Prawo.pl

Fundusz inwestycji lokalnych rozwiąże część problemów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Samorządy będą mogły wykorzystać środki z nowego funduszu do końca 2022 roku. Algorytm wyliczania nie jest według samorządowców uznaniowy, oceniają, że jest sprawiedliwy zarówno dla małych, jak i dużych jednostek. Będzie korygowany w oparciu o „wskaźnik bogactwa” samorządu.
Hanna Hendrysiak
22.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy chcą wzrostu subwencji, środków ochronnych dla szkół i zwolnień z ZUS

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Zwiększenia o 30 procent subwencji oświatowej podczas lipcowej nowelizacji budżetu, a także gwarancji, że jeśli od września uczniowie wrócą do szkół w nowym reżimie sanitarnym, samorządy dostaną dodatkowe pieniądze - domagają się od ministerstwa edukacji samorządowcy. Chcą też zwolnienia szkół z płacenia składek ZUS od marca do maja, tak jak inne podmioty zwolnione specustawą.
Hanna Hendrysiak
22.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Długotrwały brak kontaktu z dzieckiem jest zawsze bardzo niepokojącym sygnałem i zobowiązuje dyrektorów szkół do podjęcia działań w celu zarówno zlokalizowania dziecka, jak i zdiagnozowania problemu oraz przyczyn nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia - podkreśla MEN w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nie każda służba państwowa automatycznie wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego. Konieczne jest bowiem ustalenie istoty służby, ponieważ może się okazać, że zastosowanie przepisów o obniżeniu świadczeń będzie wyłączone z mocy prawa. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
22.06.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wtorek będzie ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce, do piątku będzie można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania - umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Wybory
W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – zapowiedział to w ostatnią przedwyborczą sobotę - 20 czerwca, wiceminister Maciej Wąsik. Koszt pojazdu to blisko 800 tys. zł, 16 ma sfinansować w całości MSWiA.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Wybory
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że chodzi o nowe środki, które mogą zostać przeznaczone dla każdej gminy i dla każdego powiatu w Polsce na inwestycje. Mają zostać podzielone proporcjonalnie - najniższy poziom dofinansowania sięgnie pół miliona, najwyższy 93 mln zł.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Samorząd terytorialny
Opłata za przechowanie pojazdu usuniętego z drogi może być wyższa od wartości auta, jeśli liczona jest przez 10 lat. Prezydent miasta zażądał od właściciela zwrotu kosztów cztery lata po konfiskacie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wysokości kosztów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Artur Tusiński: Zarządzanie centralne jest złe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Brakuje dwóch rzeczy: pełnej niezależności finansowej od arbitralnych decyzji zapadających poza samorządem i tego, żeby prawo dotyczące lokalnych społeczności mogło w największym zakresie być stanowione w gminach. To konflikt pomiędzy centralizacją, a procesem demokratyzacji na najniższym szczeblu – mówi Artur Tusiński, prezes Unii Miasteczek Polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Sejm zmienił w piątek wieczorem swój regulamin - zgodnie z nim marszałek na stałe będzie miał możliwość wprowadzenia, w określonych sytuacjach, pracy zdalnej posłów. Dotychczas miało być to możliwe tylko do 30 czerwca br. Opozycja była przeciw zmianie i przekonywała, że PiS zaprowadza Sejm niemy.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2020
Koronawirus a prawo
Minister zdrowia wydał rekomendacje o wyłącznym głosowaniu korespondencyjnym na terenie gmin Baranów i Marklowice. Na tej podstawie Państwowa Komisja Wyborcza w piątek wydała uchwałę o zarządzeniu wyborów w takiej formie na wskazanych przez ministra obszarach z powodu znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Samorząd terytorialny Wybory
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nie trzeba głosować w miejscu zameldowania, a można tam, gdzie się mieszka lub będzie przebywać w dniu wyborów. Należy w tym celu zawnioskować o dopisanie do rejestru wyborców albo do spisu wyborców. Terminy to odpowiednio - 21 i 23 czerwca. Można to zrobić także przez internet. Wyjaśniamy, o co chodzi.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Prawo AI Wybory
Nowe prawo pozwoli na poruszanie się po drogach przez kierujących bez konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy. Możliwe też będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie, ale wcześniej konieczne jest zniesienie przepisu przewidującego karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie papierowego dokumentu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.06.2020
Administracja publiczna Policja Prawo AI
Czas pandemii pokazał siłę lokalnych wspólnot. Dzięki współpracy w społecznościach samorządowych darmowe maseczki trafiały do mieszkańców, seniorom dostarczano zakupy, a rodzice mieli wsparcie w organizacji dzieciom czasu w domu. Akcja Masz głos przygotowała film podsumowujący działania mieszkańców zaangażowanych we współpracę z władzami samorządowymi.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Samorząd terytorialny
O zawieszeniu w czynnościach podejrzanego samorządowca miałby decydować sąd, a nie prokurator. Ma to dotyczyć także zastępcy, który przejmie zadania wójta, burmistrza czy prezydenta. Senatorowie przyjęli projekt ustawy w tej sprawie, teraz zajmie się nim Sejm. Rozwiązanie wpisuje się w ideę samorządności lokalnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny
Piątek 19 czerwca to ostatni dzień, kiedy osoby niepełnosprawne oraz te, które ukończyły 60 lat, mogą złożyć w gminie wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich. Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosiła zamiar głosownia korespondencyjnego.
Agnieszka Matłacz
19.06.2020
Wybory
Minister zdrowia od paru miesięcy nie powołuje Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli organu kontrolnego płatnika. W związku z tym nie jest zatwierdzone ani sprawozdanie z działalności Funduszu w 2019 roku, ani nie ma projektu planu finansowego na przyszły rok. W efekcie dyrektorzy szpitali nie wiedzą, jakie decyzje inwestycyjne mają podejmować.
Katarzyna Nowosielska
19.06.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Jeśli gmina nie zabezpieczy należycie lokalu wyborczego, a dojdzie tam do zarażenia koronawirusem, to ona zapłaci za leczenie czy pogrzeb zakażonego. Jednak, mimo że teoretycznie jest możliwość domagania się na drodze sądowej naprawienia szkody wyrządzonej zawinionym działaniem samorządu, trudno udowodnić, że ktoś zaraził się właśnie podczas głosowania,
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Senat poparł nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która będzie m.in. podstawą do przygotowania dokumentów niezbędnych do ubiegania się o środki europejskie w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.
Jolanta Ojczyk
18.06.2020
Finanse publiczne
Straże gminne i miejskie znowu będą działały jak przed pandemią. Zdecydował o tym minister spraw wewnętrznych i administracji, a decyzje w tej sprawie wydadzą wojewodowie. Od kwietnia straże współpracowały z policją i pod jej nadzorem. Były skierowane do realizowania tylko zadań związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2020
Samorząd terytorialny
Ministerstwo Cyfryzacji informuje o znacznym zwiększeniu liczby osób, które założyły sobie profil zaufany. Zdaniem ministra to efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędów, ale także rosnącego zaufania do e-administracji. Profil zaufany potwierdza tożsamość w internecie i służy do zdalnego korzystania z e-usług.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2020
Administracja publiczna
Wprowadzone na Węgrzech prawo, dotyczące ograniczeń w finansowaniu organizacji obywatelskich z zagranicy, jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem Wielkiej Izby Trybunału, Węgry wprowadziły dyskryminujące i nieuzasadnione ograniczenia.
Krzysztof Sobczak
18.06.2020
RODO Prawo europejskie
Nie ma przeszkód, aby informację o decyzji przekazano za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w odpowiedzi na pytania rodziców zaskoczonych takimi formami informowania ich. I dodał, że decyzję w tej sprawie podejmuje podmiot prowadzący żłobek.
Krzysztof Sobczak
18.06.2020
Samorząd terytorialny RODO
Przepisy pozwalają na wyznaczenie regionów, w których głosowanie w wyborach prezydenckich będzie mogło odbyć się wyłącznie korespondencyjnie. Z zapowiedzi ministra Szumowskiego wynika, że będą takie gminy. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że w piątek przekaże rekomendacje PKW.
Agnieszka Matłacz
18.06.2020
Wybory
Dzikie zwierzęta w miastach można spotkać coraz częściej i, niestety, wiążą się z tym kłopoty. Cierpią one same albo ludzie, jeśli wyrządzą szkodę. Prawo przypisuje kompetencje do działania w zakresie reagowania na nieproszonych gości z lasu wielu podmiotom, co może powodować rozmycie odpowiedzialności. Ważna jest jednak szybka reakcja
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Zgodnie z nowelizacją ustawy prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie dokonywał obliczenia średniej wartości PKB dla Mazowsza na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat dla obszarów jednostek terytorialnych na poziomach NUTS 1, NUTS 2 i NUTS 3.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2020
Finanse publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Gminy apelują o wytyczne na wypadek objawów COVID w lokalu wyborczym

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Samorządowcy zwrócili się z wnioskiem do ministra zdrowia o pilne przekazanie samorządom procedur, w jaki sposób postępować z członkami obwodowych komisji i wyborcami, u których w lokalu wyborczym zostaną zaobserwowane objawy mogące budzić podejrzenie zachorowania na COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.06.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Gminy zapewniają obywatelom odpowiednie warunki do uprawiania sportu i rekreacji. Ośrodki sportu i rekreacji skrupulatnie i na bieżąco dbają o stan techniczny infrastruktury, nieprawidłowości jest niewiele - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Nie było też większych zastrzeżeń do gospodarki finansowej OSiR-ów.
Agnieszka Matłacz
17.06.2020
Samorząd terytorialny
Ponieważ szpitale nie realizowały w ostatnich miesiącach dużej części zakontraktowanych przez NFZ procedur medycznych, wygenerowały tzw. niedowykonania. Na samym Śląsku mają one wartość 8 mln zł. Samorządowcy obawiają się, że przez to podległe im szpitale będą miały obniżone finansowanie na 2021 rok.
Katarzyna Nowosielska
17.06.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prawo.pl dotarło do raportu Najwyższej Izby Kontroli o informatyzacji zamówień publicznych. Izba ma cztery zastrzeżenia do miniPortalu. Jedno z nich dotyczy problemu z bezpiecznym przechowywaniem elektronicznej dokumentacji z powodu braku modułu archiwizacji. Tworzona Platforma eZamówienia też go nie będzie miała.
Jolanta Ojczyk
17.06.2020
Zamówienia publiczne