Krajowa Rada Sądownictwa 29 stycznia br. wybrała sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Wybór nowego przewodniczącego był konieczny po tym jak najpierw dwa tygodnie temu członkowie KRS odwołali z tej funkcji sędziego Leszka Mazura, a następnie on sam złożył rezygnację, bo legalność jego odwołania została zakwestionowana przez prawników.

Czytaj: Paweł Styrna został nowym przewodniczącym KRS>>
 

Nowy przewodniczący KRS jest sędzią Sądu Rejonowego w Wieliczce. Jest też wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie, na które to stanowisko został powołany przez ministra sprawiedliwości już po wejściu w skład KRS. Przed głosowaniem Styrna zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na przewodniczącego KRS, to zrezygnuje z funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. 

Kontrowersje wokół rozliczania diet

Krajowa Rada Sądownictwa 14 stycznia br. zdecydowała o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura i rzecznika prasowego sędziego Macieja Mitery. Według nieoficjalnych informacji, za decyzją o dymisji Mazura i Mitery stała grupa "jastrzębi" w KRS, niezadowolona z prezentowanego często przez obu sędziów "miękkiego" stanowiska wokół problemów, z którymi spotyka się ten organ.  Formalnie we wnioskach o odwołanie była mowa o "utracie zaufania" do obu sędziów w związku z pełnionymi przez nich funkcjami w Radzie.

Czytaj: KRS: Przewodniczący i rzecznik odwołani z funkcji>>

Jednak zdaniem Leszka Mazura, odwołanie go z funkcji miało związek ze sporem w KRS dotyczącym zmiany regulaminu pracy komisji. Jak mówił, wniosek o odwołanie związany był też z udostępnieniem przez niego i rzecznika Rady części protokołów z obrad komisji KRS. - To się części członków Rady nie spodobało - podkreślił. Chodziło o zwoływanie posiedzeń komisji poza dniami posiedzeń Rady, co skutkowało dodatkowymi wypłatami diet dla uczestników tych posiedzeń. 

Nowy przewodniczący to sprawdzi

- Ustaliliśmy na prezydium, że przeprowadzimy dogłębną analizę pracy Rady i wydatków z tym związanych. Przygotuję też raport ze sposobu organizowania prac komisji, zespołów i prac bieżących członków Rady. Raport może być gotowy już na początku marca i będzie dostępny publicznie. Jeżeli okaże się, że doszło do nieprawidłowości i naruszenia przepisów to, taki stan musi się zmienić - powiedział Styrna.

Nie ma też co ukrywać, że odwołanie przewodniczącego Mazura wstrząsnęło Radą. Forma i publiczność tego odwołania jest sprawą bez precedensu. Sądzę jednak, że po wyborze nowego przewodniczącego opanowujemy te emocje - ocenił nowy szef Rady.