Prawo.pl
Gmina może, ale nie musi, uwzględnić życzenia beneficjenta pomocy społecznej w zakresie miejsca, w którym ten chce mieszkać. Gdy jest on przywiązany do dotychczasowej lokacji, a gmina skieruje go do innej, nie naruszy prawa. To zgodne z ustawą o pomocy społecznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Marek Sondej
21.12.2023
Pomoc społeczna
Premier Donald Tusk na wniosek ministra Krzysztofa Hetmana powołał Waldemara Sługockiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Aktualnie w MRiT w randze sekretarza stanu został również powołany Jacek Tomczak, natomiast Wacław Turek został dyrektorem generalnym.
Inga Stawicka
20.12.2023
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła w jaki sposób Wody Polskie zatwierdzały taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz rozpatrywały wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf. Kontrola wykazała przewlekłość postępowań i liczne naruszenia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Agnieszka Matłacz
20.12.2023
Administracja publiczna

Reforma KAS to dziś braki kadrowe i braki wykwalifikowanych ludzi

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Kontrole celno-skarbowe wynoszące średnio 400 dni, długotrwałość prowadzonych postępowań podatkowych w pierwszej instancji w urzędach skarbowych i urzędach celno-skarbowych, z których prawie połowa trwała ponad 6 miesięcy - to tylko niektóre wyniki kontroli NIK w organach Krajowej Administracji Skarbowej, do których dotarł serwis Prawo.pl. Powodem są braki kadrowe i brak wykwalifikowanych służb. Zdaniem prawników, to zawoalowane potwierdzenie klęski reformy administracji skarbowej przeprowadzonej przez PiS w 2017 roku.
Grażyna J. Leśniak
20.12.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Interpretacja przepisów po wprowadzeniu kolejnych nowelizacji prawa o odpadach i ustawy "środowiskowej" jest niekorzystna dla inwestorów i utrudnia powstawanie proekologicznych instalacji. W praktyce nierzadko zdarza się bowiem, że proces inwestycyjny trwa dłużej niż okres „obowiązywania” decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co uniemożliwia skuteczne złożenie wniosku o pozwolenie zintegrowane. Dlatego potrzebne są zmiany.
Inga Stawicka
20.12.2023
Środowisko Odpady Poprawmy prawo
Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
20.12.2023
Prawo karne Środowisko
Najnowsze konkursy uruchomione w ramach nowej perspektywy ewidentnie ukazują, jak duże jest zapotrzebowanie wśród polskich przedsiębiorców na fundusze unijne. Pandemia i przerwa między perspektywami przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w sektorze MSP, co skutkuje olbrzymim zainteresowaniem na pozyskiwanie środków zewnętrznych - pisze Przemysław Konieczny, Starszy Analityk Biznesowy w Dziale Doradztwa Gospodarczego DC CENTRUM Sp. z o. o. 
Przemysław Konieczny
19.12.2023
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Parlament Europejski i Rada UE w ubiegłym tygodniu uzgodniły treść dyrektywy w sprawie pracy za pośrednictwem platform internetowych. Regulacja obejmie popularne w Polsce platformy cyfrowe takie jak Pyszne.pl. Glovo, Wolt, Uber, Bolt, jush! i Lisek. Zdaniem prawników kancelarii prawnej DLA Piper, planowana zmiana przepisów dla platform cyfrowych działających w branży dostawczej i przewozowej może w skrajnym wariancie drastycznie zwiększyć koszty pracy, a w efekcie spowodować wzrost cen usług.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2023
Prawo pracy Nowe technologie Prawo unijne
Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. Polscy pracownicy, jak wynika z badań, są bardzo otwarci na zmianę – blisko 2/3 z nich bierze pod uwagę nawet radykalne kroki dotyczące ich sfery zawodowej i wykonywanych zadań. Pytanie, czy są w stanie wywołać trzęsienie ziemi na rynku pracy.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Marcin Wiącek pisze do MSWiA w sprawie stosowania przez Straż Graniczną tzw. pushbacków, czyli zawracania cudzoziemców do linii granicy państwowej tuż po zatrzymaniu, bez uprzedniego dokonania zindywidualizowanej oceny ich sytuacji faktycznej i prawnej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o uchylenie obowiązujących przepisów i wprowadzenie takich, które umożliwią migrantom realizację ich podstawowych praw.
Agnieszka Matłacz
19.12.2023
Administracja publiczna Prawo unijne

Siedmiu kandydatów na prezesa UODO

Administracja publiczna RODO
Prof. Grzegorz Sibiga, dr Mirosław Gumularz, Jakub Groszkowski, Konrad Komornicki, Marcin Zadrożny, Mirosław Wróblewski i Andrzej Rybus-Tołłoczko to kandydaci na nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. We wtorek, 19 grudnia, wezmą udział w sejmowej debacie, w której przedstawią swoją wizję sprawowania urzędu i odpowiedzą na pytania, w tym także organizacji społecznych i obywateli.
Robert Horbaczewski Inga Stawicka
19.12.2023
Administracja publiczna RODO
Przedsiębiorcy domagają się szybkiego rozpoczęcia prac nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Rządowy projekt sprzed dwóch lat został skrytykowany i porzucony. Nowy wymaga czasu i uzgodnień. A przyjęte przepisy o kaucjach obejmują tylko niewielki ułamek problemu. Eksperci obawiają się jednak, że na szybkie porozumienie nie ma dużych szans, bo ustawa będzie musiała pogodzić sprzeczne interesy.
Zofia Jóźwiak
19.12.2023
Środowisko Odpady
Sąd Rejonowy błędnie przyjął, że strażnik graniczny kontynuował realizację przestępczego zachowania, czyli brał łapówki w warunkach izolacji, będąc już w areszcie. Z treści przypisanego mu czynu wynika również, że dopuszczał się on przestępstwa jeszcze przez osiem dni po zakończeniu śledztwa, co było oczywistym błędem sądu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.12.2023
Prawo karne

Rusza miotła kadrowa w administracji w terenie

Administracja publiczna Rynek pracy
Po powołaniu nowego rządu na pierwszym celowniku zmian znaleźli się wojewodowie, jako reprezentanci administracji rządowej w terenie. Kolejny krok, jak zapowiedział premier Donald Tusk, to zmiany w kuratoriach oświaty. Przegląd kadr odbędzie się też w organach podległych wojewodom oraz poszczególnym resortom. W terenie pracy może być niepewna nawet tysięczna rzesza urzędników, o ile miotła kadrowa sięgnie tak głęboko.
Robert Horbaczewski
19.12.2023
Administracja publiczna Rynek pracy

Świąteczne BHP: Ostrożnie z choinkami i lampkami w miejscu pracy

Administracja publiczna Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Już od wielu lat możemy obserwować kreatywne podejście do przedświątecznego dekorowania nie tylko domów, ale w zasadzie każdej przestrzeni wokół nas. Miasta prześcigają się w pomysłach na rozświetlenie ulic, a centra handlowe w rywalizacji na najbardziej oryginalne dekoracje. Nie dziwi więc fakt, że również firmy przystrajają biura, przestrzenie produkcyjne czy magazynowe. Poza samym wyborem dekoracji, należy również zastanowić się nad jej bezpieczeństwem.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2023
Administracja publiczna Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy
Polski Ład miał ograniczyć pracę na czarno oraz wypłacanie wynagrodzeń „pod stołem” - nic się jednak nie zmieniło. Zdaniem prawników to efekt ustalanej ustawowo i stale podwyższanej płacy minimalnej, która wywołuje presję płacową i zmusza pracodawców do podnoszenia pensji wszystkim pracownikom. Dopiero po 2024 r. dowiemy się, jakie będą tego efekty - ile osób będzie pracowało na część etatu albo założy własną firmę.
Grażyna J. Leśniak
18.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Przedsiębiorcy już liczą na odszkodowania za reklamy usunięte w związku z wejściem w życie uchwał krajobrazowych. Szanse na to daje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Firmy nie mogą jednak przegapić daty jego publikacji, bo do sądu trzeba będzie wystąpić w ciągu miesiąca od tego dnia. Kwestie związane z odszkodowaniami spędzają przedsiębiorcom sen z powiek od początku obowiązywania ustawy krajobrazowej.
Zofia Jóźwiak
18.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka
Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.
Robert Horbaczewski
16.12.2023
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Dorian Lesner
16.12.2023
Prawo pracy
Popularne „Zetki” stanowią dziś bardzo ważną grupę na rynku pracy. Do tej generacji wliczają się bowiem dwudziestokilkulatkowie, którzy albo są na końcu swojej ścieżki edukacji, albo właśnie ukończyli studia. Z obserwacji ekspertów rynku pracy wynika, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek lub pracują krótko, mają dużo mniejszą skłonność do wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Śmiertelne postrzelenie żołnierza przez myśliwych na poligonie spowodowało pytania o to, czy polowania mogą odbywać się na terenach, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Przepisy tego nie zabraniają, więc zarówno żołnierze ćwiczący przeprowadzanie operacji wojskowych, jak i myśliwi, korzystają z tych terenów, zamkniętych dla innych osób.
Regina Skibińska
16.12.2023
Administracja publiczna Wojsko
Z pierwszego wniosku o płatność Polska otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro w części dotacyjnej i 4,22 mld euro z pożyczki. Pierwsza transza z Krajowego Planu Odbudowy powinna wpłynąć do Polski pod koniec marca, najpóźniej w kwietniu 2024 roku - zapowiedziała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
kn/pap
15.12.2023
Skończyły się pieniądze na kredyt 2 proc. Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział jednak, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę przepisów. Jego zdaniem z programu powinny skorzystać tylko osoby, których nie stać na komercyjny kredyt.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2023
Budownictwo Kredyty
Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2023
Administracja publiczna
Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.
Małgorzata Jankowska
15.12.2023
Domowe finanse PPK
Co łączy strzelnice, Pałac Saski, muzeum na Westerplatte, autostrady i gazoport? Specustawy. Lista inwestycji, które można realizować na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, jest coraz dłuższa, bo trafiają na nie takie, które nigdy nie powinny się na niej znaleźć. O ile jednak budowa autostrad i gazoportu, czyli ważnych z punktu widzenia gospodarki i potrzeb społecznych inwestycji, wymaga formalności "na skróty", to budowa strzelnic czy pałacu już niekoniecznie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to psucie prawa i czas z tym skończyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.12.2023
Budownictwo
Obecnie na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności trzeba poczekać kilka miesięcy. W tym czasie osoby pozostają bez świadczeń rodzinnych czy z pomocy społecznej powiązanych z niepełnosprawnością. W czasie oczekiwania na komisję orzeczniczą można jednak pobierać zasiłek okresowy z pomocy społecznej, ale pod pewnym warunkiem.
Beata Dązbłaż
15.12.2023
Niepełnosprawność
Czesław Mroczek, Tomasz Szymański, Wiesław Szczepański, Wiesław Leśniakiewicz to nowi sekretarze stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji powołani przez Marcina Kierwińskiego nowego szefa resortu.
Robert Horbaczewski
14.12.2023
Wybory
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To jednak nie wszystko - chcą także zabezpieczenia gwarantującego, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach. Jeszcze w czwartek Trybunał wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Rozprawa została już wyznaczona na 16 stycznia 2024 r.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Spółki
Ryszard Balicki, Paweł Gieras, Ryszard Kalisz, Damian Pikulik, Maciej Kliś, Konrad Składkowski, Mirosław Suski - to siedmiu kandydatów na członków Państwowej Komisji Wyborczej. Kandydatury zgłoszone przez kluby parlamentarne musi teraz zaakceptować Sejm.
Robert Horbaczewski
14.12.2023
Administracja publiczna Wybory