Sąd: Koszt prywatnej opinii o wysokości szkody to również szkoda

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.

15.08.2020

Senat za przywróceniem dawnych zasad wnoszenia subsydiarnego aktu oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.

13.08.2020

Senat proponuje przepis o łączeniu kar pozbawienia i ograniczenia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy, która ma znieść obowiązek wymierzania łącznej kary pozbawienia wolności w przypadku jednoczesnego skazania na karę pozbawienia i ograniczenia wolności. Zmiany te są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Za przyjęciem nowelizacji głosowało wszystkich 90 senatorów biorących udział w głosowaniu.

13.08.2020

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.

13.08.2020

Sąd nie powie, dlaczego aresztował aktywistkę LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła Stowarzyszeniu "Iustitia" podania do publicznej wiadomości powodów, dla których sąd zdecydował się na zastosowanie zatrzymania i aresztowania aktywistki LGBT Małgorzaty Szutowskiej. Zdaniem prawników, to nieuprawnione stanowisko, bowiem ochronie podlegają tylko fakty z postępowania, a nie stawiane zarzuty.

11.08.2020

TK ma zdecydować, czy w Polsce ma być wykonany wyrok belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca przepisów uniemożliwiających udział babci w sprawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie przymusowego przekazania 4-letniej dziewczynki jej ojcu do Belgii. Katowicki sąd trzykrotnie zlecał wykonanie swojego postanowienia w tej sprawie, ale kurator, m.in. pod naciskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, za każdym razem odstępował od czynności.

11.08.2020

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.

10.08.2020

RPO: Rzecznik dyscyplinarny próbuje zastraszać sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego, który wystąpił o dokumenty dotyczące powołania innego sędziego, narusza zasadę niezawisłości sędziów, ingeruje w sprawowanie władzy sędziowskiej i może wywoływać u sędziów obawy poniesienia negatywnych konsekwencji za podejmowanie działań mających na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności procesowych

10.08.2020

Prof. Andrzej Zoll: Polska już nie jest państwem prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdy zasady demokracji nie są przestrzegane i wiele ustaw uchwalanych w Sejmie jest niezgodnych z Konstytucją, gdy nie mamy właściwie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego, a o kształcie ustawodawstwa decyduje władza wykonawcza, to oznacza, że nie spełniamy zasad i wartości państwa demokratycznego i prawnego - twierdzi prof. Andrzej Zoll.

10.08.2020

"Adopcyjna" poprawka do konstytucji - nie tylko pary LGBT, single też dziecka nie dostaną

Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy wskazują, że prezydencka propozycja zmian w konstytucji, która ma zamykać parom jednopłciowym drogę do adopcji dzieci, może skutecznie wykluczyć z tej procedury osoby samotne i te pozostające w nieformalnych związkach. A to nie tylko nie byłoby zgodne z dobrem najmłodszych, ale mogłoby prowadzić do kuriozalnych sytuacji, gdy dziecko - zamiast pod opiekę najbliższych - trafi do domu dziecka.

08.08.2020

Stowarzyszenie też może wytoczyć powództwo o ochronę dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.

07.08.2020

WSA: Sąd administracyjny nie zajmie się sprawą tajemnicy lekarskiej w areszcie śledczym

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna RODO

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność dyrektora aresztu śledczego. Autor skargi wskazał, że organ nie rozpoznał jego wniosku dotyczącego zachowania tajemnicy lekarskiej. Tego rodzaju skarga nie może być rozpoznana przez sąd administracyjny. Inne organy mogą zajmować się sprawami tego rodzaju - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2020

SN: Sąd może domagać się danych osoby naruszającej dobra osobiste w sieci

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO

Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej; czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.

06.08.2020

Rozprawa odroczona, bo uczestnik bez maseczki - sądowe zarządzenie niezgodne z rozporządzeniem

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Koronawirus

Sąd Rejonowy w Warszawie odroczył rozprawę, bo jej uczestnik nie miał maseczki, która na mocy zarządzenia prezesa jest obowiązkowa. Mężczyzna powoływał się na fakt, że z powodów zdrowotnych jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale nie przekonał sądu. Miał jednak do tego podstawę w rządowym rozporządzeniu.

06.08.2020

Dyscyplinarka za kwestionowanie statusu sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia ze Szczecina, rozpatrując odwołanie od wyroku sądu niższej instancji, postanowił sprawdzić umocowanie sędziego sprawozdawcy w rozpoznawanej sprawie i wystąpił o dokumenty dotyczące jego powołania. W reakcji na to, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec tego sędziego.

06.08.2020

RPO: Rzecznik dyscyplinarny sędziów chce "efektu mrożącego" u adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów o podjęcie przez organy adwokatury postępowania dyscyplinarnego wobec adwokata, który zakwestionował przed sądem status prawny i intencje tegoż zastępcy rzecznika, może wywołać efekt mrożący w stosunku do adwokatów - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.08.2020

Minister znowu chce zaostrzać kary za przestępstwa seksualne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Złożymy projekt przewidujący zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne wobec kobiet - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I stwierdził, że to będzie "test prawdziwości dla tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców". Projekt ma szybko trafić do Sejmu.

05.08.2020

WSA zajmie się karami sanepidu dla uczestników protestu przedsiębiorców

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Do sądu administracyjnego trafiła skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzje wobec obywateli ukaranych w związku z majowymi protestami przedsiębiorców. Zdaniem RPO kary te zostały nałożone w oparciu o niejasne i bardzo rygorystyczne przepisy zawierające rozwiązania sprzeczne z Konstytucją.

05.08.2020