Prawo.pl
Po napisaniu w ostatnich latach niezliczonej ilości artykułów o rynku pracownika, o tym jak pracodawcy musieli zabiegać o chętnych do pracy, trzeba teraz jasno stwierdzić: to się właśnie skończyło. Oby tylko ta nowa nierównowaga nie trwała zbyt długo i nie prowadziła do ostrych konfliktów społecznych.
Krzysztof Sobczak
01.05.2020
Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.05.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nowa tarcza antykryzysowa miała umożliwiać ministrowi edukacji wprowadzenie zmian w Karcie Nauczyciela. Takie uprawnienia ma już w kwestii innych ustaw regulujących funkcjonowanie oświaty. Jednak Sejm, głosując w czwartek 30 kwietnia nad zmianami w kolejnej wersji tej ustawy, wycofał się z tego pomysłu.
Monika Sewastianowicz
30.04.2020
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Wprowadzenie do polskiego prawa zmian w unijnej dyrektywie gazowej wymierzonych w gazociąg Nord Stream 2, a także usunięcie pewnych wątpliwości z ustawy o wsparciu kogeneracji to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek nowelizacji Prawa energetycznego. Za ustawą głosowało 452 posłów, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się.
Krzysztof Sobczak
30.04.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” rusza 15 maja. Jak informuje Ministerstwo Klimatu, nowa formuła programu przewiduje współpracę z bankami i wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania. Zmiany ułatwiają też dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczy trybu doręczania i odbierania pakietów wyborczych osobom, które mają do tego prawo obecnie, czyli niepełnosprawnym i seniorom oraz osobom w kwarantannie i izolacji. Będą dostarczane do drzwi osób w kwarantannie, a seniorom i niepełnosprawnym – jeśli to zgłoszą przy otrzymaniu pakietu.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Burmistrz wydał negatywną opinię co do podziału gruntu, ponieważ uznał, że byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że w akcie tym nie było odpowiednich przepisów w zakresie podziału i scalania nieruchomości. Organ nie mógł więc twierdzić, że wniosek jest z nimi niezgodny.
Dorian Lesner
30.04.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Przeprowadzenie wyborów może nie udać się w pełnym zakresie z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne, w obliczu braku przepisów, z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć działania - ocenia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Krzysztof Sobczak
30.04.2020
Wybory
Rada gminy podejmując uchwałę w ramach tarczy antykryzysowej o zwolnieniu z podatku od nieruchomości lub przedłużeniu terminu płatności rat tego podatku, nie może wymagać od wnioskodawców złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej – informuje RIO w Lublinie.
Robert Horbaczewski
30.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo

Farmaceuci na skraju wytrzymałości

Samorząd terytorialny Zawody medyczne Farmacja
Aptekarze są na zwolnieniach lub opiekują się dziećmi - w efekcie brakuje już kadry do pracy w aptekach nie tylko w nocy, ale i w dzień. Nieliczne powiaty zawieszają uchwały nakazujące całodobowe dyżury farmaceutów. Ale zdarzają się także doniesienia do prokuratury na zamknięte apteki.
Katarzyna Nowosielska
30.04.2020
Samorząd terytorialny Zawody medyczne Farmacja

Samorządy mówią o kryzysie i domagają się zawieszenia „janosikowego”

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Odłożenie płatności tak zwanego „podatku janosikowego” na później, co proponuje samorządom rząd, nie rozwiązuje ich zdaniem problemu. Uważają, że w czasie pandemii i znacznego obciążenia ich budżetów, to państwo powinno wziąć na siebie wyrównanie strat słabszym samorządom. Tym bardziej, że ten podatek jest obliczany na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, czyli czasów dobrej koniunktury.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo

WSA: Gmino, wolnoć Tomku, ale nie na cmentarzu komunalnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Uchwalając regulamin korzystania z cmentarza komunalnego, organ gminy musi trzymać się obowiązujących przepisów. Nie może zatem wprowadzać opłat za usługi cmentarne, tam gdzie ustawa nie daje mu takiej możliwości, jak też ograniczać dostępu do cmentarza określonej grupie osób - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
30.04.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W środę Rada Dialogu Społecznego zaopiniowała projekt kolejnej tarczy antykryzysowej. Są w niej przede wszystkim przepisy o dopłatach do oprocentowania dla firm, wsparcie finansowe dla samorządów, zmiany dla pracodawców i pracowników, bariery przeciwko wrogim przejęciom przedsiębiorstw, a także wakacje kredytowe dla frankowiczów.
Jolanta Ojczyk
29.04.2020
Prawo pracy Spółki Koronawirus a prawo

RPO chce kontroli działań wojewodów w czasie epidemii

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, żeby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy wojewodowie należycie wypełniają obowiązek sporządzania i aktualizacji planów działania na wypadek epidemii. RPO ma informacje, że wojewodowie kierowali do zwalczania epidemii osoby wyłączone z tego obowiązku z mocy prawa
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Żądanie poddania kontroli sądowej uchwały rady miasta o rozwiązaniu straży miejskiej wymaga wykazania interesu prawnego. Strażnik miejski, którego stanowisko pracy w związku z uchwałą jest zagrożone, może zatem powołać się w skardze na fakt, że nie jest mu znana data obowiązywania uchwały. Ta bowiem mimo swojego wewnętrznego charakteru taki zapis musi zawierać
Marek Sondej
29.04.2020
Samorząd terytorialny

Samorządy oczekują innego wsparcia niż tarcza antykryzysowa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Samorządowcy podkreślają, że zasadne jest wprowadzenie do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nowej części subwencji ogólnej - rekompensującej, która wyrównałaby samorządom ubytki w dochodach własnych spowodowane stosowaniem przepisów ustawy CoViD-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję premiera, zgodnie z którą polecono Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Zdaniem RPO to rażące naruszenie prawa, które negatywnie wpływa na prawa obywatelskie.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Poddawanie książek kwarantannie, przesłony ochronne, zachęcanie do korzystania z dostępnych zasobów on-line, dystans przestrzenny między pracownikami i wywieszka z określeniem maksymalnej liczbie odwiedzających placówkę jednocześnie – to niektóre z wytycznych dla bibliotek, do których dotarło Prawo.pl.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Polecenia premiera, wojewodów, ministra zdrowia i ich wpływ na działanie samorządu, zasady pracy rad gminy pod nowymi przepisami czy działanie urzędów to tematy webinarium, na które zapraszają akcja Masz Głos Fundacji Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Polsce brakuje powierzchni do przechowywania zasobu archiwalnego. W ciągu trzech najbliższych lat w ponad 30 proc. archiwów państwowych zabraknie miejsca na gromadzenie nowych zasobów. Przed archiwami stoją też nowe wyzwania, m.in. potrzeba tworzenia wersji elektronicznych materiałów archiwalnych - to wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Agnieszka Matłacz
29.04.2020
Administracja publiczna
W części miast nie zgłosiło się na tyle dużo chętnych, by skompletować wszystkie spośród planowanych komisji wyborczych. W Warszawie udało się powołać komisje tylko w jednej trzeciej wszystkich obwodów głosowania, podobnie w Gliwicach, Wrocławiu czy Przemyślu. Bardzo trudna sytuacja pod tym względem jest w Sopocie, gdzie powstały tylko 2 na 21 komisji czy w Kaliszu, gdzie udało się powołać 4 komisje na 56.
Agnieszka Matłacz
29.04.2020
Wybory

Minister: Walczymy z koronawirusem i z jego gospodarczymi skutkami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Wykorzystanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 jest mocno zaawansowane, więc przesunięcia środków są bardzo ograniczone. Do dyspozycji pozostaje nam około 30-40 mld zł. Jednak instytucje zarządzające wszystkimi programami starają się, aby wcześniej zaplanowane zadania inwestycyjne były w jak największym stopniu zrealizowane - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Informacja o wykształceniu kierunkowym pracownika jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności zatrudnionego na stanowisku kierowniczym, jest informacją publiczną – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. I dodał, że odzwierciedla ona poziom kompetencji pracownika sprawującego funkcję publiczną.  
Robert Horbaczewski
29.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo pracy
W środę 29 kwietnia w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej. Jak już pisało Prawo.pl, będą to dwie tarcze. Jedną pilotuje Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, drugą Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. W tarczy Schreibera, która już jest w Sejmie, są ważne zmiany dla frankowiczów i samozatrudnionych.
Jolanta Ojczyk
28.04.2020
Koronawirus a prawo
Jest tyle zastrzeżeń wobec projektu o głosowaniu korespondencyjnym, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Powiedział też, że będą trudności z przeprowadzeniem tradycyjnego głosowania, bo do komisji wyborczych zgłosiło się za mało osób.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Wybory
W czasie pandemii może być problem z zapewnieniem opieki najmłodszym dzieciom w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3 szkół podstawowych. Wśród zasad, jakie muszą spełniać placówki, jest reguła, że jedno dziecko miałoby się mieścić na 15 metrów kwadratowych. Tymczasem klasy mają średnio wielkość 20-30 mkw.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Projektowana nowelizacja ustawy osłonowej zawiera propozycję rezygnacji w tym roku z postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. Zmiana przepisu zakłada zwrot zgłoszeń i opłat pracownikom administracji państwowej, którzy już zgłosili się do kwalifikacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pracownik pomocy społecznej odbywający kwarantannę w ośrodku, w którym pracuje, może świadczyć pracę, jeśli się na to zgadza. Zachowa wtedy prawo do pełnego wynagrodzenia – wynika z projektu zmian w ustawie o działaniach osłonowych w związku z COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Samorządy dostaną pieniądze na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli - zapewnił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Otrzymają na ten cel odpowiednio podwyższoną subwencję oświatową. Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami resortu edukacji pensje nauczycieli mają wzrosnąć o ok. 6 proc.
Monika Sewastianowicz
28.04.2020
Kadry w oświacie