Prawo.pl

Gmina może się ubezpieczyć bez przetargu

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia
Samorządy nie muszą stosować przepisów o zamówieniach publicznych do umów ubezpieczenia zawieranych z towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. To jedna z przyczyn, dla których ubezpieczają się w tych podmiotach, ale są też minusy takiego rozwiązania, o których także trzeba pamiętać.
Regina Skibińska
02.01.2024
Samorząd terytorialny Ubezpieczenia
Zmiana przeznaczenia lasu na użytek rolny musi być szczególnie uzasadniona. Nie wystarczy ogólna potrzeba właściciela powiększenia obszaru rolnego, ani nawet trudności w korzystaniu z innych działek rolnych. Z punktu widzenia ochrony trwałości lasów, dążenie do poprawy jakości gospodarstwa rolnego jest wprawdzie naturalnym dążeniem każdego rolnika, ale nie stanowi o nadzwyczajności sytuacji. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
02.01.2024
Samorząd terytorialny
Do 30 września 2024 r. przedłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności. Osoby, które mają już wyznaczony termin, mogą się stawić na komisji orzeczniczej, ale mogą też wniosek o nowe orzeczenie wycofać. Zdarzają się także przypadki zawieszenia postępowania. Trzeba jednak pamiętać, że przed 30 września może nastąpić kumulacja wniosków w zespołach i czas oczekiwania wydłuży się jeszcze bardziej. Obecnie na komisję orzeczniczą trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Beata Dązbłaż
02.01.2024
Niepełnosprawność
Aż 34 miejscowości uzyskały status miasta od 1 stycznia 2024 r. – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Na liście znalazło się jedenaście miejscowości z województwa mazowieckiego, osiem z łódzkiego, po trzy z kujawsko-pomorskiego i lubelskiego, po dwie z podkarpackiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, po jednej z lubuskiego i śląskiego.
Robert Horbaczewski
01.01.2024
Samorząd terytorialny

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo unijne Energetyka
Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.
Aleksandra Pinkas Kamila Jachnik-Czarnecka Wojciech Wrochna
01.01.2024
Prawo gospodarcze Prawo unijne Energetyka
Uchwały Sejmu nie mają mocy prawnej, aby stanowić podstawę działania organów państwa ze skutkami dla obywateli; takie działania również w rażący sposób są sprzeczne z Konstytucją. Rządzący mogą reformować media publiczne, ale musi się to odbywać zgodnie z prawem - powiedział w niedzielnym orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.
is/PAP
31.12.2023
W polityce międzynarodowej odbudujemy naszą pozycję i znaczenie, kłótnie z sojusznikami zastąpimy twardą, ale przyjazną rozmową o naszych interesach i szukaniem tego co wspólne - mówił w sobotę w wystąpieniu telewizyjnym premier Donald Tusk. Podkreślał też potrzebę przywrócenia słowom - jak zaznaczał - ich prawdziwego znaczenia.
is/PAP
30.12.2023
Pierwsze świadczenia wychowawcze w wysokości 800 zł zostały wypłacone na rachunki bankowe i trafiły do rodziców - poinformowała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Jak dodała, kolejne przelewy zostaną zrealizowane 3 i 4 stycznia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500 plus wzrośnie do 800 zł. Zmiana ta nastąpi z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku.
Inga Stawicka PAP
30.12.2023
Pomoc społeczna
Ustawa przedłużająca ważność orzeczeń o niepełnosprawności weszła w życie 30 grudnia. Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa po 5 sierpnia 2023 r., a także orzeczenia których ważność przedłużono podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, są ważne do 30 września 2024 r. Interwencja była potrzebna, bo czas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia to obecnie nawet kilka miesięcy. W związku z tym niektóre osoby z niepełnosprawnością utraciły uprawnienia, w tym do świadczeń. 
Katarzyna Nocuń Beata Dązbłaż
30.12.2023
Pacjent Niepełnosprawność

