Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło do tej pory dziewięć wniosków Komendy Miejskiej Policji w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych, które wbrew obostrzeniom związanym z epidemią prowadzą działalność gastronomiczną. Podobne wnioski dotyczące czterech lokali gastronomicznych prowadzących działalność na terenie Gdańska  skierowała do urzędu miejskiego tamtejsza Komenda Miejska Policji.

O apelu rządu do gmin o współpracę przy cofaniu koncesji na sprzedaż alkoholu firmom, które łamią ograniczenia pandemiczne, pisaliśmy pod koniec stycznia. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Są tam też wskazane dopuszczalne przypadki cofnięcia zezwolenia.

- Zezwolenie na sprzedaż alkoholu można odebrać jedynie w ściśle określonych w ustawie przypadkach, takich jak m.in. sprzedaży alkoholu nieletnim, częste zakłócenia porządku publicznego w punkcie sprzedaży czy sprzedaż alkoholu z nielegalnego źródła. Trudno doszukać się w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi punktu, który można byłoby zastosować w zaistniałej sytuacji, czyli prowadzenie restauracji wbrew przepisom epidemicznym – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Czytaj omówienie w LEX: Naruszenie warunków zezwolenia na sprzedaż alkoholu skutkuje jego cofnięciem >

 


Uzasadnienie wniosków

Gdańscy policjanci podczas interwencji w lokalach stwierdzili sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wbrew przepisowi określonemu w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W związku z tym wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w tych lokalach gastronomicznych.

Jak nam mówi Anna Kowalska, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, prowadzenie działalności mimo obostrzeń potwierdziły kontrole funkcjonariuszy, którzy w kilku przypadkach przekazali sprawy do Prokuratury Rejonowej, Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Wydziału ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji.

- W związku z wnioskami urząd miejski wszczął postępowanie administracyjne. Miasto wystąpiło do prokuratury i do Komendanta Miejskiego Policji z prośbą o informacje dotyczące  stanu postępowania wyjaśniającego - dodaje. 

Czytaj w LEX: Przesłanki cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży >

 

Co mogą przedsiębiorcy?

Gdańscy przedsiębiorcy zostali zawiadomieni o wszczęciu postępowania wyjaśniającego oraz możliwości wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów. - Przedsiębiorca jako strona postępowania może składać oświadczenia, żądania, dowody, wnioski i zastrzeżenia. Postępowania wyjaśniające trwają – mówi Joanna Bieganowska z Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Sprawdź w LEX: Czy środki pochodzące z opłat za zezwolenia na alkohol mogą być wykorzystane na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 w 2021 roku? >

W Białymstoku przedsiębiorcy zostali wezwani do urzędu, aby mogli zapoznać się z materiałem dowodowym oraz złożyć wyjaśnienia. Wszystkie sprawy są w toku. - W dwóch przypadkach prokuratura już odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego. Policja natomiast prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie o wykroczenie – mówi Anna Kowalska.

Czytaj też: Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm>>

 

Uprawnienia do odbierania koncesji

Władze Gdańska stoją jednak na stanowisku, że urząd nie ma uprawnień do odbierania koncesji na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z grudnia 2020. Joanna Bieganowska wyjaśnia, że musi w tej sytuacji poczekać na wyrok sądu, który będzie podstawą do ewentualnych decyzji w sprawie odebrania koncesji. - Zezwolenie odbiera się na mocy art. 18 ust 10 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, jeśli przedsiębiorca łamie zapisy ustawy. Rozporządzenie nie jest podstawą do takich działań - mówi.

Adam Abramowicz podkreśla, że postępowania prowadzone przez samorząd o odebranie zezwolenia, jak każde inne, musi być prowadzone na podstawie i w granicach prawa obowiązującego. - Dlatego jeśli u przedsiębiorcy zachodzą wątpliwości co do legalności działań organów koncesyjnych, może on wnioskować o interwencję Rzecznika MŚP – dodaje.

Czytaj w LEX: Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży - zagadnienia proceduralne >

 

Jeden przypadek w ciągu kilku lat

W ciągu ostatnich kilku lat tylko raz gdański magistrat odebrał koncesję na sprzedaż alkoholu. Powodem był fakt, że przedsiębiorca nie płacił czynszu za lokal i prywatny najemca wypowiedział mu umowę najmu. A zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałanie alkoholizmowi we wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu trzeba podać adres punktu sprzedaży.
W Białymstoku takich przypadków nie było.

Odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu zdarza się rzadko. Najczęściej mieszkańcy kierują do urzędu miasta lub gminy pisma w formie skargi na zakłócanie porządku. Przeważnie są to wnioski od osób, które skarżą się na sklepy sprzedające alkohol. Po zgłoszeniach urząd prowadzi postępowanie dowodowe, dokonuje inspekcji miejsc sprzedaży lub podawania alkoholu, odbywa rozmowy ze świadkami, wysłuchuje stron i kontaktuje się z policją. Procedura taka może trwać nawet kilka miesięcy.

Sprawdź w LEX: Czy można wygasić zezwolenie na sprzedaż alkoholu z powodu pandemii w związku z brakiem fizycznego prosperowania baru? >