Obywatel poskarżył się, że organ egzekucyjny dokonał dwukrotnego potrącenia należności ze świadczenia emerytalnego, które jest jego jedynym źródłem utrzymania. Fiskus wyegzekwował od niego zarówno środki na koncie bankowym z emerytury, jak i kwotę wcześniej potrąconą przez ZUS z tego samego świadczenia. W efekcie pozbawiono go środków z kwoty wolnej od potrąceń, przeznaczonej na podstawowe bieżące potrzeby życiowe.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna
W czwartek, 6 lutego, Sejm uchwalił nowelizację prawa lotniczego. Wprowadza ona obowiązek zgłaszania Ministerstwu Obrony Narodowej obiektów budowlanych o wysokości od 50 do 100 metrów, niewpisanych do ewidencji przeszkód lotniczych, ale mogących stanowić zagrożenie dla lotnictwa wojskowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.02.2025
Nieruchomości

Ma być lepiej z tempem wydawania decyzji o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Jak informuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, poprawia się tempo rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Przewlekłość wydawania decyzji była niejednokrotnie w zeszłym roku przedmiotem interwencji rzecznika praw obywatelskich.
Beata Dązbłaż
06.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wprowadzenie jawności wynagrodzenia i jego poziomu, nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem przewiduje poselski projekt zmian w kodeksie pracy. Projekt negatywnie zaopiniowała m.in. „Solidarność”, a z oceny skutków regulacji wynika, że wybiórcze wdrożenie jedynie niektórych przepisów unijnej dyrektywy może w przyszłości utrudnić przyjęcie całości tego aktu. Mimo to Sejm zdecydował dziś, że prace nad projektem będą kontynuowane a projekt trafi do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Przy okazji dodaje „wrzutkę” - w sprawie terminów procesowych do kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli zmiany wejdą w życie, skutki złożenia w sądzie będzie miało oddanie pisma w placówce dowolnego podmiotu wpisanego do rejestru operatorów pocztowych. - To pokusa manipulowania i antydatowania pism – uważają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2025
Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja
Właścicielem dzikich zwierząt i zwierzyny łownej jest Skarb Państwa, ale w praktyce to gminy ponoszą koszty opieki weterynaryjnej zwierząt, które doznały obrażeń na skutek zdarzeń drogowych, oraz koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem padłej dzikiej zwierzyny. Sprawa ta nie jest w dotychczasowych przepisach uregulowana wprost. Jest szansa, że może się to zmienić. Sejmowa komisja do spraw petycji skieruje do premiera wniosek w tej kwestii.
Maria Dec-Kiełb
06.02.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Drogi
Niemal połowa badanych Polaków wskazuje, że benefitem pozapłacowym, na który zwracają największą uwagę, jest atrakcyjny pakiet medyczny. Co ciekawe, inaczej sytuacja wygląda w przypadku pokolenia Z na rynku pracy, dla których zdecydowany top benefitów to elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne oraz kursy i szkolenia finansowane przez pracodawcę. Bardziej niż każda inna grupa wiekowa oczekują oni także wsparcia psychologa.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Prawo pracy HR Rynek pracy
Ustalenie czerwcowej emerytury lub renty rodzinnej z lat 2009-2019 na wniosek, a nie z urzędu, bez wyrównania i bez odsetek, to główne rozwiązania zaproponowane w projekcie przygotowanym przez ministerstwo pracy. Ale pułapek jest jeszcze kilka. Resort chce np. dla emerytów czerwcowych zmienić zasady wykonywania przez ZUS wyroków sądowych. Ci, którzy dostaną prawomocne orzeczenie do 30 czerwca, będą mogli wybrać, czy skorzystają z dobrodziejstwa wyroku, czy tej ustawy.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nabór ochotników do obrony cywilnej budzi wątpliwości

Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej wymaga dopracowania pod względem prawnym, redakcyjnym i legislacyjnym. Zastrzeżenia do zaproponowanych przez MSWiA rozwiązań mają inne resorty, wojewodowie, samorządy i eksperci. Zdaniem samorządowców wymogi naboru powinny być ujednolicone w całym kraju.
Robert Horbaczewski
06.02.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie – pod pewnymi warunkami – temu, by beneficjenci ochrony międzynarodowej byli zobowiązani do pomyślnego złożenia egzaminu z integracji społecznej. Należy jednak uwzględnić szczególne okoliczności indywidualne, takie jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja finansowa lub stan zdrowia zainteresowanej osoby - orzekł we wtorek, 4 lutego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
05.02.2025
Prawo europejskie

Tak ma wyglądać Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Wiadomo jak ma wyglądać Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W środę, 5 lutego, weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 23 stycznia 2024 r. w sprawie szczegółowej zawartości programu. Program ma określać m.in. ramy czasowe jego realizacji, określić wysokość budżetu z podziałem na poszczególne lata, wskazać konkretne zadania z formą ich realizacji, zakresem i podmiotami odpowiedzialnymi.
Robert Horbaczewski
05.02.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Zamiast utrwalać interwencję rynkową sprzed trzech lat i topić pieniądze w dopłatach należy skupić politykę państwa na inwestycjach w produkcję i oszczędzanie energii elektrycznej – pisze w swoim stanowisku Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jednym z proponowanych przez niego rozwiązań jest zmiana formuły programu „Czyste powietrze”.
Tomasz Ciechoński
05.02.2025
Środowisko Domowe finanse Energetyka
Od 1 lutego 2025 roku rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, czyli okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2026 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dotąd do ZUS wypłynęło już ponad 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.
Grażyna J. Leśniak
05.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse
Imprezy karnawałowe organizowane przez firmy stanowią doskonałą okazję do integracji zespołu i budowania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Jednak ich organizacja wymaga uwzględnienia przepisów prawa pracy oraz zasad równego traktowania pracowników – piszą adwokat Agnieszka Anusewicz i radca prawny Karolina Kalinowska. I podkreślają, że dobrowolność uczestnictwa, bezpieczeństwo wydarzenia czy rozliczanie czasu spędzonego na imprezie to tylko niektóre kwestie, które pracodawcy powinni wziąć pod uwagę.
Agnieszka Anusewicz Karolina Kalinowska
05.02.2025
Prawo pracy BHP
Zamawiający będą mogli stosować ostrzejsze zasady w stosunku do części firm startujących w przetargach. Zasada niedyskryminacji będzie dotyczyć tylko wyłącznie wykonawców z państw Unii Europejskiej oraz tych, które zawarły z UE umowy o dostępie do unijnego rynku zamówień publicznych. To jedna z wielu zmian, które proponują wprowadzić posłowie do prawa zamówień publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.02.2025
Zamówienia publiczne

Termin wykorzystania urlopu uzupełniającego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Uzupełniający urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystywany jedynie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dla osoby wnioskującej wiązać się to będzie z koniecznością odpowiednio wcześniejszego złożenia wniosku – będzie on musiał być przekazywany pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.
Marek Rotkiewicz
05.02.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Gminy chcą zmiany przepisów w finansowaniu kosztów pobytu osób ubezwłasnowolnionych całkowicie w domach pomocy społecznej. Dziś gmina, w której znajduje się np. zakład leczniczo-opiekuńczy dla dzieci, po uzyskaniu przez nie pełnoletności, musi ponosić koszty tych osób w domu pomocy społecznej. Podobnie ta, na której terenie mieszka radca prawny, którego sąd wyznaczył na opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej z innej gminy.
Robert Horbaczewski
05.02.2025
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Nabycie obywatelstwa polskiego jest decyzją o trwałych skutkach prawnych. Dlatego musi być podejmowana z uwzględnieniem interesu publicznego oraz ochrony bezpieczeństwa i porządku. Przestępstwa obcokrajowca, choć formalnie zatarte, mogą być zatem podstawą odmowy - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
05.02.2025
Administracja publiczna
Choć w 36 proc. przedsiębiorstw wśród pracowników przeważa opinia, że wykorzystywanie AI jest nieuchronne i należy zwiększać swoje cyfrowe kompetencje, to w 21 proc. dominuje sceptycyzm, a w 19 proc. - obawa o utratę pracy lub trwałą zmianę jej charakteru – wynika z najnowszego badania EY. Organizacje w coraz większym stopniu zaczynają wykorzystywać AI do automatyzacji powtarzalnych i najprostszych zadań, przez co zmniejszają zapotrzebowanie na osoby dopiero wchodzące na rynek pracy.
Grażyna J. Leśniak
04.02.2025
Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy
Prezes UODO przekazał Ministrowi Cyfryzacji uwagi dotyczące projektu Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2025-2029. Dokument ten będzie wywierał wpływ także na sferę praw i wolności człowieka. Dlatego ważne jest, aby rozwiązania prawne z zakresu cyberbezpieczeństwa były w najwyższym stopniu dopracowane i odpowiadały na wyzwania.
Ret
04.02.2025
Ochrona danych
Pracownicy z niepełnosprawnością mogą być obejmowani systemem zadaniowym – w żaden sposób nie można wyprowadzić z przepisów wniosku, że regulacje szczególne dotyczące czasu pracy osób z niepełnosprawnością wyłączają taką możliwość. Przy ustalaniu zakresu zadań należy opierać się na normach czasu pracy odnoszących się do pracowników niepełnosprawnych.
Marek Rotkiewicz
04.02.2025
Prawo pracy

Dla jednych będzie asystencja ustawowa, dla innych programowa

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Osoba z niepełnosprawnością będzie mogła skorzystać albo z asystencji ustawowej, albo z asystencji w ramach programu rządowego. Będą one działały równocześnie – zapowiada pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. Nie można będzie skorzystać z obu źródeł wsparcia jednocześnie. Tym bardziej konieczne wydaje się uporządkowanie zasad asystencji programowej. Samorządy bowiem tworzą własne regulaminy tej usługi, co różnicuje dostęp do niej w zależności od miejsca zamieszkania.
Beata Dązbłaż
04.02.2025
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Pat nadal trwa w Państwowej Komisji Wyborczej. W poniedziałek PKW ponownie nie podjęła żadnej...
Robert Horbaczewski PAP
03.02.2025
Finanse Wybory
W 2025 roku przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzają kwalifikację wojskową, stawić się będzie musiało około 230 tysięcy osób. To podobna liczba jak w latach poprzednich. Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. – wynika z rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r.
Robert Horbaczewski
03.02.2025
Samorząd terytorialny Wojsko
Pracodawcy i prawnicy zachodzą w głowę, co ministerstwo ma na myśli, wpisując do Kodeksu pracy "utrudnianie funkcjonowania w środowisku pracy w zakresie możliwości osiągania efektów pracy" - jako jeden z przejawów mobbingu. Nie wie tego chyba sam resort pracy, skoro w uzasadnieniu do projektu tego nie wyjaśnił. Pracodawcy już ostrzegają: trudności w rozróżnieniu molestowania od mobbingu w nowym ujęciu będzie pogłębiała kwestia rozróżnienia mobbingu od naruszenia godności czy innych dóbr osobistych pracownika.
Grażyna J. Leśniak
03.02.2025
Prawo pracy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce dać dodatkowe narzędzia gminom do weryfikacji deklaracji śmieciowych. Mają dostać wgląd do różnych baz danych, systemów i ewidencji, co ma pomóc ukrócić patologie. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych popiera nowelizację art. 6o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale uważa, że zaproponowane przepisy są bardzo ogólne i nieprecyzyjne, co nadal stwarza ryzyko nadużyć.
Robert Horbaczewski
03.02.2025
Samorząd terytorialny Odpady Ochrona danych
Rodzice i opiekunowie już od 1 lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Formularze są przyjmowane tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo – na rachunek bankowy. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.
Robert Horbaczewski
01.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse
Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Takimi zarządcami w odniesieniu do dróg są też samorządy – odpowiednio dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A za nieodśnieżony i śliski chodnik właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 500 złotych.
Robert Horbaczewski Katarzyna Kubicka-Żach
01.02.2025
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Motywy pracodawcy, który chce zwolnić radnego, muszą być gruntownie zbadane przez radę powiatu. Rada, godząc się na rozwiązanie stosunku pracy lub podejmując uchwałę negatywną, musi bezwzględnie uzasadnić swoje stanowisko - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Swoboda radnych przy podejmowaniu decyzji nie oznacza bowiem dowolności i chronienia znajomych.
Marek Sondej
01.02.2025
Samorząd terytorialny

Lewiatan: Słuszna rezygnacja z pełnego ozusowania umów zleceń

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wycofanie się rządu z ozusowania umów zleceń to dobra decyzja, która uchroni rynek pracy przed kłopotami. Dzięki temu mamy szansę na ożywienie na rynku pracy już w drugiej połowie 2025 roku - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i badacz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna J. Leśniak
31.01.2025
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne