władzy publicznej w związku z pandemią koronawirusa. - Analizujemy na bieżąco, jakie mogą być podstawy ewentualnych roszczeń i ich uzasadnienie - mówi dr Mariusz Haładyj.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
Marszałek Sejmu ogłosiła w środę nowy termin wyborów prezydenckich na niedzielę 28 czerwca. Według zaopiniowanego wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą kalendarza wyborczego termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów - 10 czerwca. Do tego też dnia nowi kandydaci mają złożyć 100 tys. podpisów poparcia. Ewentualna druga tura będzie 12 lipca.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Sobczak
03.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sporo organów władzy publicznej usiłuje nasze dobro wspólne wykorzystywać do prywatnych interesów - tak członkini Stowarzyszenia Watchdog Polska Alina Czyżewska odpowiada sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego Przemysławowi Szustakiewiczowi na twierdzenie, iż „sporo osób usiłuje prawo do informacji publicznej wykorzystywać w celu załatwienia prywatnych interesów".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2020
Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Parlament zakończył we wtorek wieczorem prace nad ustawą wyborczą. Sejm przyjął część poprawek Senatu, między innymi tę, że to PKW, a nie minister zdrowia może zarządzić wyłącznie głosowanie korespondencyjne w związku z epidemią. Posłowie odrzucili zmianę o zbieraniu podpisów poparcia dla kandydatów przez ePUAP oraz 10-dniowy czas na ich zbieranie.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Konieczność spełnienia specjalnych wymogów może utrudnić wielu domom pomocy społecznej otrzymanie dodatkowych środków na funkcjonowanie i dopłaty do pensji. Pieniądze europejskie trafiły już do części DPS, ale problem ze spełnieniem warunków mogą mieć najmniejsze placówki.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.06.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Zgodnie obowiązującym od kilku dni rozporządzeniem, kuratorzy będą mogli uzyskiwać informacje o osobach na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Postulowali o to od samego początku, wskazując na zagrożenie podczas wykonywania czynności w terenie. Ale nadal brakuje im rekomendacji, jak mają się chronić przed COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha
03.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skargi na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie przysługuje skarga. Nawet jeśli utworzenie obwodu zagraża życiu pacjentów hospicjum i szpitala - orzekł NSA.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.06.2020
Pomoc społeczna Wybory