W Sejmie w środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie prawa upadłościowego. Zgodnie z nim sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Tak samo jak konsumenci będą traktowani dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Jolanta Ojczyk
13.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Miała być ewolucja, a jest rewolucja, mamy szereg uwag do projektu ustawy. Zmienia się zakres uprawnień kuratora okręgowego, który nie będzie miał realnego wpływu na służbę. Kurator zawodowy traci przymioty pracownika merytorycznego, nie rozwiązano problemu naszego bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Kozera
Patrycja Rojek-Socha
13.06.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W środę sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu. Projekt został skierowany do drugiego czytania i tego samego dnia wieczorem został przyjęty bez poprawek. Projekt trafi więc bezpośrednio do trzeciego czytania i głosowania w bloku głosowań.
Jolanta Ojczyk
12.06.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który ślubował obronę konstytucyjnych praw wszystkich obywateli, nie tylko nie chce ich bronić, ale żąda zmian w polskim prawie, które będą pogwałceniem konstytucji - stwierdził w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się w ten sposób do stanowiska RPO ws. standardów WHO dotyczących edukacji seksualnej.
Krzysztof Sobczak
12.06.2019
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Zakończenie roku w środę - rozporządzenie podpisane

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rok szkolny skończy się 19 czerwca. Minister podpisał rozporządzenie skracające rok szkolny tak, by uwzględniało tegoroczne Boże Ciało. Taka zmianę zapowiedział w maju premier Mateusz Morawiecki.
Monika Sewastianowicz
12.06.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Krajowa Rada Kuratorów od dawna postulowała zmiany w przepisach dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem w obecności kuratora. Rozwiązaniem miała być skierowana do opiniowania ustawa o kuratorskiej służbie sądowej. Problem w tym, że jak mówią kuratorzy, zmiany są nieznaczne, a główne kwestie nie zostały uregulowane.
Patrycja Rojek-Socha
12.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.
Paweł Żebrowski
12.06.2019
Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna
Komisja Nadzoru Finansowego ukarała PZU - jednego z największych ubezpieczycieli - za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wypłaty odszkodowań z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. To już druga kara dla PZU od KNF.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
Spółki Finanse
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja. Najwięcej z okręgu warszawskiego.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
Wydarzenia Wybory
Rząd realizuje zapowiedzi z tzw. nowej piątki PiS. Podatku PIT nie zapłacą osoby wieku do 26 lat, których dochody nie przekroczą 85,5 tys. Ci, którzy wybiorą ulgę dla młodych, nie będą mogli jednak skorzystać z 50 proc. kosztów. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jolanta Ojczyk
11.06.2019
PIT
Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Sobczak
11.06.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pomiędzy nabywcą, który w cenie towaru zapłacił VAT, a Skarbem Państwa nie istnieje stosunek prawny. W efekcie podmiot ten nie ma uprawnienia do dochodzenia zapłaconego w cenie nienależnego podatku. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
11.06.2019
VAT

Organizacje pozarządowe wzmocnią monitorowanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdy w niektórych krajach słabnie znaczenie instytucji - sądów, mediów publicznych, ombudsmanów - znacząco wzrasta rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie monitorowania i analizy rozmiarów kryzysu demokracji - uważają komitety helsińskie z Polski i Węgier. Obie organizacje deklarują większe zaangażowanie w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Fałszywe informacje, intensywne, obraźliwe ataki słowne zasługują na potępienie i skuteczne karanie. Dostrzegamy niedostatki obecnych regulacji i będziemy nad nimi pracować - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zastrzega, że resort szukać będzie złotego środka - by nie ograniczać swobody wypowiedzi
Patrycja Rojek-Socha
11.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze
Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Prezes PiS: Nie będzie podatku katastralnego w Polsce

