Czas na e-apelację - NRA postuluje poprawki do zmian dotyczących e-doręczeń

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Doręczenia przez sąd pism procesowych poprzez portal informacyjny stało się już postpandemiczną rzeczywistością. Nowela procedury cywilnej i karnej, którą ma zająć się Senat, sankcjonuje to rozwiązanie na stałe. Adwokatura chce jednak, by była również możliwość e-komunikacji w drugą stronę. Na początek chodzi o składanie drogą elektroniczną apelacji, zażaleń, skarg i sprzeciwów.

21.07.2023

Themis: Obrona skazanych przez ministra Ziobro prowokuje hejterów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości, rozwijając czerwony dywan przed osobą prawomocnie skazaną za poważne przestępstwo, podważa autorytet zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i swój własny – uważają sędziowie ze Stowarzyszenia Themis. – To sprawa „odgrzana” w celach politycznych, na potrzeby kampanii przedwyborczej – twierdzą sędziowie. Szkodliwa dla sędziego orzekającego, ale też i dla prokuratury – dodają.

20.07.2023

Frankowicze różnie traktowani przez sądy? Jest skarga do ETPC

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Europejski Trybunał Praw Człowieka również zajmie się kredytami frankowymi. Pełnomocnicy jednego z frankowiczów złożyli bowiem skargę, w której zarzucili Polsce naruszenie prawa do rzetelnego procesu sądowego oraz naruszenie zakazu dyskryminacji. W tej sprawie kredytobiorca przegrał, ale w jego ocenie sądy nie dały mu możliwości przedstawienia istotnych dla sprawy faktów, mimo że dostrzegły w umowie klauzule abuzywne.

20.07.2023

KE skierowała przeciwko Polsce skargę dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła 17 lipca skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotycząca orzecznictwa i legitymacji do orzekania Trybunału Konstytucyjnego - poinformował TSUE. Chodzi o dwa wyroki polskiego Trybunału z 14 lipca i 7 października 2021 r., w których wskazywał na niekonstytucyjność umocowań TSUE m.in. do stosowania środków tymczasowych w sprawie polskiego sądownictwa.

19.07.2023

Prezes NRA apeluje, by sądy informowały o opóźnieniach w e-rozprawach

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawy online stały się codziennością w polskich sądach, nadal obowiązują w tym zakresie przepisy przejściowe covidowe, ale w Senacie jest już nowela procedury cywilnej wprowadzająca je na stałe. Problemem - na co zwraca uwagę Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, bywają jednak opóźnienia w ich rozpoczęciu. Zaapelował do prezesów sądów, by o takich opóźnieniach powiadamiano pełnomocników.

19.07.2023

TK odracza rozprawę w sprawie pełnego składu, czeka na opinię Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 7 września rozpoznanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącego braku możliwości rozpoznania sprawy przez Trybunał w pełnym składzie, przy udziale 11 sędziów, w sytuacji odmowy orzekania przez mniejszość konstytucyjnego składu Trybunału. Przewodniczący wyznaczył Sejmowi 21 dni na sporządzenie pisemnego stanowiska.

19.07.2023

SO: Zasiłek spóźniony, ale cierpienie i żałoba to niemierzalna dolegliwość

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

O przedawnieniu prawa do zasiłku chorobowego decyduje data zgłoszenia roszczenia o jego wypłatę, a nie termin ustąpienia przyczyny uniemożliwiającej wypłatę czy data opłacenia w całości zaległych składek na ubezpieczenie. Tak zdecydowały sądy dwóch instancji i uchyliły negatywne dla kobiety decyzje ZUS. Podkreślono przy tym, że mierzenie skali cierpienia osoby, która nie doznała uszkodzenia ciała, pozostaje poza możliwościami dowodowymi sądu.

18.07.2023

Sądy powoli podejmują zawieszone postępowania o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Kredyty frankowe

Po czerwcowym wyroku TSUE sądy podejmują pierwsze sprawy z powództwa banków dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, zawieszone właśnie w oczekiwaniu na to rozstrzygnięcie. Jednak nie wszystkie, bo w przypadku części z nich powodem zawieszania było to, że nadal toczy się sprawa wytoczona bankowi przez kredytobiorcę.

17.07.2023

Więzienie do uwolnienia się od alimentów nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Pobyt w więzieniu może utrudniać wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Sam jednak fakt przebywania w zakładzie karnym nie powoduje, że taki obowiązek względem dziecka lub dzieci zostaje automatycznie ograniczony. Sąd orzekając o wysokości alimentów od osadzonego powinien wziąć pod uwagę jego sytuację, jest też kilka możliwości "ściągnięcia" alimentów - np. z należności za jego pracę lub z pieniędzy znajdujących się w depozycie zakładu karnego.

17.07.2023

TSUE: Polskie sądy muszą ignorować orzeczenia nielegalnej Izby SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że sądy krajowe są zobowiązane odstąpić od stosowania aktu zawieszającego sędziego w czynnościach służbowych, wydanego z naruszeniem prawa Unii. To kolejny wyrok przyznający rację sędziom, którym prokurator postawił zarzut nadużycia władzy, a rzecznik dyscyplinarny sędziów - naruszenie zasad etyki w związku z orzekaniem zgodnie z prawm Unii.

14.07.2023

Dziecko ma być kompleksowo chronione przed przemocą - Sejm przyjął ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw - tzw. ustawę Kamilka, która ma kompleksowo zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą. Została złożona do Sejmu jako projekt Suwerennej Polski, ale popierana jest przez organizacje zajmujące się prawami dzieci i m.in. samorządy prawnicze. Wprowadza m.in. standardy ochrony małoletnich.

13.07.2023

Patent europejski o jednolitym skutku – hit czy kit?

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność intelektualna

Nie jest zaskoczeniem, że patent europejski o jednolitym skutku ma wady i zalety. Dlatego w sprawie każdego patentu lub zgłoszenia europejskiego uprawnieni muszą rozważyć i przekalkulować wszystkie “za i przeciw” tego systemu. Ryzykowne jest to, że umożliwia on unieważnienie patentu europejskiego jednocześnie na całym terytorium objętym patentem jednolitym przez nowy i – póki co – nieprzetestowany sąd - pisze Marta Krzymowska, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

13.07.2023

Związkowcy domagają się podwyższenia progu zwolnienia od kosztów sądowych w sprawach pracowniczych

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

OPZZ złoży w Ministerstwie Sprawiedliwości pismo, w którym będzie domagało się od szefa resortu Zbigniewa Ziobry zainicjowania zmian w prawie zmierzających do zwiększenia progu wartości sporu, powyżej którego płacona jest opłata stosunkowa w sprawach pracowniczych wnoszonych do sądów pracy. Zdaniem związkowców, opłata ta nie była zmieniana od 2005 r. i dziś stanowi barierę dla wielu pracowników w walce np. o przywrócenie do pracy.

13.07.2023

Dzień Prokuratury: W 2022 r. prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

W 2022 roku prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw - poinformował we wtorek podczas uroczystości z okazji Dnia Prokuratury na Zamku Królewskim w Warszawie prokurator krajowy Dariusz Barski - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Podał, że w 2022 r. jedynie 1,9 proc. oskarżonych zostało uniewinnionych, a w tym 1,2 proc. prawomocnie.

11.07.2023

SN: Nie ma już wątpliwości, że kredyty walutowe miały poważne wady

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po licznych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Chodzi o brak możliwości oszacowania kwoty, którą strona umowy kredytu będzie świadczyć w przyszłości.

11.07.2023

Obywatelscy sędziowie handlowi mają wspomóc wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia proponuje, by w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości mogli brać udział również obywatelscy sędziowie handlowi. Mieliby być powoływani w sądach okręgowych, w których utworzono wydziały gospodarcze i mogliby w nich zasiadać przedsiębiorcy. Pomysł pojawiał się już wcześniej i budził wątpliwości, także natury konstytucyjnej.

10.07.2023

SN: Nie można zmuszać sędziego do samooskarżania w deklaracji podatkowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zatajenie w oświadczeniach majątkowych dodatkowych i nielegalnych dochodów przez sędziego – to sprawa dyscyplinarna. Jednak wynagrodzenia, które uzyskiwał sędzia tą drogą były niewielkie, nie przekraczały limitu nieujawnionych dochodów, będących przestępstwem skarbowym. SN odmówił więc uchylenia immunitetu sędziemu, mimo dowodów zebranych przez CBA.

08.07.2023

SN: To ostrzeżenie dla wszystkich sędziów - krytyczne posty są niedopuszczalne

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego ukarała sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie upomnieniem za wpisy na Facebooku - uznała, że sędzia uchybił godności urzędu. Chodziło o dziennikarkę TVP Danutę Holecką, prezydenta Andrzeja Dudę oraz wiceministra i sędziego Łukasza Piebiaka. Wyrok ten to sygnał kierowany do całego środowiska prawniczego. Jeśli ten sygnał nie dotrze, to przyszłe wyroki będą zdecydowanie surowsze – ostrzegł SN.

07.07.2023

W Portalu Informacyjnym Sądów blisko 300 tys. kont, dostępnych ponad 74 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

E-doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów Powszechnych budziły początkowo spore wątpliwości, ostatnie dane pokazują jednak, że sam portal i taka forma dostarczania pism sądowych cieszy się coraz większą popularnością. Już teraz ma w nim swoje konta ponad 294 tys. użytkowników, w tym 54 930 profesjonalnych pełnomocników. A w Sejmie jest nowela m.in. procedury cywilnej, która nakłada na adwokatów, radców prawnych i biegłych obowiązek posiadania takich kont.

07.07.2023