Prawo.pl
Mieszkaniec kupujący węgiel od gminy otrzyma certyfikat potwierdzający jego jakość. Gdy nie będzie zgodny z rzeczywistością, złej jakości węgiel wolno zareklamować, ale nie będzie to proste. Same gminy będą mogły zwracać się z ewentualnymi roszczeniami do spółek Skarbu Państwa, z którymi na dniach powinny podpisać umowy, ale obawiają się, że zostaną pozostawione same sobie i tylko one będą adresatami roszczeń mieszkańców.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.11.2022
Samorząd terytorialny Węgiel
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów obejmuje także wykroczenia drogowe i przewinienia zawodowe. Ustawa nie ogranicza odpowiedzialności sędziego tylko do uchybienia godności urzędu sędziego. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wymierzyła więc sędziemu karę upomnienia za przekroczenie dozwolonej prędkości na drodze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.
Katarzyna Redmerska
09.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Praca nadliczbowa podlega limitowaniu w ciągu doby, okresu rozliczeniowego oraz roku. Ten trzeci limit jest najbardziej bezpośrednio wyrażony w przepisach Kodeksu pracy (a także w przepisach ustawy o czasie pracy kierowców) jako konkretna liczba nadgodzin, przy czym może ona być zmieniona poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub umowę o pracę.
Marek Rotkiewicz
09.11.2022
Prawo pracy
Sprawa podatkowa powinna być rozstrzygnięta co do istoty, a więc wydaniem decyzji merytorycznej, np. wymiarowej. Organy podatkowe nie mogą od tego odstąpić nawet w sytuacji napotkania poważnych trudności z przeprowadzeniem postępowania dowodowego. Dana sprawa powinna być wszechstronnie wyjaśniona. Wynika to wprost z katalogu zasadniczych zasad prowadzenia postępowania podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
08.11.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Sąd krajowy musi z własnej inicjatywy zweryfikować zgodność z prawem środka detencyjnego zastosowanego wobec cudzoziemca, którego pobyt jest nielegalny lub wobec osoby ubiegającej się o azyl - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że zastosowanie lub utrzymanie środka detencyjnego wobec cudzoziemca, który złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, zależy od spełnienia szeregu przesłanek zgodności z prawem. 
Krzysztof Sobczak
08.11.2022
Prawo karne Administracja publiczna
W październiku 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. – wynika z wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podało we wtorek ministerstwo, w porównaniu do miesiąca poprzedniego, liczba osób poszukujących pracy, spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2022
Rynek Prawo pracy
Komisja Europejska nie zgadza się na stosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny, paliwa i nawozy - wynika z oficjalnego oświadczenia Brukseli. Z zerowej stawki VAT może korzystać jedynie żywność. Polski rząd mimo to zapowiada kontynouwanie tarczy antyinflacyjnej w zmienionej formie.
Paweł Rochowicz
08.11.2022
VAT Akcyza
Wpływ inflacji i rosnących rat kredytów na postawy zawodowe Polaków nie przestaje rosnąć. Blisko 8 na 10 badanych Pracuj.pl dostrzega, że ich wynagrodzenie starczy na mniej niż rok temu. Z kolei co trzeci ma oszczędności pozwalające utrzymać się bez pracy maksymalnie dwa miesiące. Trudno się więc dziwić, że 44 proc. respondentów odbyło w ciągu roku rozmowę w sprawie podwyżki.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy
Procedura TAX FREE umożliwia zwrot VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski podróżnym mającym stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej. Stałe miejsce zamieszkania jest weryfikowane na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość, w szczególności na podstawie paszportu. O zasadach korzystania z tej procedury wypowiedział się WSA w Białymstoku.
Malwina Pasternak-Janik
08.11.2022
Domowe finanse VAT
Gdy w państwie, do którego dziecko ma wrócić, wydane zostały orzeczenia normujące sytuację małoletniego, przedmiotem oceny sądu rozpoznającego wniosek konwencyjny o nakazanie powrotu dziecka jest wyłącznie zapewnienie ochrony dziecka. Sąd nie bada natomiast słuszności orzeczeń sądów państwa obcego - orzekł SN w jednej ze spraw o wydanie uprowadzonego dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Azbest utknął na dachach, potrzeba kolejnych 50 lat

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Rząd założył, że azbest z polskich dachów zniknie do 2032 roku. Już wiadomo, że do tej daty trzeba dołożyć pół wieku. Powodem niskiego zainteresowania programem wymiany azbestu są nieskuteczne rozwiązania prawne oraz nieatrakcyjne warunki finansowe. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Robert Horbaczewski
08.11.2022
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Ceny używanych samochodów idą w górę. Ma to konsekwencje także dla użytkowników nowych aut. Do niedawna pojazdy traciły na wartości niemal od razu po wyjechaniu z salonu samochodowego, dziś ten spadek wartości jest kosmetyczny. Wpływa to na ubezpieczenie GAP, które zabezpiecza właściciela samochodu na wypadek utraty wartości auta.
Regina Skibińska
08.11.2022
Ubezpieczenia
To na polskim pracodawcy zatrudniającym cudzoziemca, który pracę będzie wykonywał spoza Polski, spoczywa obowiązek oceny przepisów dotyczących badań lekarskich pracowników pod kątem zapewnienia im wyższego poziomu ochrony – twierdzi Główny Inspektorat Pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy nie mają narzędzi, by ocenić, czy zaświadczenie wystawione za granicą spełnia wszystkie wymagania polskiego prawa.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2022
Prawo pracy BHP Prawo unijne