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, bo wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse
Sebastian Kaleta ma być też przewodniczącym Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Wcześniej funkcje tę pełnił wiceminister Patryk Jaki, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymał mandat.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Projekty podatkowe są na ostatniej prostej i niebawem zostaną przekazane do konsultacji. Zmiany dotyczące obniżki PIT są bardzo istotne. W przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku dochodów do 85 528 złotych rocznie – zapowiedział Marian Banaś, minister finansów.
Krzysztof Koślicki
10.06.2019
Domowe finanse PIT VAT
10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.06.2019
Finansowanie zdrowia
Dwie firmy, które na pokazach handlowych sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd m.in. co do właściwości urządzenia. Firmy zapłacą po ok. 40 tys. kary.
Krzysztof Sobczak
10.06.2019
Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe
Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.
Jolanta Ojczyk
10.06.2019
Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe
Minister sprawiedliwości ma powoływać i odwoływać kuratora okręgowego, przydzielać stanowiska kuratorskie do danego okręgu, będzie też miał prawo do wglądu w czynności służbowe kuratorów. Projekt reguluje również kwestie sekretariatów kuratorskich, wprowadza limit 12 kuratorów w zespole, oceny awansowe, zmiany w dyscyplinarkach i superwizje.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Podwyżki najwyżej raz na cztery lata, 22 stawki wynagradzania, czy kary sięgające 30 proc. pensji - to planowane zmiany w ustawie o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, do których dotarło Prawo.pl. Projekt budzi ogromne kontrowersje - związkowcy mówią, że to gwóźdź do trumny i wskazują, że na najwyższą stawkę uposażenia trzeba by pracować... 88 lat.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2019
Wymiar sprawiedliwości

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny, rodzicielski ojców mniej

Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W 2018 roku z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego skorzystało w Polsce 196 tysięcy tatusiów, podczas gdy w 2017 roku było ich nieco ponad 174 tysiące, a w 2016 roku niespełna 147 tysięcy. Jednak wciąż niewielu ojców decyduje się na wykorzystywanie znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego.
Krzysztof Sobczak
09.06.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Kibic został ukarany 3 tys. zł grzywny i dwuletnim zakazem wstępu na imprezy sportowe za posiadanie racy. RPO przypomina jednak, że wykroczeniem jest tylko posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas przejazdu uczestników imprezy masowej, tymczasem skazany miał racę przy sobie, gdy kibice szli przez miasto. Doszło do rażącego błędu sądu - ocenia i domaga się uchylenia wyroku i uniewinnienia mężczyzny.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy proponują, by mowa nienawiści była okolicznością nadzwyczajnie obostrzającą karę. Również resort sprawiedliwości widzi potrzebę walki z hejterami, ale zaznacza, że nie zamierza iść śladem Zachodu. Minister Łukasz Piebiak wskazuje na przykłady biskupów katolickich skazywanych tam za mowę nienawiści wobec homoseksualistów, bo cytowali z ambony Pismo Święte. Przyznaje jednak, że obecne regulacje nie są wystarczające.
Patrycja Rojek-Socha
08.06.2019
Wymiar sprawiedliwości
Matka dziewczynki nie pracowała i nie mogła we własnym zakresie utrzymać dziecka, którego nie alimentował jego ojciec. Gdyby nie pomoc społeczna, to dziecko nie miałoby zapewnionych podstawowych potrzeb. Jego ojciec ponosi więc odpowiedzialność karną - orzekł SA we Wrocławiu. Wyrok komentuje adwokat Marcin Podsiadło z Zamościa.
Aleksandra Partyk
08.06.2019
Prawo rodzinne
Ministerstwo Finansów nie przewiduje zniesienia podatku dochodowego dla emerytów. W planach jest jednak obniżenie stawki podatkowej, które będzie dotyczyła wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej. Także emerytów i rencistów.
Grażyna J. Leśniak
08.06.2019
Domowe finanse PIT
Na całym świecie liczbę bezpaństwowców ocenia się na ponad 10 milionów, a w Polsce jest ich około 10 tysięcy. Nasze prawo nie jest dla tych osób przyjazne, wiele z nich nie ma nawet dokumentów, a dla urzędów są one często "niewidzialne" - mówi dr Dorota Pudzianowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Krzysztof Sobczak
08.06.2019
Administracja publiczna RODO

Będzie definicja hulajnogi i zasady jazdy na niej

Prawo karne Administracja publiczna
Urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h
Krzysztof Sobczak
07.06.2019
Prawo karne Administracja publiczna