Prezes SN do Komisji Europejskiej: KRS straszy sędziów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski przesłał Komisji Europejskiej uchwałę KRS krytyczną wobec zdjęcia z wokandy spraw jednego z nowych sędziów SN. Według niego w uchwale Rady jest groźba zastosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów SN.

14.11.2018

We wtorek w PE kolejna debata o praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 20 listopada w Parlamencie Europejskim odbędzie się wysłuchanie publiczne na temat praworządności w Polsce. Zaproszenie do udziału w nim dostali m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Nie ma jeszcze potwierdzeń, czy wezmą udział w tej debacie.

14.11.2018

Niepełnosprawny intelektualnie bez obrońcy - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę oskarżono o włamanie się do lokalu gastronomicznego i kradzież 270 zł. Prokurator złożył wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Sąd się do tego przychylił i skazał go na pół roku więzienia. W ocenie RPO doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa procesowego, dlatego zdecydował się na kasację.

14.11.2018

Rzecznik SN: Nie ma dublerów w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wśród sędziów Sądu Najwyższego nie ma obecnie sędziów powołanych na miejsce tych, którzy zostali objęci postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - wyjaśnił w środę rzecznik tego sądu Michał Laskowski. - Wszyscy nowo powołani sędziowie SN objęli stanowiska wolne lub nowe - dodał.

14.11.2018

Resort zdrowia chce się pozbyć ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zdaniem ekspertów trzeba zmienić zasady kierowania byłych przestępców na tle seksualnym do specjalnego ośrodka w Gostyninie, a także jego podległość resortową. Taką potrzebę widzi też Ministerstwo Zdrowia, które zapowiada prace nad nowelizacją ustawy oraz chce ograniczyć swoją rolę w prowadzeniu tej placówki do wsparcia medycznego.

14.11.2018

Prezes SO w Warszawie: Reforma postępowania cywilnego jest za mało radykalna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mamy masę spraw wielotomowych, np. w pionie cywilnym jest to 60 proc. wszystkich takich spraw w całej Polsce. Już co piąta wpływająca sprawa procesowa dotyczy kredytów frankowych. Sędziowie mogliby sądzić więcej, ale brakuje protokolantów. Obawiam się, że bez dodatkowych środków, trzeba będzie zamknąć sąd na dzień czy dwa w tygodniu – mówi Joanna Bitner

14.11.2018

List do prezesa TSUE: Czternastu sędziów NSA i WSA wraca do orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że 14 sędziów tego sądu, którzy przeszli w stan spoczynku według ustawy o Sądzie Najwyższym, wraca do orzekania na te same stanowiska i na tych samych warunkach. Oznacza, to wykonanie w NSA postanowienia TSUE.

13.11.2018

Rumunia też z zarzutem ograniczania niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości

W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.

13.11.2018

Urzędnicy rażąco naruszający prawo kończą „w zawiasach”

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Większość funkcjonariuszy publicznych prawomocnie skazanych za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, zrobiło to dla korzyści majątkowej lub osobistej. Najmłodszy z nich nie ukończył jeszcze 21 lat. Wyroki pozbawienia wolności za korupcję orzekane są jednak w zawieszeniu, a same przepisy – wykorzystywane często do lokalnych rozgrywek.

13.11.2018

Julia Przyłębska proponuje Europie nowy model sądów konstytucyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Każdy, nawet najmniejszy kraj poprzez swoje dziedzictwo kulturowe jest częścią naszej tożsamości europejskiej. Dlatego z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Litwy uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć pewną alternatywę dla tej myśli prawniczej czy idei trybunałów konstytucyjnych Europy Zachodniej - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.

12.11.2018

Premier: Przedstawimy TSUE rozwiązania nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.

11.11.2018

Prof. Piotrowski: Zabezpieczenie unijnego trybunału obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości

Wbrew deklaracjom polityków obozu rządzącego, postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wstrzymujące stosowanie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, obowiązuje od momentu jego wydania i nie podlega zaskarżeniu - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

10.11.2018

KRS przekazuje do NSA odwołania kandydatów do SN i nie uznaje zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.

09.11.2018

Sędzia Kasicki: rzecznik dyscyplinarny powołuje się na stare przepisy

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.

09.11.2018