Prawo.pl

Nie ma godziny policyjnej, godziny milicyjnej też nie było

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W sylwestra nie ma "żadnej godziny policyjnej", ale są "ograniczenia przemieszczania się" – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostrzegał przed mandatami za "czynności nadmiarowe" i przed wnioskami policji o "postępowanie administracyjne" zagrożone karą do 30 tys. zł. To kolejne wystąpienie przedstawiciela rządu mające zmiękczyć przepis w rządowym rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Agent przesłał dane osobowe, Warta ukarana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Agent ubezpieczeniowy wysłał pocztą elektroniczną dane dotyczące polisy ubezpieczeniowej, zawierające m.in. imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz informacje dotyczące ubezpieczonego samochodu, do nieuprawnionego adresata. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył za to na Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. karę pieniężną w wysokości 85 588 zł.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO
Lepszy nadzór nad dostawcami usług dotyczących przetwarzania danych finansowych dla podmiotów rynku finansowego, wzmocniony nadzór nad transgraniczną działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną, a także większa ochrona konsumentów w zakresie informacji o przysługujących im prawach - to cele zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Rynek i konsument Finanse
Już od 1 stycznia 2021 roku bez cła i podatków będzie można przywieźć mniej alkoholu i papierosów. Restrykcje dotkną też przewozu zwierząt domowych i roślin. Nie będzie można przewozić mięsa i mleka. Podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów, które nie należą do UE.
Krzysztof Koślicki
29.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Brexit

Termin przesunięty, medycy nadal mogą się zgłaszać do szczepienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do 14 stycznia przedłużamy termin zapisów na szczepienia w grupie zero - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że to odpowiedź na postulaty lekarzy i zapewnił, że nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w kolejnych grupach pacjentów.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wprawdzie NFZ podejmował działania na rzecz poprawy dostępności świadczeń, ale udało się to osiągnąć tylko częściowo - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2019 rok. I wskazała, że na niektóre zabiegi czekamy wprawdzie krócej, ale pogorszyła się dostępność ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wciąż zbyt niski był udział leczenia ambulatoryjnego w porównaniu ze szpitalnym.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
29.12.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z grup nieuprzywilejowanych rozpoczną się 15 stycznia przyszłego roku - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak poinformował, wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przedłużyło do 31 grudnia 2021 roku termin na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe uzyskanego w 2018 roku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Brak zakupu do końca 2020 roku mógłby oznaczać konieczność zapłaty dodatkowego podatku.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Domowe finanse PIT
Były prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Janusz P. nie dopełnił obowiązku nadzoru nad otrzęsinami na uczelni - uznał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku, uchylając uniewinniający wyrok dla naukowca. Sąd skazał trzy osoby oskarżone w sprawie śmierci trojga studentów podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w 2015 r.
Monika Sewastianowicz
28.12.2020
Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Resort finansów szykuje e-Urząd Skarbowy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Do wykazu prac legislacyjnych rządu w poniedziałek trafił projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechną formą kontaktu ze skarbówką ma być e-Urząd Skarbowy. Zmiany w tym zakresie zostaną przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
28.12.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

UOKiK sprawdza rabaty w kolejnych sieciach handlowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy w sieciach Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (Intermarche). ma miejsce wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych. Za podobne praktyki została niedawno ukarana spółka Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Ustawa śmieciowa nie wskazuje, jak często należy odbierać odpady zmieszane i bio w miesiącach zimowych. Gminy dla oszczędności ustalają więc, że są wywożone rzadko, nawet co dwa miesiące. Mieszkańcy muszą je przechowywać, co sprawia kłopot. Niestety, śmieci są też spalane lub zostawiane w lasach. Jednak zdaniem ekspertów minimalna częstotliwość w czasie letnim jest dla gmin restrykcją.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Szykują się powództwa kredytobiorców o wynagrodzenie za korzystanie przez banki z ich kapitału w zawyżonej części lub całości raty, gdy umowa była nieważna – zapowiada Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Pierwszy pozew ma być złożony w styczniu. Prawnicy nie dają mu dużych szans, ale wskazują, że zwróci on uwagę na prawa konsumentów.
Regina Skibińska
28.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe
To sąd w realiach konkretnego przypadku może ocenić, czy zachowanie uprawnionego do świadczenia jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie można wykluczyć stosowania tej konstrukcji także w sprawie o zachowek, gdy uprawniony postępował nieetycznie wobec spadkodawcy lub wobec zobowiązanego do świadczenia – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
28.12.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Po raz pierwszy premier przyznał, że wydał niekonstytucyjny przepis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Nie będzie w Sylwestra godziny policyjnej bo wprowadzenie takiej restrykcji wymagałoby ogłoszenia stanu wyjątkowego - przyznał premier, który parę dni temu podpisał rozporządzenie, które zabrania nam wychodzenia z domu w sylwestrową noc. Wydawanie sprzecznych z konstytucją praw to od pięciu lat nic nowego, ale po raz pierwszy przedstawiciel władzy otwarcie to przyznał.
Krzysztof Sobczak
27.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. To zmiana stanowiska, bo dotychczas przedstawiciele rządu twierdzili, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Skutkiem nieprawidłowej implementacji dyrektywy w sprawie usług płatniczych, zwanej PSD2, jest to, że dostawca usług, który chce udowodnić, że nie odpowiada za transakcję i nie jest zobowiązany do zwrotu środków z tytułu tej transakcji, musi udowodnić m.in., że transakcja została autoryzowana, a nie uwierzytelniona.
Regina Skibińska
27.12.2020
Rynek i konsument Finanse
Wyrok TSUE w prawie pomiędzy spółką DelayFix a liniami lotniczymi Ryanair z pewnością ułatwi pasażerom linii lotniczych dochodzenie odszkodowania od tego przewoźnika, ale także ułatwi sądom krajowym ocenę klauzul zawartych w regulaminach i umowach zawieranych z innymi przewoźnikami lotniczymi przez pasażerów - piszą adwokatki: Monika Potaczek-Jakóbiak i Krystyna Żbikowska,
Krystyna Żbikowska Monika Potaczek-Jakóbiak
27.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Skierowanie na badanie przez biegłego, który ocenia, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, nie rzutuje na jej prawa i obowiązki. Bo to od zainteresowanego zależy, czy wyrazi chęć poddania się badaniu. Wyjątek stanowi skierowanie orzeczone przez sąd - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
26.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od połowy października w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach obowiązują godziny dla seniora. Wyjątkiem jest Wigilia - w tym dniu sprzedawcy nie muszą się do nich stosować. Po świętach obowiązek wraca, został uwzględniony również w nowym rozporządzeniu.
Monika Sewastianowicz
26.12.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.
Robert Horbaczewski
26.12.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo
Sweter w niewłaściwym rozmiarze, niedopasowane perfumy, książka, którą obdarowany już ma na półce – nietrafiony upominek można upchnąć na dno szafy, ale często można go też zwrócić sprzedawcy. Najłatwiej jest zwracać prezenty zakupione przez internet, ale wtedy znaczenie ma to, kiedy darczyńca kupił przedmiot.
Regina Skibińska
26.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Skierowanie na badanie przez biegłego, który ocenia to, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, nie rzutuje na prawa i obowiązki osoby, której dotyczy. To od zainteresowanego zależy, czy wyrazi chęć poddania się badaniu. Wyjątek stanowi skierowanie orzeczone przez sąd - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
26.12.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Większość z nas czeka na wizytę Mikołaja i prezenty. Z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny, a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.
Krzysztof Koślicki
24.12.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Skoro zwierzęta kręgowe nie są rzeczami, to nie powinny być traktowane jak żywność. A jednak obok nakazów humanitarnego traktowania, znajdują się przepisy pozwalające je łagodnie zabijać. Uśmiercane zwierzęta muszą być dobrze traktowane do ostatniej chwili życia - wskazują sądy. A zadawanie im cierpienia coraz częściej karane jest przez sądy więzieniem lub odebraniem koncesji na ich przewóz.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.12.2020
Prawo karne Rynek i konsument
Potencjał intelektualny polskich programistów powinien być wykorzystany w rodzimej medycynie. Możliwości w tym zakresie są ogromne, szczególnie w diagnostyce medycznej, a tymczasem nasze prawo nie definiuje nawet pojęcia sztucznej inteligencji – zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
24.12.2020
Prawo AI Opieka zdrowotna RODO
Choć sytuacja skarżącej jest trudna, nie było podstaw do podważenia decyzji organów o odmowie umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skarżąca nienależycie wykorzystuje swoje możliwości zarobkowe. Możliwe, że w przyszłości będzie w stanie spłacić zadłużenie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Aleksandra Partyk
24.12.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Dostosowanie przepisów polskiego prawa do znowelizowanego Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. w Katowicach, a będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., to cel podpisanej przez prezydenta ustawy.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Prawo karne Farmacja
Stosowanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe różnych kryteriów szacowania szkody całkowitej i częściowej w przypadku klientów kupujących tzw. kosztorysowe warianty Auto Casco konsekwentnie budzi zastrzeżenia Rzecznika Finansowego. Jego zdaniem jest to stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych i dlatego skierował do sądów dwa kolejne pozwy przeciwko ubezpieczycielom.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument