Prawo.pl

Organizacje pozarządowe wzmocnią monitorowanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdy w niektórych krajach słabnie znaczenie instytucji - sądów, mediów publicznych, ombudsmanów - znacząco wzrasta rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie monitorowania i analizy rozmiarów kryzysu demokracji - uważają komitety helsińskie z Polski i Węgier. Obie organizacje deklarują większe zaangażowanie w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Fałszywe informacje, intensywne, obraźliwe ataki słowne zasługują na potępienie i skuteczne karanie. Dostrzegamy niedostatki obecnych regulacji i będziemy nad nimi pracować - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zastrzega, że resort szukać będzie złotego środka - by nie ograniczać swobody wypowiedzi
Patrycja Rojek-Socha
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze
Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Prezes PiS: Nie będzie podatku katastralnego w Polsce

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, bo wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Sebastian Kaleta ma być też przewodniczącym Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Wcześniej funkcje tę pełnił wiceminister Patryk Jaki, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymał mandat.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Projekty podatkowe są na ostatniej prostej i niebawem zostaną przekazane do konsultacji. Zmiany dotyczące obniżki PIT są bardzo istotne. W przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku dochodów do 85 528 złotych rocznie – zapowiedział Marian Banaś, minister finansów.
Krzysztof Koślicki
10.06.2019
Domowe finanse PIT VAT
10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Finansowanie zdrowia
Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe
Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.
Jolanta Ojczyk
10.06.2019
Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe
Podwyżki najwyżej raz na cztery lata, 22 stawki wynagradzania, czy kary sięgające 30 proc. pensji - to planowane zmiany w ustawie o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, do których dotarło Prawo.pl. Projekt budzi ogromne kontrowersje - związkowcy mówią, że to gwóźdź do trumny i wskazują, że na najwyższą stawkę uposażenia trzeba by pracować... 88 lat.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości ma powoływać i odwoływać kuratora okręgowego, przydzielać stanowiska kuratorskie do danego okręgu, będzie też miał prawo do wglądu w czynności służbowe kuratorów. Projekt reguluje również kwestie sekretariatów kuratorskich, wprowadza limit 12 kuratorów w zespole, oceny awansowe, zmiany w dyscyplinarkach i superwizje.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny, rodzicielski ojców mniej

Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W 2018 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało w Polsce 196 tysięcy tatusiów, podczas gdy w 2017 roku było ich nieco ponad 174 tysiące, a w 2016 roku niespełna 147 tysięcy. Jednak wciąż niewielu ojców decyduje się na wykorzystywanie znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego.
Krzysztof Sobczak
09.06.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Kibic został ukarany 3 tys. zł grzywny i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe za posiadanie racy. RPO przypomina jednak, że wykroczeniem jest tylko posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas przejazdu uczestników imprezy masowej, tymczasem skazany miał racę przy sobie, gdy kibice szli przez miasto. Doszło do rażącego błędu sądu - ocenia i domaga się uchylenia wyroku i uniewinnienia mężczyzny.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Finansów nie przewiduje zniesienia podatku dochodowego dla emerytów. W planach jest jednak obniżenie stawki podatkowej, które będzie dotyczyła wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej. Także emerytów i rencistów.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2019
Domowe finanse PIT
Na całym świecie liczbę bezpaństwowców ocenia się na ponad 10 milionów, a w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Nasze prawo nie jest dla tych osób przyjazne, wiele z nich nie ma nawet dokumentów, a dla urzędów są one często "niewidzialne" - mówi dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Krzysztof Sobczak
08.06.2019
Administracja publiczna RODO
Prawnicy proponują, by mowa nienawiści była okolicznością nadzwyczajnie obostrzającą karę. Również resort sprawiedliwości widzi potrzebę walki z hejterami, ale zaznacza, że nie zamierza iść śladem Zachodu. Minister Łukasz Piebiak wskazuje na przykłady biskupów katolickich skazywanych tam za mowę nienawiści wobec homoseksualistów, bo cytowali z ambony Pismo Święte. Przyznaje jednak, że obecne regulacje nie są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.
Aleksandra Partyk
08.06.2019
Prawo rodzinne

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna
Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h
Krzysztof Sobczak
07.06.2019
Prawo karne Administracja publiczna
Autopoprawkę ma rozpatrzyć w przyszłym tygodniu sejmowa podkomisja. Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która miała wprowadzać kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudnienia kontaktów z dzieckiem. Na tę zmianę czekali i sędziowie i kuratorzy rodzinni
Patrycja Rojek-Socha
07.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Wpłat PIT, CIT, VAT i inne należności budżetowych trzeba będzie dokonywać na rachunek urzędu skarbowego tylko przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika. Takie zmiany przyjął w czwartek rząd. Nowe zasady wpłacania podatków wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
06.06.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Prezydent miasta nie może dowolnie wybierać, do którego z małżonków skieruje decyzję o zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości. Praktyka doręczania tego rodzaju decyzji tylko do niektórych ze współwłaścicieli jest sprzeczna z przepisami. Potwierdził to WSA w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
06.06.2019
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Dowody na cyberprzestępczość w cyberprzestrzeni można znaleźć. Problemem - jak podkreślają eksperci - jest jednak niezmiennie ich pozyskanie i zabezpieczenie, zanim zostaną zniszczone. Na niekorzyść śledczych działa zarówno czas, jak i nieograniczone możliwości lokalizacji danych
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Jestem przeciwny powrotowi do sytuacji kiedy sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierali sami sędziowie. Taki model już był, i był źródłem dużych patologii - mówi wiceminister Łukasz Piebiak odnosząc się do jednej z propozycji prawników, przedstawionych na Kongresie w Poznaniu.
Patrycja Rojek-Socha
06.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy brali udział w kwietniowym proteście, będą mogli otrzymać pomoc ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, ale najwcześniej pod koniec czerwca – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dotąd wpłynęło 7 281 wniosków o przyznanie takiej pomocy.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2019
Szkoła i uczeń
Chodzi o rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. W ocenie Komisji Europejskiej ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB. Podobnie jak zapobieganie ubóstwu wśród emerytów. Rekomendacje dla poszczególnych krajów zostały właśnie upublicznione, zawierają m.in. wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2019
Emerytury i renty
Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 50 tys. zł grzywny, skazał warszawski sąd rejonowy kardiochirurga Mirosław G. Sprawa swego czasu była bardzo głośna, śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadziło wówczas nowo utworzone Centralne Biuro Śledcze. W innym wątku - dotyczącym śmierci pacjenta - lekarz został uniewinniony, a sprawa oparła się aż o Sąd Najwyższy.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.06.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna

Zajęcia w szkołach zakończą się 19 czerwca

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W przyszłym tygodniu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisze nowelizację rozporządzenia ws. organizacji roku szkolnego. Oznacza to, że zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zajęcia w szkołach zakończą się w środę 19 czerwca - poinformowało w środę MEN.
Krzysztof Sobczak
05.06.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Udział w reklamie, filmie, roznoszenie ulotek, prace sezonowe czy prace w rolnictwie - coraz więcej dzieci pracuje, także po to, by pomóc rodzicom. Brakuje jednak regulacji, które określałyby jakie prace mogą wykonywać najmłodsi, zasady łączenia ich z obowiązkami szkolnymi, normy czasu pracy czy minimalny wiek dziecięcych pracowników.
Patrycja Rojek-Socha
05.06.2019
Prawo pracy

Nakaz zapłaty i co dalej?

Prawo cywilne Rynek i konsument
Działania nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych to obecnie plaga na rynku usług skierowanych do konsumentów. Co można zrobić, gdy taki przedsiębiorca żąda od konsumenta zapłaty? O tym, jaka jest najskuteczniejsza forma obrony na etapie sądowym, pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.
Małgorzata Miś
05.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument