Bliźniacza ciąża i zawyżone świadczenie z ZUS - skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Firma zatrudniła kobietę na czas nieokreślony, na 3/4 etatu z pensją sięgającą 43 tys. zł miesięcznie. Problem w tym, że zaledwie po dwóch tygodniach trafiła na zwolnienie lekarskie, zasiłek macierzyński, a potem na kolejne "chorobowe" z uwagi na kolejną ciąże. ZUS próbował świadczenia obniżyć, ostatecznie jednak przegrał w apelacji. Teraz interweniuje Prokurator Generalny.

29.07.2020

Strasburg - uśpiony Trybunał może pomóc polskim sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przekonywanie sądów do orzeczeń Trybunału w Strasburgu jest trudniejsze niż do orzeczeń Trybunału w Luksemburgu. Jeszcze większym problemem jest jego opieszałość, gdyż sprawy polskie rozpatruje średnio 15 miesięcy i nie śpieszy się z zasadniczymi wyrokami dotyczącymi statusu sędziów - takie są wnioski płynące z dyskusji na temat znaczenia orzeczeń ETPCz dla praworządności, która odbyła się w Fundacji im. Batorego.

28.07.2020

Konwencja stambulska "w rękach" prezydenta - wypowiedzenie łatwe nie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Cała procedura związana z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej trwać może i rok. Wiąże się bowiem z kilkoma etapami, w których istotną rolę odegra prezydent Andrzej Duda. Sam wniosek do sekretarza generalnego Rady Europy będzie musiał być wyczerpująco uzasadniony, a i tak stronę polską czekają dodatkowe pytania.

28.07.2020

152 sprawy w zainteresowaniu rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Wszczęcie 68 postępowań dyscyplinarnych, z których dwa umorzono, a w trzech odmówiono wszczęcia postępowania, skierowanie w 16 sprawach wniosków o rozpoznanie spraw dyscyplinarnych sędziów sądów dyscyplinarnych - to dotychczasowy bilans działań rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego dwóch zastępców, który przedstawiono Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

27.07.2020

Jest wniosek ministra sprawiedliwości o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 27 lipca, Minister Sprawiedliwości skierował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zgodnie z jej zapisami może to zrobić każda ze stron, w dowolnym czasie, w drodze notyfikacji skierowanej do Sekretarza Generalnego Rady Europy. Wypowiedzenie będzie skuteczne po trzech miesiącach.

27.07.2020

Unia Europejska chce przyspieszyć przystąpienie do konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

UE podpisała konwencję stambulską w czerwcu 2017 roku i od tego czasu - jak poinformował w poniedziałek rzecznik KE Adalbert Jahnz - Komisja pracuje z Radą nad sfinalizowaniem procesu przystąpienia. Nie wszystkie kraje UE ratyfikowały konwencję. Nie zrobiły tego: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja oraz nienależąca już do wspólnoty Wielka Brytania, a także Ukraina, Mołdawia i Armenia.

27.07.2020

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.

27.07.2020

Sekretarz Rady Europy: Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

Wyjście z konwencji byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - oświadczyła 26 lipca sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. Dodała, że zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu są alarmujące.

26.07.2020

Adwokatura wydłuża czas zgłoszeń na szkolenia z mediacji

Wymiar sprawiedliwości

W sierpniu odbędą się szkolenia podstawowe dla adwokatów z zakresu mediacji. Zainteresowanie jest na tyle duże, że Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zaplanowało dodatkowe terminy dla prawników chcących uzyskać uprawnienia mediatora. Wydłużono termin na zgłaszanie się, jest to możliwe do 30 lipca.

26.07.2020

Zgoda na uchylenie immunitetu prokuratora - sprzeciw Komitetu Obrony Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator Józef Gacek zajmował się cywilnym wątkiem związanym z organizacją lotu do Smoleńska, na uroczystości w Katyniu, w 2010 roku. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo niedopełnienia obowiązków w tym śledztwie.

