Viera Jourova ma poparcie w PE na stanowisko wiceszefa KE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czeszka Viera Jourova dostała zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim na stanowisko wiceszefowej KE. Obejmie w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści.

08.10.2019

Krakowski Sąd Apelacyjny pyta, czy nowi sędziowie SN mogą uchylać jego wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił skierować pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE o to, czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego są sędziami w rozumieniu prawa unijnego. Decyzję taką SA podjął w związku ze skierowanym do niego wydanym z udziałem nowych sędziów wyrokiem SN, nakazującym ponowne rozpatrzenie sprawy.

08.10.2019

Dyscyplinarki dla prawniczki za wypowiedź o osobach LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocniczka stowarzyszenia przeciwnemu Marszowi Równości twierdziła, że środowiska osób homoseksualnych szerzą takie poglądy, jakie były podstawą planów szefa SS Heinricha Himmlera wobec Żydów czy Polaków. Wypowiedzi te zaniepokoiły RPO - powiadomił o nich dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Efekt - dwa postępowania dyscyplinarne.

08.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

SN rozpoznał dotąd 8 skarg nadzwyczajnych, większość uwzględnił

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły tysiące wniosków o skargę nadzwyczajną, do Sądu Najwyższego wniesiono ich dotąd 44, a i tak połowa obarczona była brakami. Na top liście są sprawy cywilne, w tym głównie spadkowe. Zaledwie sześć skarg to sprawy karne i jedna z zakresu prawa pracy - wynika z danych SN.

08.10.2019

KE przygotowuje skargę w sprawie sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska przygotowuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów. Wniosek wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa ma być omawiany podczas zaplanowanego na środę posiedzenia kolegium komisarzy.

07.10.2019

TSUE: Za miesiąc wyrok o stanie spoczynku polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE 5 listopada wyda wyrok w sprawie wprowadzonych nowelizacją z lipca 2017 roku ustawy o ustroju sądów powszechnych zasad przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Rzecznik generalny TSUE w wydanej 20 czerwca br. opinii stwierdził, że zasady te są sprzeczne z prawem unijnym.

07.10.2019

Fundacja Batorego: Prokurator ma być strażnikiem prawa, a nie "superpolicjantem"

Wymiar sprawiedliwości

Po zmianie przepisów ciężar aktywności prokuratury został całkowicie przeniesiony na prowadzenie postępowań przygotowawczych. Coraz rzadziej prokuratorzy biorą udział w rozprawach sądowych jako oskarżyciele publiczni - alarmuje Fundacja Batorego i przywołuje dane resortu sprawiedliwości.

07.10.2019

Eksperci Fundacji Batorego o SN: brak uzasadnienia dla nowych izb

Wymiar sprawiedliwości

Przepisy dotyczące Sądu Najwyższego wymagają zdecydowanych zmian, szczególnie przechodzenie sędziów w stan spoczynku w wieku 65 lat i zasady wyboru I prezesa przez prezydenta - wynika z analizy zespołu ekspertów prawnych działających przy Fundacji Batorego. Krytycznie ocenili oni też utworzenie nowych izb - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i ... skargę nadzwyczajną.

07.10.2019

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.

07.10.2019

Konflikt między ławnikami w SN - finał będzie... w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Grupa ławników Sądu Najwyższego chce zawiadomić prokuraturę w sprawie majowych wyborów do Rady Ławniczej - dowiedziało się Prawo.pl. W ich ocenie mogło dojść do próby ustawienia wyników. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf przypomina, że wybory powtórzono we wrześniu, a wcześniejsze problemy składa na karb braku doświadczenia ławników.

07.10.2019

RPO broni sędziego przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta ma postępowanie dyscyplinarne, bo nie stawił się jako świadek przed sędziowskim rzecznikiem dyscyplinarnym. Nie przyszedł, bo uznał, że wezwanie było nieprawidłowe. Wspiera go w tym rzecznik praw obywatelskich, który przypomina zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, że nie może on wzywać sędziów na świadków w ramach czynności wyjaśniających.

05.10.2019

Czy była miłość Ci wszystko wybaczy? „Urok” rozwodów z orzekaniem o winie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy rozwodzący się małżonkowie chcą orzeczenia o winie, postępowanie sądowe komplikuje się i często trwa latami. Kiedy dawna miłość zamienia się w nienawiść bywa, że jedna strona próbuje przerzucić winę za rozpad związku na drugą połówkę - np. szczegółowo punktując jej zachowania z ostatnich... 20 lat. Nie ułatwia to decyzji sędziemu, ale też bardzo wpływa na dalsze życie rozwodzących się.

05.10.2019

Nie można karać kibica za samo posiadanie niebezpiecznych narzędzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt bycia fanem futbolu, a nawet duża aktywność w kibicowskiej grupie fanatyków nie rodzi domniemania, że osoba taka posiada różne narzędzia, aby z ich pomocą popełniać przestępstwa – to konkluzja uniewinniającego wyroku wobec jednego z kibiców z Krakowa. Zdaniem sądu same cechy podejrzanego nie mogą być podstawą do skazania.

05.10.2019

Woiński: Silniejszy prokurator zaburza równowagę sił w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie polityki karnej i wzmacnianie pozycji prokuratury nie poprawią sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany gruntowne i systemowe, które odciążą i sądy i prokuratury, ale nie kosztem gwarancji procesowych stron - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.

04.10.2019

W Rybniku powstanie kolejny sąd okręgowy 

Wymiar sprawiedliwości

W 140-tysięcznym Rybniku (Śląskie), gdzie działa obecnie zamiejscowy wydział Sądu Okręgowego w Gliwicach, w przyszłym roku powstanie odrębny sąd okręgowy. Rozporządzenie o jego powołaniu podpisał w piątek w tym mieście minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Będzie to 46. sąd okręgowy w Polsce.

04.10.2019

Już cała opozycja popiera "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości" 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i PSL podpisali w piątek "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Stworzoną przez ruch Akcja Demokracja, a popieraną m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", deklarację wcześniej przyjęła też Lewica.

04.10.2019

Porwania transgraniczne tematem II Kongresu Prawa Rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości

Konwencja Haska, przepisy, problemy związane z porwaniami rodzicielskimi i wydawaniem dzieci - to główne tematy zbliżającego się II Kongresu Prawa Rodzinnego w Krakowie. W trakcie odbędzie się też debata "Adwokat- Kobieta- Lider", nad którą patron medialny objęło Prawo.pl. Konferencje organizuje Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

04.10.2019

"Iustitia" zawiadamia prokuraturę o akcji hejtu przeciw sędziom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ponieważ prokuratura nie podejmuje z urzędu realnych czynności zmierzających do wykrycia organizatorów akcji mającej dyskredytować sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, stowarzyszenie "Iustitia" postanowiło skierować w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

04.10.2019
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski