Rząd: Prokuratura Europejska w czterech oddziałach

Prawo karne Prawnicy

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Polski do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia. Nowe przepisy przewidują m.in. wprowadzenie mechanizmu wyłaniania kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej.

10.12.2024

RPO: Kontrola osobista narusza prawa obywatela

Prawo karne

Obywatel powinien móc skutecznie zażalić się do sądu na bezprawne przeszukanie czy kontrolę osobistą, wraz z żądaniem przyznania za to odszkodowania lub zadośćuczynienia od danej służby. Rzecznik Praw Obywatelskich od kilku lat upomina się o taką możliwość. Obecnie zażalenie w takiej sprawie jest w istocie iluzoryczne. Ministerstwo Finansów zapowiada pogłębioną analizę zgłoszonych przez rzecznika problemów i wątpliwości celem wypracowania propozycji zmian zapewniających pełną implementację wyroku TK.

10.12.2024

Ustawa naprawcza przywróci prawo dziennikarzy do czytania akt spraw karnych

Prawo karne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje usunięcie z procedury karnej przepisu uzależniającego od decyzji prokuratury dostęp stron, ale też organizacji społecznych i dziennikarzy, do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Nowelizacja sprzed trzech lat miała służyć zwalczaniu terroryzmu, ale też skutecznie ograniczyła społeczną kontrolę nad postępowaniami karnymi.

10.12.2024

Pozostawienie zwierzęcia na mrozie może być przestępstwem

Prawo karne Środowisko

Zimno daje się odczuć nie tylko ludziom, ale też zwierzętom, o czym zapominają często właściciele psów, kotów czy krów. Świadkowie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach mogą reagować, zgłaszając zdarzenie nie tylko na policję. Pomóc może też Powiatowy Lekarz Weterynarii, straż miejska oraz niektóre organizacje społeczne.

07.12.2024

Pani Janina lubi to - AI pomaga oszustom na Facebooku

Prawo karne Domowe finanse Prawo AI

Chat GPT czy Gemini pomagają nie tylko w uczciwej pracy, to prawdziwa gratka dla oszustów, którzy swój "model biznesowy" mogą wznieść na całkowicie nowy poziom - pozwalają na zasypywanie mediów społecznościowych treściami w praktycznie każdym znanym ludzkości języku i wyławianie w ten sposób potencjalnych ofiar. Konieczne są narzędzia i kampanie społeczne, które pomogą ustrzec - zwłaszcza starsze osoby - przed tego rodzaju oszustwami.

07.12.2024

Tożsamość płciowa nadal z ograniczoną ochroną przed mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z projektu nowelizacji kodeksu karnego mającej lepiej chronić różne mniejszości przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, zniknęła przesłanka związana z tożsamością płciową. Rząd przekonuje, że szersze określenie „ze względu na płeć” zapewni niezbędną ochronę także osobom niebinarnym. Zainteresowane środowiska mają wątpliwości i zapowiadają walkę o dodanie tej przesłanki.

07.12.2024

Dotkliwe kary grożą za pozostawiony bagaż na lotnisku

Prawo karne Prawo cywilne

Lotniska to miejsca o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, w których każda nieprawidłowość czy podejrzane zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pozostawienie plecaka w miejscach publicznych lub zgłoszenie fałszywego alarmu to sytuacje, które nie tylko wywołują niepokój, ale również mogą wciągnąć pasażerów w poważne problemy prawne. W obliczu takich zagrożeń służby porządkowe i lotniskowe muszą reagować błyskawicznie.

06.12.2024

Ministra Kotula chce zrzec się immunitetu - ma sprawę o zniesławienie

Prawo karne

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula zapowiedziała, że zrzeknie się immunitetu. Ma to związek ze złożonym przez byłego prezesa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego aktem oskarżenia, w którym zarzuca jej zniesławienie. Chodzi o jej wypowiedzi, że jako nastoletnia tenisistka była przez niego molestowana seksualnie. Sprawa dotycząca molestowania została umorzona z powodu przedawnienia, ale prokuratura potwierdziła, że materiał dowodowy to potwierdza.

05.12.2024

Definicja tortur w przyszłym roku? MS pracuje nad zmianą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W opracowywanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego dużej nowelizacji kodeksu karnego ma znaleźć się definicja tortur - zapowiedziała 4 grudnia wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. Jak wyjaśniła, do ustawy zostanie przeniesiona z niewielkimi poprawkami definicja z Konwencji o zakazie tortur, zgodnie z którą jest to "każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania".

05.12.2024

PK: Uzurpacji funkcji w Prokuraturze Krajowej nie ma

Prawo karne Prawnicy

Tak długo jak skuteczność powierzenia obowiązków I zastępcy prokuratora generalnego nie zostanie podważona orzeczeniem właściwego do rozpoznania takiego zagadnienia sądu, istnieją pełne podstawy prawne i procesowe do uznania skuteczności powierzenia obowiązków prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi. Wyjątkiem uzasadniającym zanegowanie legalności powierzenia takich obowiązków mogłaby być jedynie uzurpacja funkcji - komentuje brak uchwały SN Prokuratura Krajowa.

05.12.2024

Mikołaj Kozak: Aresztowe sprzeciwy prokuratora do pilnej zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt tzw. ustawy naprawczej przewiduje, obok wielu słusznych i koniecznych rozwiązań, uchylenie art. 257 par. 3 k.p.k, który – w aktualnym brzmieniu – daje prokuratorowi uprawnienie do „zblokowania” decyzji sądu gotowego zmienić areszt na poręczenie majątkowe. Ten przepis nigdy nie powinien zostać uchwalony i cieszy – na razie nadzieja – że zostanie wreszcie uchylony - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

04.12.2024

Nielegalny „Deepfake” wymaga zmian w polskim prawie

Prawo karne Prawo AI

Dostępne narzędzia ochrony nie są dostosowane do funkcji, jaką pełni deepfake zarówno ten legalny, jak i nielegalny, a w przypadku przestępczego wykorzystywania treści deepfake, mamy do czynienia co najmniej z kwalifikowanymi typami już znanych nam czynów zabronionych, które winny być oceniane również z perspektywy zdecydowanie większej skali oddziaływania i „siły rażenia” - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

04.12.2024

Udział sędziego w grupie przestępczej w ministerstwie? Uchwała SN - 4 lutego 2025 r.

Prawo karne Prawnicy RODO

Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Wiesław Kozielewicz, rozpoznający wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi, odroczył posiedzenie do 4 lutego 2025 r. Sędzia Iwaniec jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w Ministerstwie Sprawiedliwości, która miała zdyskredytować sędziów krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratury naruszono w ten sposób ustawę o ochronie danych osobowych w celu prowadzenia kampanii nienawiści w internecie.

03.12.2024

Ustawa Kamilka do zmiany, rodzic nie będzie potrzebował zaświadczenia z KRK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Na finiszu są prace nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Projekt ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zakłada, że rodzice uczniów nie będą musieli być dodatkowo sprawdzani w rejestrach - wystarczą ich oświadczenia o niekaralności. Zaświadczenia o niekaralności z KRK nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel.

03.12.2024

Stosowanie podsłuchów i lokalizatorów GPS będzie ograniczone

Prawo karne Prawnicy

Wykorzystywanie w sądzie nagrań z podsłuchów będzie odpowiadało standardom konstytucyjnym – zapowiadają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest już gotowy projekt zmian kodeksu postępowania karnego, który obecnie czeka na uwagi ekspertów. Trzeba zamknąć furtkę do nadużyć popełnianych przez obywateli i organy, chcących pozyskać określone dowody w postępowaniu karnym, zanim akt oskarżenia trafi do sądu.

03.12.2024

SN: Kary pozbawienia sędziego prawa spoczynku nie można zaostrzyć

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za fałszowanie faktur i przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Sędzia odpowiadał dyscyplinarnie nawet już wtedy, gdy odszedł ze służby i przestał być sędzią - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i i potwierdził słuszność pozbawienia sędziego stanu spoczynku.

30.11.2024

Za prowadzenie auta bez uprawnień grożą liczne sankcje, ale to ciągle za mało

Prawo karne

Jeden kierowca może mieć kilka zakazów prowadzenia pojazdów, ale często nawet to nie zniechęca go do wsiadania po raz kolejny za kółko. Prowadzenie samochodu przez osoby, które utraciły prawo jazdy, to w wielu rejonach Polski plaga i nawet perspektywa ponoszenia kosztów spowodowania wypadku nie działa odstraszająco. Eksperci podkreślają, że samo zaostrzanie przepisów również nie wystarczy. Kary już są bowiem dotkliwe, ale nie działają prewencyjnie.

30.11.2024

Centralna wypożyczalnia sprzętu jeszcze się nie rozpędziła, a już ma kłopoty

Prawo karne Niepelnosprawność

Trwają rozmowy wewnątrz rządu oraz z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych na temat dalszej formy działania centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami. Są m.in. wątpliwości co do jej ekonomicznego uzasadnienia. Dodatkowo procesem zakupu sprzętu do wypożyczalni zajęła się teraz prokuratura.

28.11.2024

Zbrodnie majątkowe mają zniknąć z kodeksu

Prawo karne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje rezygnację z wprowadzonych dwa lata temu przepisów określających tzw. zbrodnie majątkowe i przewidujących obostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa popełniane w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność lub dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości. Zdaniem Komisji, funkcjonowanie tych przepisów nie ma żadnego uzasadnienia.

28.11.2024

Sędzia Lasota zachował immunitet - informował, nie obrażał

Prawo karne

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Michał Lasota nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje słowa. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uznał, że słowa o popełnieniu przestępstwa przez dziennikarza to rodzaj informacji, nie zniesławienie. Wypowiedź miała charakter bezosobowy, nie była skierowana bezpośrednio. Było to ogólne poinformowanie, że nagrywanie prywatnych rozmów ma charakter przestępczy.

28.11.2024
1  2  3  4  5    114