Prawo.pl
Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej - powtórzył w poniedziałek główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.
Krzysztof Sobczak
04.02.2019
Administracja publiczna
Kary więzienia dla łamiących prawo, monitoring ubojni i samochodów transportujących zwierzęta oraz pośredników - takie zmiany w ustawie o inspekcji weterynaryjnej zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. A tymczasem stanowiska stracili lekarze weterynarii odpowiedzialni za nadzór nad ubojniami w powiecie Ostrów Mazowiecka.
Krzysztof Sobczak
04.02.2019
Rynek i konsument Administracja publiczna
Rada gminy Zbąszyń w województwie wielkopolskim zdecydowała, że z psami nie wolno wchodzić do parków ani obiektów publicznych. W sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, bo jak twierdzi rada nie ma takich uprawnień.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2019
Administracja publiczna
Uchwalona niedawno ustawa stanowi, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich, a jedna osoba może być członkiem tylko jednego koła. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się. RPO pyta też, dlaczego takie koła nie mogą istnieć także w miastach.
Krzysztof Sobczak
04.02.2019
Samorząd terytorialny
Instalacje alarmowe, monitoring, zamki, ogrodzenie - policjanci będą musieli sprawdzić, czy zostały zainstalowane i w odpowiedni sposób zabezpieczają uprawę konopi lub maku. Kryteria oceny ureguluje projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2019
Prawo karne Policja

Czy wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK to manipulacja?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt chyba najbardziej oczekiwanego przez podmioty zatrudniające i przyszłych uczestników PPK rozporządzenia do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Uważna analiza treści projektu deklaracji prowadzi do wniosku, że tak skonstruowany dokument w istocie ma służyć zniechęceniu uczestników PPK do jej składania - pisze dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.
Marcin Wojewódka
04.02.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nieświadome kobiety coraz częściej padają ofiarami błędów popełnianych przez pseudospecjalistów medycyny estetycznej podczas powiększania ust lub wypełniania zmarszczek. Coraz więcej takich spraw trafia do kancelarii prawnych, ale nie są to łatwe sprawy, bo sfera ta nie jest dobrze uregulowana prawnie.
Katarzyna Nowosielska
04.02.2019
Opieka zdrowotna
W 2018 roku połowa osób wnioskujących o emeryturę była aktywna zawodowo – wynika z danych ZUS. - To naturalny proces, ponieważ z rejestrów ubywają osoby, które przed otrzymaniem emerytury pobierały różnego rodzaju świadczenia – podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Paweł Żebrowski
04.02.2019
Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.
Jolanta Ojczyk
04.02.2019
Prawo karne Finanse
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.
Krzysztof Sobczak
02.02.2019
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Do teatru z dzieckiem na własne ryzyko

Rynek i konsument Administracja publiczna
O ile możliwe jest powstanie regulacji prawnej w zakresie przypisywania kategorii wiekowej filmom wyświetlanym w kinach, o tyle może być to trudne w przypadku przedstawień teatralnych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnia, że to na dyrektorze instytucji kultury spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących repertuaru.
Robert Horbaczewski
02.02.2019
Rynek i konsument Administracja publiczna
Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji przepisów dotyczących zasad przyznawania pieczy nad dzieckiem w orzeczeniach sądów rodzinnych. Jeśli regulacja zostanie wprowadzona, jest szansa na zrównanie pozycji rodziców i jeszcze mocniejsze skoncentrowanie ich uwagi na dobru dziecka.
Michał Kubalski Tomasz Gołembiewski Ewelina Gee-Milan
02.02.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dla podatków teść i teściowa to nie rodzina