25.07.2020

Sądy się "odmrażają", problem z jawnością rozpraw

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawie wszystkie z 369 sądów w Polsce ograniczyły możliwość udziału publiczności w jawnych postępowaniach sądowych. Ponad połowa z nich, a dokładnie 190 sądów, zezwala na udział publiczności w rozprawach i posiedzeniach, ale znaczna część wprowadziła konieczność wcześniejszego zgłoszenia się w celu uzyskania karty wstępu lub zezwolenia

25.07.2020

Ofiara zgwałcenia pod większą ochroną - MS zmienia rozporządzenie

Wymiar sprawiedliwości

Osoby, które ukończyły 15 lat i są pokrzywdzone przestępstwami o charakterze seksualnym mają mieć takie same gwarancje w czasie przesłuchania jak dzieci pokrzywdzone przestępstwami z użyciem przemocy. Dlatego MS zmienia rozporządzenie dotyczące tych czynności i wprowadza do niego m.in. obowiązek pouczania przez sędziego osoby dorosłej, która im w trakcie towarzyszy.

25.07.2020

Komisja do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii może już działać

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dr hab. Błażej Kmieciak został w piątek wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Także w piątek ślubowanie przed Sejmem złożyło siedmiu członków tej komisji. Za jego kandydaturą głosowało 244 posłów, 173 było przeciw, a 34 wstrzymało się od głosu.

24.07.2020

Czas na podwyżki wynagrodzeń kuratorów - jest projekt rozporządzenia

Wymiar sprawiedliwości

Po pracownikach sądów przyszedł czas na kuratorów sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje podniesienie ich wynagrodzeń poprzez wzrost mnożników kwoty bazowej. Średnio podwyżka ma sięgnąć ok. 900 zł na etat. Choć jak przyznają zmiana nie jest szczytem marzeń, to środowisko mocno na nią czeka. Tym bardziej, że w sprawie ustawy o kuratorach nadal panuje cisza.

24.07.2020

Prokurator Kwiatkowska: Prokuratura wymaga głębokich zmian

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Obecna sytuacja w prokuraturze jest trudna, z roku na rok wzrasta liczba postępowań długotrwałych. Konieczne są więc zmiany. Punktem wyjścia powinno być całkowite uniezależnienie Prokuratora Generalnego od władzy wykonawczej, konieczne jest też odciążanie prokuratorów i spłaszczenie struktury prokuratury – mówi Katarzyna Kwiatkowska,

24.07.2020

W walce z homofobią stowarzyszenie niewiele może

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O kwestię legitymacji procesowej rozbiły się decyzje w sprawie Stowarzyszenia Tolerado reprezentującego osoby LGBT+ przeciwko Fundacji Pro-prawo do życia. Chodziło o przeprosiny i zadośćuczynienie za homofobię na gdańskich ulicach, sąd skupił się jednak na tym, kto mógł wystąpić z pozwem. Sprawa obnaża większy problem - mówią prawnicy

24.07.2020

PE chwali fundusz odbudowy, ale krytykuje budżet i osłabienie warunku praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Pozytywna ocena porozumienia przywódców UE w sprawie funduszu odbudowy, oczekiwanie dalszych negocjacji z krajami Unii nad ostatecznym kształtem nowego budżetu oraz ubolewanie z powodu "znacznego osłabienia wysiłków KE i Parlamentu Europejskiego na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji.

23.07.2020

Będą pieniądze dla Polski, ale Unia spyta o praworządność

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polski rząd świętuje zwycięstwo na unijnym szczycie - będą duże pieniądze dla naszego kraju, nie będzie natomiast żadnego ich warunkowania oceną praworządności. Zgoła inny obraz przedstawiają szefowie unijnych instytucji i polscy eksperci. Ich zdaniem nie będzie pieniędzy bez przestrzegania unijnych standardów demokracji i praworządności.

23.07.2020

Adwokaci chcą zmian w etyce, ale projekt budzi duże wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do połowy lipca Naczelna Rada Adwokacka zbierała opinie o projekcie nowego kodeksu etyki adwokackiej. Temat ma wrócić już we wrześniu, ale adwokaci nie ukrywają, że są rozczarowani i zaproponowanymi rozwiązaniami i trybem pracy nad zmianami. Jeden z problemów to choćby kwestia reklamy, które według nich - mimo zapowiedzi - nadal nie został jednoznacznie rozwiązany.

23.07.2020