- Wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki myślimy już coraz częściej i mówimy o instrumentach, które pozwolą wyjść z tego trudnego wirażu przedsiębiorcom, czyli o takich impulsach wzmacniających możliwość inwestowania czy ułatwiające zatrudnienie, ułatwiające eksport. O takich pakietach już dzisiaj myślimy - powiedziała w piątek, w Polsat News Jadwiga Emilewicz, wicepremier i  minister rozwoju, pytana m.in. o rozwiązania, które znajdą się w Tarczy 4.0.

Przyznała, że wielu przedsiębiorców ciągle czeka na pomoc, ale uspokajała, że na pewno ona do nich dotrze. Emilewicz przypomniała, że pierwszy strumień, którym pieniądze trafiają do przedsiębiorców, to tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju - otrzymują je w ciągu trzech dób.

Czytaj w LEX: Jakie działania podatkowe można podjąć, żeby zabezpieczyć płynność finansową firmy? >

 


- Po spotkaniu z samorządowcami w tym tygodniu, bo urzędy pracy to domena samorządu, postaramy się jeszcze usprawnić system podpisywania umów i dystrybucji środków przez urzędy pracy - powiedziała szefowa resortu rozwoju. Zauważyła, że co prawda uznaniowości w urzędach pracy nie ma, ponieważ kryteria ją jasne, ale pomoc opiera się na podpisaniu umowy między pracodawcą a urzędem pracy, stąd dłuższy termin oczekiwania na pieniądze. Wicepremier Emilewicz zaznaczyła, że wśród usprawnień znajdują się również rozwiązania zapisane już w tarczy, czyli możliwość delegowania zmiany miejsca pracy pracowników w samorządzie, aby można było wzmocnić kadrowo urzędy pracy.

Czytaj w LEX: Tarcza antykryzysowa 3.0 - rozwiązania w zakresie prawa pracy >

 


- Myślimy także o tym, aby zredukować część wymagań, jakie stawiamy przed przedsiębiorcami w zakresie dostarczonej dokumentacji - zapowiedziała. Wskazała, że jeśli na przykład w ciągu miesiąca zmieni się sytuacja pracodawcy i po dwóch tygodniach postoju uruchamia jednak zakład, to żeby nie musiał rozwiązywać umowy, zawiązywać kolejnej, tylko na podstawie szybkiego aneksu mógł nadal korzystać z postojowego.

Czytaj w LEX:  Kto może skorzystać z ulg podatkowych przewidzianych w tarczy antykryzysowej? >

- Zatem mamy taki katalog - ja zebrałam go od samorządowców - i postaramy się jak najszybciej go wdrożyć, bo mamy nadzieję, że te rozwiązania, uprawnienia urzędów pracy, zostaną w tych urzędach na czas dłuższy - powiedziała.

Czytaj również: ZUS wypłacił już 1,2 mld zł świadczenia postojowego