Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu tego projektu do Sejmu. Za podjęciem uchwały w tej sprawie opowiedziało się 51 senatorów, jeden był przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Projekt proponuje dodanie do obowiązującej ustawy jednego przepisu, który przewiduje, że państwowe grunty mogą być nieodpłatne przekazane "na cele związane z założeniem terenów zieleni w rozumieniu (...) ustawy o ochronie przyrody, pod warunkiem, że jest to zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku miejscowego planu – studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy".

Czytaj: Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte>>
 

Projekt proponuje poszerzenie możliwości nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanego dalej „Zasobem”. Utrzymano przy tym wymóg zgody właściwego ministra, co pozwoli zachować gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.

Projekt Senatu negatywnie zaopiniowało ministerstwo rolnictwa, które uważa, iż obecny katalog celów, na jakie mogą być przekazywanie bezpłatnie państwowe grunty jest wystarczający.