Atak na platformę zamówień publicznych, ale dane bezpieczne

Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy - taki komunikat pojawił się w poniedziałek na stronie Urzędu Zamówień Publicznych. A także zapewnienie, że nie doszło do wycieku danych.
Krzysztof Sobczak
07.11.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mają być tańsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Zmiana zasad odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, tak by były tańsze dla odbiorców oraz skrócenie okresu wymaganego doświadczenia zawodowego dla świadczących te usługi to niektóre zmiany zaproponowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Obecnie rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.
Beata Dązbłaż
07.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Zamiast zastanawiać się, czy sztuczna inteligencja może być twórcą, zamiast nadawać obywatelstwa robotom humanoidalnym, skupmy się na tworzeniu nowych technologii w sposób, aby służyły ludzkości - pisze adwokat Aleksandra Iskra, nawiązując do debaty dotyczącej ewentualnego objęcia sztucznej inteligencji prawami autorskimi.
Aleksandra Iskra
07.11.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze

UOKiK piętnuje narzucanie opłat dostawcom sieci handlowych

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Opłaty okołosprzedażowe pobierane przez sieci handlowe od dostawców nie zawsze są legalne - zwraca uwagę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W opublikowanym raporcie urząd przypomina, że ukarał już spółkę Eurocash za takie praktyki, a w toku są postępowania wobec sieci Auchan, Żabka, Carrefour, Dino i Selgros.
Paweł Rochowicz
07.11.2022
Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami 15 listopada w Warszawie

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się 15 listopada 2022 r. w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Jego główne tematy to: 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Konwencja w sytuacjach kryzysowych, przyszłość Konwencji w Polsce oraz edukacja włączająca szansą dla wszystkich. Wydarzeniu patronuje medialnie serwis Prawo.pl.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Na koniec września 2022 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – podał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród ubezpieczonych dominują obywatele Ukrainy. To 72 proc. wszystkich cudzoziemców w ZUS.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2022
Rynek Prawo pracy
Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.
Katarzyna Redmerska
07.11.2022
Finansowanie zdrowia Farmacja
W umowie o pracę zawieranej na niepełny wymiar czasu pracy należy ustalić limit czasowy, przekroczenie którego dawać będzie prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową. Często błędnie wskazuje się, że jest to równoznaczne z ustaleniem momentu powstania pracy w godzinach nadliczbowych. Mówimy tymczasem o pracy nadal ponad niższy niż pełny wymiar czasu pracy, która nie jest pracą nadliczbową.
Marek Rotkiewicz
07.11.2022
Prawo pracy
Kolejna próba cząstkowego uregulowania rynku usług prawnych, gdy tymczasem potrzeba całościowych rozwiązań - tak Naczelna Rada Adwokacka opiniuje rządowy projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. A samo środowisko windykatorów ocenia pomysł jako karkołomny, niesprawiedliwy gospodarczo i będący swoistym zamachem na małe przedsiębiorstwa windykacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.
Beata Dązbłaż
07.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Podszywanie się pod pracownika banku i informowanie o wyłudzeniu pożyczki, informacje mailowe, SMS przy zakupach, przy płaceniu faktur za energię - to najczęstsze i stale doskonalone oszustwa informatyczne. Nabierają się na nie nawet policjanci czy pracownicy banków. Oszuści działają na emocje i wykorzystują nasze schematy myślowe. To w pierwszym rzędzie problem banku, chyba że klient uległ manipulacji i podał oszustowi klucze do konta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2022
Prawo karne Nowe technologie
Kwiatki, czekoladki, a może weekend w spa - sytuację, w których chcielibyśmy się komuś odwdzięczyć za szybkie załatwienie sprawy, wsparcie w trudnych chwilach, wyleczenie np. taty czy uczenie dziecka, zdarzają się dość często. Z prezentami warto jednak uważać, bo mogą czkawką się odbić nie tylko "wręczającemu", ale też obdarowanemu. Granica między "wyrazem wdzięczności" a "łapówką" bywa cienka.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2022
Rząd białych domków, psy biegające po wypielęgnowanych ogródkach, co najmniej dwójka dzieci i szczęśliwi "zaobrączkowani" rodzice - rząd niezmiennie pokazuje, że ten sielankowy obrazek jest mu bliższy niż pary żyjące nieformalnie. Tym razem kryterium stanu cywilnego zamierza wprowadzić przy wspieraniu bezrobotnych ze zmarginalizowanych terenów, wskazuje przy tym szczególnie na kobiety.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2022
Prawo rodzinne Prawo pracy
Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnione do pilnowania mienia, obowiązują normy ogólne czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy, takie same jak pracowników pełnosprawnych. Nie obowiązuje ich także zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych – alarmuje autor interpelacji poselskiej. Według rządu to regulacje przyjęte z inicjatywy samych osób niepełnosprawnych.
Grażyna J. Leśniak
05.11.2022
Prawo pracy Niepełnosprawność
Sytuacja dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, poprawia się, natomiast tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego rząd duże nadzieje wiąże z kolejną nowelizacją ustawy, która ma być poświęcona profilaktyce rodzinnej. Wejdzie ona w życie z początkiem lutego i wprowadzi m.in. urlopy dla rodziców zastępczych oraz teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej.
Krzysztof Sobczak
05.11.2022
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że ponad połowa Polaków uważa bicie dzieci za karę, która nigdy nie powinna być stosowana, mimo to aż 36 proc. przyznaje się do stosowania klapsów. Co równie mocno niepokoi, znaczna część świadków karcenia słownego (38 proc.), jak i fizycznego (41 proc.) pozostała wobec tych zachowań bierna. Tymczasem za brak reakcji można odpowiadać karnie.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości