Prawo.pl

Rządowy program ma doprowadzić kolej do małych miejscowości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Przyczynienie się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku. 
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Kancelaria Sejmu skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o uchylenie postanowienia nakazującego jej przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Podstawą żądania ma być ewentualna odpowiedzialność administracyjna i cywilnoprawna z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Wszczęte zostało śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Jak podkreślił, jest to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Prawo karne Administracja publiczna

Rząd ma pełnomocniczkę do spraw demografii

Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Barbara Socha została we wtorek powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej. Jej zadaniem ma być przygotowanie strategii demograficznej, której celem będzie zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Polskie prawo nie pozwala na transkrypcję aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej, ale nie oznacza to, że prawa dzieci mogą być pomijane - wynika z podjętej 2 grudnia br. uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem NSA nie może to ograniczać praw takiego dziecka np. w zakresie obywatelstwa, wydania paszportu czy nadania numeru PESEL.
Krzysztof Sobczak
03.12.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna

MSWiA: Wiceminister Szefernaker zajmie się administracją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sekretarz stanu Paweł Szefernaker będzie, w imieniu szefa MSWiA, sprawował nadzór nad wojewodami, a także odpowiadał za współpracę z samorządem terytorialnym. Tak zdecydował w poniedziałek minister Mariusz Kamiński, który podpisał nową decyzję kompetencyjną określającą zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa tego resortu.
Krzysztof Sobczak
02.12.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Polskie prawo nie dopuszcza wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wpisano dwie kobiety - taki jest sens wydanej w poniedziałek 2 grudnia br. uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uchwała ta wiąże inne składy sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna

UOKiK podejrzewa zmowę przetargową w Tychach

Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wykazać, czy doszło do zmowy przetargowej na utrzymanie zimowej czystości w Tychach. Urząd zebrał dowody, które mogą wskazywać na jej zawarcie.
Jolanta Ojczyk
02.12.2019
Zamówienia publiczne Ochrona konkurencji
Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.
Agnieszka Matłacz
02.12.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń
Według założeń rządu wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2020 roku ma być na poziomie 106,0 proc. Eksperci podkreślają jednak, że to nie rekompensuje wieloletniego mrożenia wzrostu płac i może oznaczać kolejny odpływ urzędników do sektora prywatnego. Konsekwencje tego zjawiska odczują wszyscy - spadnie bowiem jakość usług.
Paweł Żebrowski
02.12.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo pracy
Organ wykonawczy gminy nie ma jakiejkolwiek kompetencji do powołania rady kobiet o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Takie upoważnienie ma wyłącznie rada gminy – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który podzielił stanowisko wojewody w sprawie zarządzenia burmistrza Iławy.
Robert Horbaczewski
02.12.2019
Samorząd terytorialny
Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2019
Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna
Miłosz Skaza i Jan Rosa - zespół uczniów z Technikum Informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego pod opieką Dawida Bąka zwyciężył w konkursie Bezpieczeństwa Internetowego "153+1" dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości i Biuro Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Szkoła i uczeń Nowe technologie

Najbardziej ekologiczna szkoła jest w Markach

Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą
Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) w podwarszawskich Markach to najbardziej zaawansowany ekologicznie obiekt użyteczności publicznej w Polsce. Od września działają w nim już część edukacyjna, w której mieści się szkoła podstawowa, biblioteka, oraz zewnętrzne obiekty sportowe. Oddano własnie do użytku kolejne części obiektu.
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Środowisko Budownictwo Zarządzanie oświatą
Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.
Dorian Lesner
30.11.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Prawo karne Prawnicy

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna
Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.
Krzysztof Sobczak
29.11.2019
Prawo karne PIT Administracja publiczna
Na czym polega prawo do czystego środowiska? O rozstrzygnięcie takiego zagadnienia prawnego Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci się do Sądu Najwyższego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie.
Krzysztof Sobczak
29.11.2019
Środowisko Administracja publiczna
Właśnie ruszył pilotaż kolejnych dwóch modułów bazy danych o odpadach. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych w niej podmiotów może zacząć sprawdzać, jak system działa. Wersja testowa jest dostępna publicznie.
Jolanta Ojczyk
29.11.2019
Środowisko
Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że podczas czwartkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem, zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji.
Krzysztof Sobczak
28.11.2019
Administracja publiczna
Inwestor chciał wybudować wieżę telekomunikacyjną, co spotkało się ze sprzeciwem sąsiadów, którzy wskazywali, że planowane przedsięwzięcie wpłynie na spadek cen gruntów na tym terenie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku jednak uznał, że wahania wartości nieruchomości nie warunkują udzielenia pozwolenia na budowę.
Dorian Lesner
28.11.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Potrzebna jest debata na temat całościowego systemu wynagradzania nauczycieli, poprawy jakości oświaty, skorelowana z dyskusją dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli. Dzisiaj już sama dyskusja o płacach nauczycielskich nie wystarczy - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podjęcie prac w tym zakresie zapowiedział w środę
Hanna Hendrysiak
27.11.2019
Finanse samorządów
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje ustanowienie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka. Do głównych zadań pełnomocnika, którym będzie jeden z wiceministrów w tym resorcie, ma m.in. należeć inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Trwają prace nad zmianami w ustawie o działach administracji rządowej - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni, ale wymaga to wysiłku, ponieważ zmiany dotyczą stu kilkudziesięciu innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Administracja publiczna
W środę Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie, które ustanowi pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. O tym, kto obejmie to stanowisko, mamy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dni, kandydat jest już wybrany.
Agnieszka Matłacz
27.11.2019
Administracja publiczna
Brakuje źródeł wiedzy z zakresu pomocy społecznej – nie ma interpretacji przepisów prawnych, wytyczne ministerstwa są tylko sugestiami, jak można postąpić i nie są dostosowane do orzecznictwa sądów. Pracownicy czują się pozostawieni sami sobie, ale ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, również finansową.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
By nowe prawo zamówień publicznych zadziałało, muszą je stosować kompetentni urzędnicy. Niskie zarobki nie przyciągną osób o wysokich kwalifikacjach. Te wolą pracować o wykonawców, bo dostają średnio o kilkaset wyższą  pensję za mniejszą odpowiedzialność. Taki obraz sytuacji przynosi raport o stanie kadr zajmujących się przetargami.
Jolanta Ojczyk
27.11.2019
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego wybrała we wtorek w Strasburgu Wojciecha Wiewiórowskiego, na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Decyzją zajmie się teraz Konferencja Przewodniczących PE, w skład której wchodzą liderzy grup politycznych oraz szef PE, a Polaka poparły już kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
RODO Prawo unijne
Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Administracja publiczna Spółki