Koronawirus szerzy się w jednostkach penitencjarnych - apel HFPC

Wymiar sprawiedliwości

W grudniu 2020 r. ogólna liczba zakażeń SARS-CoV2 wśród osób pozbawionych wolności przekroczyła 400 przypadków. Dla porównania, do połowy października 2020 r. we wszystkich jednostkach penitencjarnych odnotowano zaledwie 56 przypadków koronawirusa, z czego do 18 zakażeń doszło w jednostkach penitencjarnych - zaniepokojona tych danymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do ministra sprawiedliwości.

31.01.2021

Status "N" tylko dla więźniów rzeczywiście niebezpiecznych

Wymiar sprawiedliwości

Status szczególnie niebezpiecznych (N) jest nadawany osadzonym - skazanym ale też aresztowanym ze względu na charakter popełnionego przez nich przestępstwa. Przesłankami są działanie w trakcie przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem, zachowanie w zakładzie karnym czy areszcie śledczym - np. próby ucieczki oraz choćby udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

31.01.2021

Adwokat Helsztyńska: Mediacja szansą także w sądownictwie dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje powinny być szerzej wykorzystywane także w adwokackich postępowaniach dyscyplinarnych. Wiele z nich mogłoby się zakończyć ugodą, gdyby strony dostały odpowiednie, profesjonalne wsparcie. To co najpilniejsze to jednak informatyzacja, dygitalizacja akt, czyli wejście w XXI wiek - mówi Agnieszka Helsztyńska, nowa prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

31.01.2021

Warszawscy adwokaci za ograniczeniem zakazu reklamy i możliwością pracy na umowę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obradujące w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyjęło szereg ważnych dla tego zawodu uchwał, w tym m.in. dotyczącą ograniczenia zakazu reklamy oraz wprowadzenia możliwości wykonywania zawodu na umowę o pracę. Większość biorących udział w obradach zagłosowało też za powołaniem komisji ds. ochrony zawodu i zwalczania nieuczciwej konkurencji

31.01.2021

Kuratorzy ważni - ale szczepionek zbyt mało, by byli priorytetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.

30.01.2021

Adwokat Szmid: umowa o pracę, reklama - priorytety na kolejną kadencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moja wiza adwokatury to umożliwienie adwokatom wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę, uregulowanie możliwości reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją. Od merytorycznej dyskusji środowiska oczywiście trzeba będzie zacząć i zaproponować dobre rozwiązania, podparte opiniami ekspertów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat dr Kamil Szmid, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

30.01.2021

Tysiące głosujących, e-kącik malucha, wsparcia dla WOŚP - trwa zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sobotę 30 stycznia rozpoczęło się dwudniowe zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej, odbywa się po raz pierwszy całkowicie online. W pierwszych głosowaniach brało udział ponad 1600 adwokatów. Obrady "obserwuje" też na bieżąco ok. 100 osób - poprzez live streaming. Podczas obrad wybrany zostanie m.in. nowy dziekan, ale też prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej i Rzecznik Dyscyplinarny.

30.01.2021

Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już 18 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych – wydane na skutek wniosku o zwolnienie złożonego wraz z apelacją – jest zaskarżalne zażaleniem. Dotychczas koncepcja, że takie sprawy rozpoznaje się w jednej instancji występowała wyłącznie w odniesieniu do wniosku o zwolnienie od kosztów składanego razem ze skargą kasacyjną

30.01.2021

Damscy bokserzy, problemy z alkoholem - adwokaci coraz poważniej łamią zasady etyki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

3 tys. 400 załatwionych spraw, 475 wniosków do Sądu Dyscyplinarnego, 19 adwokatów tymczasowo aresztowanych - to dane statystyczne za cztery lata mijającej kadencji Rzecznika Dyscyplinarnego ORA w Warszawie. Adwokat Krzysztof Stępiński podkreślił, że widać pogorszenie sytuacji - adwokaci i częściej i w poważniejszym zakresie łamią swoje zasady etyki i prawo.

30.01.2021

Rozpoczyna się zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do trzech razy sztuka. Koronawirus skutecznie utrudnił przeprowadzenie zgromadzenia największej izby adwokackiej - warszawskiej. 30 stycznia wreszcie się rozpoczyna, potrwa dwa dni. Cel to wybranie nowych władz i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, będzie też dyskusja m.in. nad zakazem wykonywania pracy na umowę, oraz o zmianach w adwokackich dyscyplinarkach.

30.01.2021

NRA przyjęła projekt nowego kodeksu etyki - z poprawkami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła projekt nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, który teraz przedstawi Krajowemu Zjazdowi Adwokatury, zaplanowanemu na marzec. Rzutem na taśmę do regulacji wprowadzono poprawki - m.in. doprecyzowujące zasadę dotyczącą konfliktu interesów. Regulacja budzi spore emocje i kontrowersje - zastrzeżenia są były również do przebiegu prac nad nią.

29.01.2021

Paweł Styrna został nowym przewodniczącym KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Wybór nowego przewodniczącego był konieczny po tym jak najpierw dwa tygodnie temu członkowie KRS odwołali z tej funkcji sędziego Leszka Mazura, a następnie on sam złożył rezygnację, bo legalność jego odwołania została zakwestionowana przez prawników.

29.01.2021

Więcej adwokatów, więcej deliktów dyscyplinarnych i czas na zmiany w postępowaniach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwiększanie się liczby adwokatów, zmiany na rynku usług prawnych, pandemia zwiększająca konkurencję - to wszystko wpływa też na wzrost deliktów dyscyplinarnych. Coraz częstsze są więc głosy, że poprawy wymagają nie tylko zasady etyki adwokackiej ale też model działania pionu dyscyplinarnego. Koronawirus obnażył to, co i w zwykłych sądach widać - choćby braki w informatyzacji, czy potrzebę dygitalizacji akt.

29.01.2021

Polska o krok od całkowitego zakazu aborcji, pozostałe przesłanki będzie łatwiej wyłączyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.

29.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Wyrok zaoczny przesłany pod zły adres - Prokurator Generalny kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Spółdzielnia mieszkaniowa wniosła do sądu pozew o zapłatę ponad 9 tys. zł z tytułu zaległych opłat. Wskazano gdzie pozwany ma mieszkać i na ten adres kierowano najpierw zawiadomienie o terminie rozprawy, potem po wyroku zaocznym orzeczenie. Za każdym razem przesyłki były dwukrotnie awizowane, a sąd uznał za skuteczne doręczenie zastępcze.

28.01.2021

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Gdy COVID utrudnia pracę sądów, e-arbitraż staje się coraz bardziej popularny, również wśród firm eksportowych. Wśród zalet wymieniają one koszty i szybkości - postępowanie z kontrahentem zagranicznym trwa przykładowo w Ultima Ratio około miesiąca, podczas gdy wytaczając pozew na zasadach ogólnych trzeba się liczyć nawet z ok. 24 miesiącami.

28.01.2021

Wyrok w sprawie aborcji opublikowany i wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Brakiem uzasadnienia premier uzasadniał zwłokę w publikacji.

27.01.2021

Informacje z rejestru karnego możliwe także online

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego - to cel zmian w Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ma spowodować, że m.in. sądy, prokuratura i policja będą otrzymywać takie informacje natychmiast.

27.01.2021

KE uruchamia drugi etap procedury w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska poinformowała w środę o przejściu wobec Polski do drugiego etapu procedury naruszenia prawa UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniejsze informacje otrzymane z Polski nie rozwiały obaw i dlatego KE dała Polsce miesiąc na odpowiedź. Jeśli ta jej nie zadowoli, skieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

27.01.2021