Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało, że profil zaufany założyło sobie ponad 7 mln osób. Jak podkreśla resort, dzięki PZ można szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie korzystać z e-administracji.

Profil zaufany przez usługi banków

Tak dużą popularność PZ można połączyć z szerokim dostępem do bankowości elektronicznej, z której korzystają Polacy. Profil Zaufany można założyć na 3 sposoby: za pomocą formularza online z koniecznością potwierdzenia osobistego w specjalnych punktach w urzędach; przez bankowość elektroniczną – bez potwierdzania oraz za pomocą e-dowodu osobistego.

Każdy, kto korzysta z bankowości elektronicznej, czyli z usług banków m.in. PKO BP, Inteligo, Santander, mBank (pełna lista dostępna jest TUTAJ) czy z usług Poczty Polskiej – envelo, można logować się za pośrednictwem tego konta do PZ, bo z nim powiązany jest profil zaufany. Banki uwierzytelniają dane klientów podczas zakładania im konta, nie trzeba więc już nic potwierdzać osobiście w urzędzie.

 


Profil zaufany a podpis kwalifikowany

Podpisać elektronicznie dokument wysyłany do urzędu można przy użyciu bezpłatnego profilu zaufanego i płatnego podpisu kwalifikowanego. W odróżnieniu od Profilu Zaufanego, za pomocą podpisu kwalifikowanego można nie tylko załatwiać sprawy urzędowe, ale też np. zawierać umowy na odległość, czy brać udział w aukcjach elektronicznych na platformach przetargowych. Podpis kwalifikowany należy kupić u jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji. Kosztuje około 300 zł brutto, jest ważny od roku do trzech lat.

Profil zaufany również jest ważny 3 lata, ale jego założenie i korzystanie z niego jest bezpłatne. Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z kilkuset e-usług dostępnych na portalu www.GOV.pl. Liczba spraw urzędowych, które można załatwić online, stale się powiększa.

- Nieważne w jakim wieku jesteśmy i czym się w życiu zajmujemy. Profil zaufany przyda się wszystkim. Dzięki niemu można też - bez wychodzenia z domu – złożyć online wniosek o dowód osobisty nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, zawnioskować o odpisy aktów stanu cywilnego, ale też sprawdzić swoje punkty karne, czy zalogować się do aplikacji mObywatel, w której znajdziemy elektroniczne dokumenty – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz też: W urzędach sprawy online wciąż wspieramy ręcznie i papierowo

Duży przyrost profili zaufanych w tym roku

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od 1 stycznia do 18 czerwca 2020 r. PZ założyło 2 396 294 osób, czyli niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. Jest to także ponad 1, 2 miliona więcej niż w całym 2018 roku.

- Ostatnie miesiące to rekordowy czas w historii profilu zaufanego. To efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędu, ale także wciąż rosnącego zaufania i przekonania Polaków do e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.