Sejm na razie nie zajmie się projektem tzw. ustawy mandatowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Na tym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę i czwartek projekt tzw. ustawy mandatowej, który przewiduje obowiązek zapłaty mandatu i dopiero wtedy prawo do odwołania do sądu, nie będzie rozpatrywany - poinformowała we wtorek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Trwają konsultacje na jej temat - wyjaśniła.

19.01.2021

SN: Dwukrotne wydanie postanowienia o nabyciu spadku to obraza Konstytucji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wydanie drugiego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie, które odmiennie rozstrzyga kwestię dziedziczenia po zmarłej, powoduje, że zainteresowani nie uzyskali wiążącego stanowiska sądu i obecnie znajdują się w stanie niepewności prawnej, ponieważ nie mogą legitymować się jednoznacznym potwierdzeniem nabycia uprawnień spadkowych - orzekł Sąd Najwyższy.

19.01.2021

Prezes Sądu Najwyższego zagrożony uchyleniem immunitetu

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W czwartek, 21 stycznia Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego rozpozna wniosek Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który zamierza postawić "zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej" sędziemu i prezesowi kierującemu Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józefowi Iwulskiemu.

19.01.2021

Szantaż, posądzenie o brak honoru czy rozumu - to delikty dyscyplinarne prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat, radca prawny i prokurator muszą zachować wyższe standardy etyczne niż szeregowy obywatel, którego poniosą nerwy. Korzystanie z wolności słowa przez profesionalnego prawnika musi honorować prawa i wolności innych osób oraz pociągać za sobą odpowiedzialność. Na pewno nie może godzić w godność innych - tak wynika z orzecznictwa dyscyplinarnego.

19.01.2021

Kabański: Adwokatura potrzebuje sprawnego, aktywnego i skutecznego przywództwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed adwokaturą zarówno na poziomie warszawskim, ale też ogólnopolskim stoi szereg wyzwań, związanych choćby z COVID-19, wzrostem konkurencji na rynku, czy nowymi technologiami. W zakresie zasad etyki ważne - choć kontrowersyjne - są takie punkty jak kwestia zakazu reklamy czy pracy na umowę - mówi adwokat dr Witold Kabański,

19.01.2021

Sędziowie protestują, MS: nikt nie może stać poza prawem

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek w całej Polsce rozpoczęły się protesty w sądach, zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Każdy 18 dzień miesiąca ma być dniem bez rozpraw, do momentu przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi, Beaty Morawiec oraz Pawła Juszczyszyna. Część sędziów protestuje, a ministerstwo ostro ocenia, że to uderzenie w obywateli.

18.01.2021

Przeszukanie u adwokata wymaga szczególnych rozwiązań - NRA postuluje zmiany w prawie

Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura chciałaby zmian nakładających np. na prokuraturę, ale też służby obowiązek zawiadamiania o przeszukaniu domu adwokata czy kancelarii dziekana właściwej okręgowej rady adwokackiej i dopuszczenia jego lub wskazanej przez niego osoby do udziału w tej czynności. Proponuje też doregulowanie stosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata.

18.01.2021

Nieoczywiste ustalenie adresata dla zgłoszeń praw i roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo gospodarcze

Uprawniony do prawa pierwokupu np. przedsiębiorstwa upadłego (lub innych praw i roszczeń), który nie zgłosił swego uprawnienia w terminie, właściwemu organowi w postepowaniu upadłościowym toczącym się wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, gospodarczej traci możliwość powoływania się na nie w późniejszym terminie - pisze adwokat dr Paweł Janda.

18.01.2021

Legislacja w Polsce 2020 r. - kolejny raport o inflacji prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W 2020 roku ogłoszono w polskich dziennikach urzędowych 125.890 nowych aktów prawnych. Przynajmniej raz znowelizowanych zostało 22.567 aktów. Tylko ustawa covidowa została zmieniona 66 razy. Te trzy liczby pokazują, z jaką skalą inflacji prawa mamy do czynienia. Jacek Jasionek, redaktor programu LEX Wolters Kluwer pisze o zmienności polskiego prawa w 2020 roku.

18.01.2021

Szykuje się masowa inwigilacja? Pod hasłem walki z terroryzmem nowe uprawnienia dla służb

Wymiar sprawiedliwości Policja Nowe technologie

Zgodnie z projektem, którym ma się zająć Sejm, podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną oraz dostawcy usług cyfrowych, mają mieć obowiązek niezwłocznego zabezpieczenia danych na żądanie sądu lub prokuratora. Może to oznaczać dostęp, choćby dla policji, do naszych internetowych kontaktów, przeszukiwanych stron, zakupów w sieci czy też adresów i godzin w jakich przesyłamy maile.

18.01.2021

Alimenty dla studenta - wyzwanie dla przyszłego prawnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy student trudnego kierunku, jak np. prawo, nie jest w stanie pracować, musi liczyć na wsparcie rodziny. Gdy są z tym problemy, czasami konieczne jest podjęcie decyzji o wytoczeniu powództwa o alimenty. W takiej sytuacji, bądź w sporze o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego musi jednak dowodzić, że nie jest w stanie sam się utrzymać.

16.01.2021

Prokuratura w sprawie Giertycha naruszyła prawo? RPO pyta premiera, PiS zmienia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawianie zarzutów w szpitalu – osobie nieprzytomnej, z którą nie ma żadnego kontaktu – było nieprawidłowe i bezskuteczne - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich i zwraca się do premiera o wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za takie naruszenie. Tymczasem posłowie PiS chcą zmienić art. 248, by również w nim obowiązywała "fikcja doręczeń".

16.01.2021

Prof. Jan Widacki: Wielu skazanych to osoby niewinne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Amerykańcy naukowcy zajmujący się analizami pomyłek sądowych wyliczyli, że około 5 proc. skazań dotyczy osób niewinnych. Podejrzewam, że w Polsce odsetek pomyłek sądowych jest dużo większy. Gdyby nawet uznać, że wynosi on „tylko” 5 procent, to i tak liczba niewinnie skazanych jest ogromna - podkreśla prof. dr hab. Jan Widacki.

16.01.2021

Kontrolerzy biletów chcą ochrony jak funkcjonariusze publiczni

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kontrolerzy biletów zabiegają o objęcie ich taką samą ochroną, jak funkcjonariuszy publicznych. Dziś z takiej ochrony korzysta kilkadziesiąt zawodów. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że nie ma powodów, aby dołączyć do nich także „kanarów”. Argumentuje, że obecne przepisy chronią ich wystarczająco, a w niektórych przypadkach prokurator może wszcząć postępowanie z urzędu.

16.01.2021

I prezes SN pyta prawników o sytuację w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się o opinię prawną w związku z sytuacją w Krajowej Radzie Sądownictwa, aby działać na podstawie obiektywnej wykładni przepisów - poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Chodzi o odwołanie przewodniczącego i rzecznika Rady.

15.01.2021

Nie uchylać immunitetów - apel kolegium SN do prof. Manowskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego wydało dwie uchwały, podjęte na posiedzeniu 18 grudnia 2020 r. skierowane do pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej, o doprecyzowanie zakresu zabezpieczenia ustanowionego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2020 r. Chodzi o powstrzymanie się przez Izbę Dyscyplinarną od uchylania immunitetów sędziom.

15.01.2021

Prokuratorzy przed sędziami i kuratorami - pierwsza grupa do szczepienia budzi kontrowersje

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prokuratorzy i asesorzy prokuratury znaleźli się wraz z żołnierzami, policjantami, strażakami czy strażnikami granicznymi w grupie pierwszej, której szczepienia mają rozpocząć się po medykach i seniorach. W tej grupie nie znaleźli się natomiast ani sędziowie ani kuratorzy sądowi - choć ci ostatni wielokrotnie apelowali o to w związku z pracą głównie w terenie.

15.01.2021

Wydało się - ta KRS wszystko może

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla naszego państwa i jego obywateli nie ma większego znaczenia, czy Krajową Radą Sądownictwa kierować będą panowie Mazur i Mitera, czy ktoś inny z tego grona. Jedynym pożytkiem z przeprowadzonej tam rewolucji kadrowej jest ujawnienie, co oni sami naprawdę myślą i jak traktują swoją pracę w tym organie. I nie jest to wzór z państwa prawa.

15.01.2021

Akta spraw pod specjalną ochroną - dziennikarz raczej do nich nie zajrzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość przy okazji walki z terroryzmem chce unormować i ograniczyć dostęp do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Propozycje - w ocenie prawników - praktycznie odbierają taką możliwość dziennikarzom, ale będą też utrudnieniem dla obrońców i oskarżonych. Projektodawcy tłumaczą, że obecnie dostęp do akt jest zbyt łatwy

15.01.2021

Sytuacja covidowa trudna, a na aplikacje w KSSiP stacjonarny egzamin

Wymiar sprawiedliwości

20 stycznia 2021 r. kandydaci na prokuratorów i sędziów mają termin egzaminu na aplikacje w trybie stacjonarnym - w sumie 1700 osób. Choć Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury wprowadziła pewne środki bezpieczeństwa w związku z pandemią, kandydaci obawiają się o zdrowie swoje i najbliższych. W sprawie interweniuje RPO.

14.01.2021