Opiekun ze świadczeniem pielęgnacyjnym nie straci go zaraz po śmierci osoby wspieranej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 2024 r. opiekun, który straci najbliższą osobę z niepełnosprawnością, którą wspierał, nie utraci z dnia na dzień prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie mógł pobierać je jeszcze przez niespełna dwa miesiące. Wydłużenie czasu pobierania tych świadczeń ułatwi opiekunom wejście w nową rzeczywistość, także zawodową, z jaką muszą się zmierzyć po śmierci osoby wymagającej opieki.
Beata Dązbłaż
30.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Duża grupa przedsiębiorców już od stycznia będzie się borykać z konsekwencjami wdrożenia do polskich przepisów dyrektywy SUP. Nie tylko pobiorą oni opłatę za jednorazowe kubki i pudełka, ale dojdą do tego kłopoty z rozliczeniem VAT, paragonami i wpisem do Bazy Danych o Odpadach.
Zofia Jóźwiak
30.12.2023
Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne
2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.
Monika Pogroszewska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
30.12.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne
Zapis praktycznej części egzaminu na prawo jazdy jest dostępny dla zdającego. Organ, który nim dysponuje, powinien na jego żądanie sam sporządzić kopię nagrania albo jeżeli nie ma takich warunków technicznych, umożliwić zdającemu dokonanie takiej czynności we własnym zakresie. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Marek Sondej
30.12.2023
Samorząd terytorialny
Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wszyscy ministrowie obejmując swoją funkcję mają ujawniać źródła dochodów z ostatnich 10 lat. Jawna ma być też wysokość zarobków osób zarządzających w spółkach Skarbu Państwa i spółkach komunalnych – zakłada projekt ustawy poszerzającej jawność oświadczeń majątkowych najważniejszych osób w państwie, który do Sejmu złożył klub PiS. To kolejny już projekt poselski dotyczący transparentności.
Robert Horbaczewski
29.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Bezpośredni wstępny pozostający na utrzymaniu pracownika będącego obywatelem Unii jest pośrednim beneficjentem równego traktowania, które powinno być przyznane temu pracownikowi. Uregulowanie krajowe, które umożliwia odmowę przyznania świadczenia z zakresu pomocy społecznej takiemu bezpośredniemu wstępnemu, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne
2 stycznia 2024 r. nie jest dniem wolnym od pracy, ale w niektórych firmach może to być dzień wolny, jeśli pracodawca wyznaczy go jako dzień wolny za przypadające w sobotę, 6 stycznia Święto Trzech Króli. Zła wiadomość jest jednak taka, że osoby, które na ten dzień zaplanowały sobie załatwienie spraw urzędowych, mogą odejść z kwitkiem spod drzwi wielu urzędów. 2 stycznia dla służby cywilnej będzie bowiem dniem wolnym od pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2023
Administracja publiczna Prawo pracy

Nie każde zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Elementy te muszą wystąpić łącznie. Jeśli zabraknie chociaż jednego z nich, dane zdarzenie nie będzie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. Okoliczności i przyczyny ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy.
Dorian Lesner Wroński Jerzy
29.12.2023
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Trwa 4. edycja akcji "Poprawmy prawo", prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Po raz kolejny chcemy wskazać najbardziej problematyczne przepisy we wszystkich obszarach prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Szczególnie zwracamy uwagę na regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych regulacji zapraszamy również naszych Czytelników.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
29.12.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak Monika Pogroszewska Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Robert Horbaczewski
29.12.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Dla uczestnika PPK zmiana wysokości wynagrodzenia minimalnego oznacza, że zmienia się kwota, jaka musi trafić na jego rachunek PPK, aby nabył prawo do dopłaty rocznej za rok, w którym wynagrodzenie to obowiązuje. Pracownik korzystający z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do PPK powinien sprawdzić, ile - po tej podwyżce - może miesięcznie zarobić, aby nadal korzystać z tego obniżenia.
Małgorzata Jankowska
29.12.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK

Rolnik odpisze podatek na związki zawodowe rolników, gmina otrzyma rekompensatę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Od 1 stycznia 2024 r. indywidualni rolnicy oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne będą mogły przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na konto związku zawodowego rolników indywidualnych, związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Gmina będzie mogła wnioskować do wojewody o rekompensatę utraconych dochodów.
Robert Horbaczewski
29.12.2023
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały w czwartek projekt budżetu państwa na rok 2024 w zakresie środków na oświatę, w tym wysokości planowanej na przyszły rok subwencji oświatowej. Wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą mają wynieść ponad 97,6 mld zł, a subwencja oświatowa - prawie 88 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Finanse publiczne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Jego przygotowanie zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Wskazał, że w projekcie będzie zapis o 3 mld zł w obligacjach, przeznaczonych dla NFZ na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą oraz na choroby rzadkie genetyczne.
kn/pap
28.12.2023

Rząd ma swój projekt ustawy okołobudżetowej

Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Rząd zamierza przeznaczyć 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych, obejmujących świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii i psychologii dziecięcej. Pozostałe wydatki, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, są zgodne z projektem ustawy budżetowej, nad którym pracuje Sejm, a Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jacek Męcina
28.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Agata Sobczyk, działaczka Polski 2050 Szymona Hołowni została nowym wojewodą wielkopolskim. Zastąpiła Michała Zielińskiego, który sprawował tę funkcję od stycznia 2021 roku.
Agnieszka Matłacz Robert Horbaczewski
28.12.2023
Administracja publiczna

RPO pisze w sprawie wliczania do stażu pracy m.in. działalności gospodarczej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by dowiedzieć się, czy resort podejmie działania, aby do pracowniczego stażu pracy wliczane były okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy pracy wykonywanej w formach pozapracowniczych. Rzecznik zabiega o to od kilku lat.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Minister Krzysztof Gawkowski wręczył w środę nominacje dwóm nowym wiceministrom. Do grona kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji dołączyli: Michał Gramatyka (Polska 2050) i Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska).
Agnieszka Matłacz
28.12.2023
Administracja publiczna

Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności obawiają się paraliżu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Już w pierwszy dzień po świętach powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności zostały zasypane pytaniami o świadczenie wspierające i składanie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. W wersji papierowej można go bowiem złożyć także w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, który przekaże go do wojewódzkiego zespołu.
Beata Dązbłaż
28.12.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Osoby z niepełnosprawnością, które od 1 stycznia 2024 r. będą ubiegać się o świadczenie wspierające, najpierw muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Będzie ona wynikała m.in. z oceny funkcjonowania osoby w oparciu o określoną skalę przez skład ustalający. Decyzję będą wydawały wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
Beata Dązbłaż
28.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność