Prawo.pl
Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.
Patrycja Rojek-Socha
22.06.2019
Prawo rodzinne Policja
Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.
Robert Horbaczewski
22.06.2019
Administracja publiczna
Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak
Marek Sondej
22.06.2019
Administracja publiczna
Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
22.06.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Populizm rządzi już nie tylko w polityce, ale też w ekonomii i prawie. Coraz trudniej dziś usłyszeć, że rozdawnictwo typu 500 plus może mieć jakiś niedobry wpływ na finanse państwa, a potem też na gospodarkę, nie słychać też wsparcia dla rzecznika praw obywatelskich, który upomina się o humanitarne traktowanie podejrzanego.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Prawo karne
Praworządność to, obok polityki migracyjnej, kontroli granic, pogłębiania unii gospodarczej i walutowej oraz pracy nad wszystkimi aspektami rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji, priorytetów, jakie znalazły się przyjętym na szczycie Unii Europejskiej planie na najbliższe pięć lat.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki - tak rzecznik praw obywatelskich ocenił działania wobec podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Opinia ta wywołała falę krytyki ze strony części polityków, ale także policji.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Prawo karne Prawnicy
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż oddanie dziecka do adopcji wbrew woli ojca, jakkolwiek toczyło się przeciwko ojcu postępowanie karne w związku ze stosowaniem przemocy domowej, stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego skarżącego.
Katarzyna Warecka
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Około pół miliona niepełnosprawnych ma otrzymać jesienią dodatek 500 plus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kończy prace nad projektem ustawy, w lipcu ma go przyjąć rząd i zaraz potem powinien trafić do Sejmu. O taką formę wsparcia walczyli niepełnosprawni i ich opiekunowie organizując kolejne protesty.
Monika Stelmach
21.06.2019
Opieka zdrowotna
Nie na żądanie klienta, ale z urzędu, deweloper będzie musiał przekazać zainteresowanemu prospekt informacyjny sprzedawanej nieruchomości. Sam dokument ma zawierać więcej informacji, aby klient mógł podjąć trafną decyzję – przewiduje projekt nowelizowanej ustawy deweloperskiej.
Robert Horbaczewski
21.06.2019
Rynek i konsument Budownictwo
Deklaracja zawiera w sumie 15 standardów, które powinien spełniać arbiter. Jej autorzy nie mają wątpliwości, że będzie przydatna dla klientów, czyli przedsiębiorców, bo będą mogli sprawdzić, który arbiter ją podpisał, a tym samym zadeklarował, że będzie przestrzegać jej zapisów. Wątpliwości mają sami arbitrzy
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Idea tworzenia nowych placówek to efekt sytuacji w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i sygnałów ze strony ich dyrektorów, że jest młodzież, z którą trudno im sobie poradzić - mówi w w rozmowie z Prawo.pl dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Nie zawsze bukmacher zapłaci za błędy

Prawo cywilne Rynek i konsument
Choć w branży hazardowej też obowiązują regulacje konsumenckie, to z regulaminów zakładów wzajemnych wynika, że gracz nie skorzysta na żadnym poważniejszym błędzie bukmachera. Powództwa z żądaniem wygranych w zawodach z pomylonymi kursami są najczęściej oddalane. Na niekorzyść graczy działa też ich chytrość oraz duże doświadczenie w obstawianiu.
Michał Kosiarski
20.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kradzież tożsamości to przestępstwo karane do 3 lat więzienia. Mimo zmian w kodeksie karnym, Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje kolejne starania, aby przepisy były bardziej skuteczne, zwłaszcza te dotyczące osób starszych. Powołano w tym celu grupę roboczą, która opracuje propozycje nowych regulacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2019
Prawo karne Policja Prawo AI RODO
Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.
Katarzyna Warecka
19.06.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie wystarczy jedynie wydać orzeczenie, trzeba przekonać ludzi odpowiednimi argumentami, że jest ono sprawiedliwe. Przez 30 lat sędziowie nie do końca zrozumieli czym jest władza sądownicza i jakie są wobec niej oczekiwania społeczne - to chyba obecnie największy problem - mówi Prawo.pl Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Resort szacuje, że w pierwszym roku do nowych ośrodków trafi pół tysiąca wychowanków. Nie tylko nastolatki, które popełniły czyny karalne, ale też te, które notorycznie uciekały z MOW-ów. Mają mieć zapewnioną terapię, edukację i specjalne programy pozwalające zdobyć zawód.
Patrycja Rojek-Socha
19.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

RPO sygnalizuje regres rządów prawa w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Narastało w 2018 roku wiele znanych wcześniej zagrożeń związanych z przestrzeganiem wolności oraz ochroną praw człowieka i obywatela, pojawiły się też zjawiska nowe. Przede wszystkim jednak nastąpiło pogłębienie obserwowanych w latach ubiegłych problemów systemowych związanych z kryzysem rządów prawa i przestrzeganiem ładu konstytucyjnego
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Środowisko
To czy dojdzie do protestu i jaką ewentualnie będzie miał formę ma być przedyskutowane w wakacje. Zapowiedział to szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po zakończeniu obrad Zarządu. Przeanalizowane także przebieg kwietniowego strajku.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Szkoła i uczeń
Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z nieprzestrzeganiem przez banki przepisów o nieautoryzowanych transakcjach. W 2016 r. było ich 83, a w 2018 r. - 246. Zdaniem rzecznika banki powinny wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia autoryzacyjne, a ustawodawca rozważyć doprecyzowanie przepisów.
Jolanta Ojczyk
18.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Kobieta składała do prokuratury zawiadomienia, że ktoś próbuje jej zaszkodzić, więc prokuratorzy - powołując się na opinie rodziny i pracowników socjalnych - wystąpili do sądu o umieszczenie jej w szpitalu psychiatrycznym. Interweniował RPO, według którego takie skierowanie musi się opierać na dokładnych i nie budzących wątpliwości ustaleniach dotyczących np. choroby i prognoz.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Młode osoby przewlekle chore, gdy kończą 18 lat muszą, zacząć się leczyć o specjalistów dla dorosłych. Zaczyna się problem, bo z powodu długiego oczekiwania na wizytę, nie ma kontynuacji leczenia. By to zmienić, powstała „Karta informacyjna przejścia w dorosłość”, ale Rzecznik Praw Pacjenta chce także uregulować te zagadanie w przepisach prawa. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.06.2019
Opieka zdrowotna
Wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności, kiedy skazany nie ma realnej możliwości ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie, stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania z Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tymczasem w Polsce na podpis prezydenta czeka nowela kodeksu karnego, która przewiduje takie rozwiązanie.
Katarzyna Warecka
18.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Paweł R. zadzwonił na numer alarmowy 112 żądając 120 kilogramów złota w sztabkach i zostawił w autobusie urządzenie wybuchowe z zapalnikiem. Groził, że ma jeszcze cztery bomby, które będzie detonował we Wrocławiu - chyba, że dostanie to czego chce. W pierwszej instancji skazano go na 20 lat więzienia, apelacja karę obniżyła.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Opracowany przez prawników działających w Polskim Stowarzyszeniu Sądownictwa Polubownego dokument ma zachęcić przedsiębiorców do oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania, a także służyć usprawnieniu przebiegu i zminimalizowaniu kosztów postępowań arbitrażowych.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uświadomienie rozstającym się dorosłym i instytucjom, że dziecko nie może być stroną ani narzędziem w konflikcie, i że jego prawa powinny być szczególnie chronione - to cel standardów przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Skierowane są do samych rodziców, policjantów, sędziów, kuratorów, nauczycieli, lekarzy i opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.
Patrycja Rojek-Socha
17.06.2019
Wymiar sprawiedliwości