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Spadek lub darowizna od najbliższej rodziny nie podlega podatkowi od spadków i darowizn bez względu na jej wartość. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Teściowie nie są zaliczani do najbliższej rodziny, więc w niektórych przypadkach podatek muszą zapłacić. Potwierdził to właśnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
02.02.2019
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Sąd dwukrotnie i do tego rozbieżnie rozstrzygnął, kto ma prawo do spadku - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. A ponieważ uznał, że sytuacji tej nie da się naprawić dostępnymi narzędziami prawnymi, postanowił skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o stwierdzenie nieważności drugiego postanowienia.
Krzysztof Sobczak
02.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Na lokalnych drogach jest coraz więcej progów zwalniających. Cześć kierowców krytykuje to rozwiązanie. Wskazują też na problem z ich oznakowaniem. Resort infrastruktury rozwiewa wątpliwości jak zachować się po przejechaniu progu i stwierdza, że rozpoczynające się przed nim ograniczenie prędkości nadal obowiązuje.
Robert Horbaczewski
02.02.2019
Administracja publiczna Policja
Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Domowe finanse Administracja publiczna
Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Administracja publiczna Wybory
Do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi mężczyzn, którzy czują się dyskryminowani zróżnicowaniem wieku emerytalnego według płci. Zdaniem RPO nie jest to przejaw dyskryminacji, a wiek emerytalny kobiet jest z wielu względów uzasadniony. Stwierdza jednak, że względy społeczne nie mogą przesłaniać argumentacji prawnej, w tym unijnego standardu równości.
Krzysztof Sobczak
01.02.2019
Ubezpieczenia społeczne
Osoby, które nie segregują śmieci, miały płacić cztery razy wyższą stawkę, niż segregujący. Ministerstwo Środowiska zaproponuje jednak zmniejszenie tej różnicy do dwukrotności. Chodzi o zapis w konsultowanym cały czas przez resort projekcie tzw. ustawy śmieciowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.02.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Izba Kontroli Nadzwyczajnej działa, sprawy powyznaczane są do marca, sędziowie mimo trudności, m.in. lokalowych, orzekają w sposób odpowiedzialny, a nie pozorowany - zapewnia w rozmowie z Prawo.pl p.o. prezesa Izby sędzia Dariusz Czajkowski. Dodaje, że mniej jest też przejawów ostracyzmu ze strony "starych" sędziów SN.
Patrycja Rojek-Socha
01.02.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustawa #Tata4minus uchwalona przez Sejm

Domowe finanse Emerytury i renty
Gdyby Sejm zdecydował się na przyjęcie ustawy w brzmieniu zaproponowanym przez PO, to świadczenie mogłoby się nazywać #mama4plus i #tata4plus. Niestety, Sejm większością głosów przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, która może zostać nazwana #tata4minus - pisze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.
Oskar Sobolewski
31.01.2019
Domowe finanse Emerytury i renty
Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna

RPO: Psychicznie chorych leczyć w szpitalach, nie w więzieniach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Osoby w ciężkim stanie choroby psychicznej nie mogą trafiać do jednostek penitencjarnych, skazani chorujący psychicznie, a stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych, którym więzienna służba zdrowia nie może zapewnić właściwych świadczeń lekarskich, powinni otrzymywać obligatoryjnie przerwę w karze i trafiać do zakładu psychiatrycznego
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Pacjenci z grup ryzyka mają otrzymywać niskie dawki promieniowana w tomografii komputerowej i dzięki temu szybciej będzie można wykryć niepokojące zmiany. Taki program przesiewowy w raku płuca ma się rozpocząć w tym roku. Będą w nim mogli wziąć udział palacze oraz osoby, którzy rzuciły palenie w ciągu ostatnich 15 lat.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.01.2019
Opieka zdrowotna
Szpitale i przychodnie mają likwidować bariery, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnym. Mogą na ten cel dostać dofinansowanie, a jednocześnie przygotowywanych jest wiele przepisów dotyczących nie tylko likwidacji barier architektonicznych, ale także wprowadzających obowiązek dostępności cyfrowej stron internetowych szpitali.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.01.2019
Opieka zdrowotna
Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, do których dochodzi podczas pokazów na rynku sprzedaży bezpośredniej - to cel kampanii edukacyjnej skierowanej m.in. do firm wynajmujących sale na takie spotkania. Organizatorzy chcą je uczulić na przestrzeganie praw konsumentów.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Parlamencie Europejskim premier Finlandii Juha Sipila poparł propozycję powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. To ważna deklaracja, ponieważ kraj ten w drugim półroczu 2019 r. przejmuje prezydencję w Radzie UE.
Krzysztof Sobczak
31.01.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna
Sejm uchwalił dzisiaj nad ranem senacką nowelizację, w której bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność gruntów należących do Skarbu Państwa nie będzie niższa niż zaproponowana przez lokalny samorząd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.01.2019

Emerytura Mama 4 plus - Sejm uchwalił ustawę

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza od 1 marca 2019 roku gwarantowaną emeryturę minimalną dla mam, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Wyjątkowo o świadczenie będą mogli ubiegać się też ojcowie.
Agnieszka Matłacz
31.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne