Przepisy obecnie obowiązujące wygasają 30 czerwca 2022 roku, a dzięki temu porozumieniu zostaną przedłużone do roku 2032. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

- Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE - powiedział w czwartek słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik. Ten kraj do końca roku sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.

Czytaj w LEX: Łazowski Adam, Od członkostwa do stowarzyszenia: nowe ramy prawne dla relacji Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem >

Proponowane przez Komisję Europejską przepisy, poza obecnymi ułatwieniami, mają dodatkowo zagwarantować konsumentom prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia z siecią komórkową za granicą, jak w kraju, gdzie dostępne są równoważne sieci. Przepisy będą wymagać też zapewnienia lepszego dostępu do służb ratunkowych.

- Gdziekolwiek w Europie jesteśmy, możemy kontaktować się z naszymi bliskimi, rozmawiać o interesach i dzielić się historiami w drodze, nie martwiąc się o kosztowne rachunki. Nowe zasady pozwolą utrzymać roaming bez dodatkowych opłat i uczynić go jeszcze lepszym - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za cyfryzację Margrethe Vestager.

Czytaj: KE chce przedłużenia obecnych przepisów o roamingu>>