W zgromadzeniu wzięło udział 29 spośród 31 członków Izby Karnej – podaje Biuro Prasowe SN.

Czterech "starych" sędziów i jeden "nowy"

Ubiegać się o kandydowanie na stanowisko Prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego zgodzili się:

  • SSN Michał Laskowski, w SN od 2009 r.
  • SSN Zbigniew Józef Kapiński, powołany do SN w czerwcu 2022 r.
  • SSN Kazimierz Klugiewicz, powołany do SN w sierpniu 2011 r.
  • SSN Jarosław Matras, powołany w 2008 r.
  • SSN Piotr Mirek, zasiadający w SN od 2008 r. .

W związku z kandydaturą obecnego Prezesa Izby Karnej obrady Zgromadzenia Izby Karnej zostały odroczone do 8 marca 2023 r.

Czytaj też: Manowska: Będą dyscyplinarki za odmowę orzekania z nowymi sędziami>>

Widło Jacek: Obwieszczenie Prezydenta RP o wolnych stanowiskach sędziowskich w Sądzie Najwyższym - akt urzędowy czy czynność urzędowa? >>>

Prezes Izby Karnej dr Laskowski zwrócił się do  Małgorzaty Manowskiej, I Prezes o wystąpienie do Prezydenta o wyznaczenie sędziego Sądu Najwyższego, który będzie przewodniczyć dalszym obradom zgromadzenia mającego wyłonić, ustawowo wymaganych, trzech kandydatów na Prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Zasady określone w ustawie

Według art. 15 ustawy o Sądzie Najwyższym Prezes Izby jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I Prezesa Sądu Najwyższego, na trzyletnią kadencję spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego.

Może on zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie. Osoba powołana na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego może zajmować to stanowisko tylko do czasu przejścia w stan spoczynku, przeniesienia w stan spoczynku albo wygaśnięcia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego.

Siwierska Anna Maria: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziego w Polsce w świetle wyroku TS UE z 15 lipca 2021 r., C-791/19. Aspekty materialne i procesowe >>>

 

 

Do dokonania wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Izby SN  wymagana jest obecność co najmniej 2/3 członków zgromadzenia sędziów izby Sądu Najwyższego. Jeżeli wyboru nie dokonano ze względu na brak wymaganego kworum, do dokonania wyboru na kolejnym posiedzeniu wymagana jest obecność co najmniej 1/2 członków zgromadzenia sędziów izby Sądu Najwyższego.

Jeżeli także na tym posiedzeniu wyboru nie dokonano ze względu na brak wymaganego kworum, wybór może zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w przypadku obecności co najmniej 1/3 członków zgromadzenia sędziów izby Sądu Najwyższego.