Prawo.pl

WSA: Status bezrobotnego nie blokuje prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ma wpływ na status osoby bezrobotnej. Posiadanie takiego statusu nie jest jednak przeszkodą, aby uzyskać prawo do świadczenia. Samorządowe kolegium odwoławcze miało inne zdanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał więc, że decyzja organu była nieprawidłowa i wyeliminował ją z obrotu prawnego.
Dorian Lesner
23.02.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, katalogi zadań publicznych i kompetencje do ich realizacji, będą przedstawiane przez ekspertów podczas konferencji „Modelowanie samorządu metropolitalnego”. Wśród „metropolitalnych” dziedzin życia są polityka rozwoju, planowanie przestrzenne, transport publiczny czy mobilność miejska.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.02.2021
Samorząd terytorialny
Część gmin może prezentować zniekształcone wyniki finansowe. Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących VAT i wykazywania przychodów i wydatków w sprawozdaniach. Niektóre samorządy pokazują kwoty netto, inne brutto. Powoduje to, że rzeczywisty obraz ich finansów nie jest prawidłowy, a ewentualny deficyt przedstawiony nieprawdziwie.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.02.2021
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Kierowca przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym, gdy starosta odbiera mu prawo jazdy, ma dwie drogi dochodzenia sprawiedliwości. W trybie administracyjnym, jak i przed sądem powszechnym w zakresie odpowiedzialności prawnokarnej za popełnienie czynu zabronionego. Naczelny Sąd Administracyjny uznaje ten dualizm za dostateczne gwarancje procesowe
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.02.2021
Samorząd terytorialny
Kobieta domagała się przyznania jej dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dzieci. Organy odmówiły uwzględnienia wniosku, biorąc pod uwagę to, że po śmierci pierwszego męża skarżąca zawarła nowy związek małżeński. Wydane decyzje były jednak błędne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
20.02.2021
Prawo rodzinne

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.
Beata Igielska
20.02.2021
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Z własnej inicjatywy Senat przyjął projekt, zgodnie z którym zmieni się sposób powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zdaniem projektodawców dotychczasowe regulacje budzą wątpliwości co do zgodności z przepisami Konstytucji. Projekt trafi teraz do Sejmu.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Senat bez poprawek przyjął ustawę o ochronie osób i mienia oraz o Żandarmerii Wojskowej. Zgodnie z nią nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony strzegącymi obiektów wojskowych będzie należał do ministra obrony narodowej, ale pomoże mu w nim szef ŻW. Zgodnie z uzasadnieniem ustawy obecnie nadzór nad blisko 7 tysiącami firm ochroniarskich ma charakter iluzoryczny.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Resort klimatu odpowiada Komisji Europejskiej, która ma skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE "w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy w sprawie hałasu", że podejmie działania w celu pełnej realizacji wymagań. Zdaniem KE prawo polskie nie gwarantuje ustanowienia planów działań w tym celu, a wymagany termin ich przyjęcia już minął.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Środowisko Prawo europejskie
Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed prawie trzech w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem KE polskie władze nie wypełniły wszystkich wskazań tego orzeczenia, ale rząd z tym polemizuje i twierdzi, że to tylko spór prawny, bo żadnych prac w Puszczy nie wykonuje się.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Środowisko Prawo europejskie

Mniej wniosków o azyl - w UE i w Polsce

Administracja publiczna Prawo europejskie
W ubiegłym roku liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ spadła do najniższego poziomu od 2013 r. O ochronę międzynarodową ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców, o 31 proc. mniej niż w 2019 r. Prawie 1/3 z wydanych decyzji była pozytywna - wynika z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W Polsce złożyło takie wnioski 2,8 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Dla kondycji psychicznej dzieci i młodzieży ważne, zwłaszcza w pandemii, mogą być zajęcia w domach kultury. Dlatego z apelem o włączenie ich pracowników do uprawnionych do szczepień razem z nauczycielami zwracają się przedstawiciele samorządów z Wielkopolski. Pozwoliłoby to na organizację zajęć w placówkach, które z powodu pandemii zawiesiły lub znacznie ograniczyły ich prowadzenie.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

WSA: Gminny regulamin to nie miejsce na komunikaty, jak zmniejszyć ilość odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
W regulaminie utrzymania czystości i porządku nie można zobowiązać właścicieli nieruchomości do minimalizowania używania jednorazowych opakowań i zgniatania plastikowych butelek. Jeśli organ chciał poinformować mieszkańców o efektywnych sposobach ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, to akt prawa miejscowego nie jest odpowiednim przekaźnikiem takich komunikatów
Dorian Lesner
19.02.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Rządowej ustawy o służbie zagranicznej nie da się poprawić, gdyż prowadzi ona do obniżenia rangi Polski w świecie - ocenili senatorowie podczas debaty nad regulacją, która zakłada m.in. stworzenie nowej funkcji Szefa Służby Zagranicznej i zmianę naboru kadr do służby zagranicznej. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.02.2021
Administracja publiczna
Pandemia niekorzystnie wpłynęła na instytucje kultury. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzecim kwartale w 2020 roku ponad 60 procent jednostek zanotowało spadek przychodów z działalności gospodarczej. Duża większość z nich o ponad połowę.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.02.2021
Samorząd terytorialny
Senat nie wyraził w czwartek zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tymczasem kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku, ale zgodnie z ustawą pełni on te obowiązki aż do powołania następcy.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Karę w wysokości 100 tys. zł ma zapłacić Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury za niezrealizowanie ciążących na niej obowiązków administratora danych osobowych. To finał zdarzenia sprzed kilku miesięcy, gdy policja odkryła krążące w sieci dane zgromadzone na platformie szkoleniowej KSSiP, m.in. sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury, referendarzy sądowych.
Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Strategia rozwoju gminy nadal pozostanie podstawowym narzędziem zarządzania strategicznego samorządu. Strategię ponadlokalną mogą opracowywać „gminy sąsiadujące, powiązane ze sobą funkcjonalnie”. Jeżeli w jej opracowaniu uczestniczą wszystkie gminy z terenu danego powiatu, jest przygotowywana z udziałem powiatu - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.
Joanna Cieślińska
18.02.2021
Samorząd terytorialny
Wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Możliwość wejścia do nowego systemu ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., co wynika m.in. z wchodzącej nowej dyrektywy RED II, przewidującej, że systemy wsparcia dla OZE mają mieć charakter konkurencyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Nawet Państwowa Inspekcja Pracy jako pracodawca ma problem ze sprawdzeniem swoich dorabiających pracowników w ZUS i w urzędzie skarbowym. Bo pracodawca, zgodnie z prawem, może udzielić zgody na dodatkową pracę, ale nie ma możliwości sprawdzić, czy pracownik jej nie nadużywa. Zdaniem ekspertów, dodatkowe zatrudnienie to problem, który wymaga kompleksowego uregulowania.
Grażyna J. Leśniak
18.02.2021
Administracja publiczna Prawo pracy

WSA: Sprawozdania z wizytacji zakładu karnego to informacja publiczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dyrektor zakładu karnego odmówił udostępnienia sprawozdań sędziego penitencjarnego. Zasłaniał się wewnętrznym charakterem tych dokumentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że są to także dokumenty urzędowe, więc nie są wyłączone z zakresu przedmiotowego ustawy, a o ich udostępnieniu decyduje ich treść.
Dorian Lesner
17.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy
Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.
Krzysztof Koślicki
17.02.2021
Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Samorządy: Zmiana szyldów na szpitalach powiatowych pogorszy ich sytuację

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Centralizacja ochrony zdrowia i odbieranie szpitali powiatom krytykowane jest przez samorządy, bo mieszkańcy nie będą mieli wpływu na ich działanie, a powiaty stracą jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą wykonywać zadania z zakresu ochrony zdrowia. Powiaty i pracodawcy szpitali powiatowych są zdania, że system powinien być ściśle powiązany z samorządem.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.02.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Unijna dyrektywa w sprawie ochrony sygnalistów budzi obawy w spółkach giełdowych, głównie co do dobrych intencji zgłaszających. Jednak uczestnicy rozpoczętego we wtorek Kongresu Prawników Spółek Giełdowych rekomendują, aby spółki nie zwlekały z wdrożeniem tych rozwiązań do końca roku.
Robert Horbaczewski
16.02.2021
HR Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Krzysztof Sobczak
16.02.2021
Budownictwo Prawo gospodarcze

Rząd ma problem z ratyfikacją unijnego funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął we wtorek projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. W rządzie toczy się na jego temat dyskusja - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Nie powiedział, kto zablokował decyzję, ale zaznaczył, że każdy ma prawo mieć w tej sprawie swoje zdanie i wątpliwości.
Krzysztof Sobczak
16.02.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Zgodnie z nią rząd zapewni osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami. Oparta będzie o osiem filarów, między innymi dostępność, edukację, pracę, warunki życia i ochronę socjalną czy zdrowie.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.02.2021
Pomoc społeczna

Warszawa: Rząd przygotowuje kolejną "deformę" w edukacji

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Rząd planuje przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w centra dziecka i rodziny. Pomysł krytykują warszawscy samorządowcy - nazywając go kolejną "deformą" edukacji. Okres pandemii nie sprzyja kolejnej rewolucji w systemie oświatowym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Monika Sewastianowicz
16.02.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Tożsamość płciowa powinna być szanowana przez państwo, mimo możliwości sądowego ustalenia płci, odpowiednie ustawowe uregulowanie procedury uzgodnienia płci jest niezbędne dla ochrony praw i wolności człowieka – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I przywołuje w tym kontekście wydany w miniony piątek wyrok Sądu Apelacyjnego
Katarzyna Kubicka-Żach
16.02.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna