UE: Polski premier powalczy z wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności - tak przebywający w Brukseli w związku ze szczytem UE premier Mateusz Morawiecki odniósł się do propozycji wiązania funduszy projektowanych w ramach nowego budżetu UE oraz Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy z praworządnością w krajach członkowskich.

17.07.2020

Aresztowany nie zadzwoni do obrońcy, bo prokurator nie ma pewności z kim rozmawia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prawo osób pozbawionych wolności do kontaktu telefonicznego z obrońcą nie jest w pełni respektowane - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i występuje w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. Wskazuje, że odmowę zgody na taki kontakt prokuratura często uzasadnia obawą, że będzie on wykorzystany w celu utrudniania postępowania karnego.

17.07.2020

Sąd: Bez próby doręczeń pism sądowych przez komornika, nie można zawiesić postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd w sprawie cywilnej zawiesił postępowanie z uwagi na niemożność doręczenia pism dla pozwanego. Sąd przyjął, że pozwany nie wskazał w terminie adresu pozwanego i zaistniała podstawa do zawieszenia postępowania. To błędny pogląd, skoro w takim wypadku pisma dla pozwanego powinien wcześniej doręczyć komornik sądowy - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

17.07.2020

Radcy prawni wybierają władze, adwokatura... analizuje sytuację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

COVID-19 wpłynął nie tylko na sytuacje kancelarii prawniczych, ale też w zdecydowany sposób na przeprowadzenie choćby wyborów w samorządzie. Radcy prawni swoje organy już wybierają, doprowadzili m.in. do zmian przepisów poprzez tarczę antykryzysową 4. W adwokaturze zgromadzenia przesunięto na wrzesień, problem jednak w tym, że koronawirus ani myśli odpuścić.

17.07.2020

Prokurator Gabriel-Węglowski: Niezależna prokuratura najlepszym strażnikiem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura powinna być niezależna instytucjonalnie i budżetowo od władzy wykonawczej. Konieczne są zmiany w jej funkcjonowaniu, choćby odciążenie prokuratorów od nadzoru nad dochodzeniami, wzmocnienie ich samodzielności powiązane z jasną odpowiedzialnością za błędy oraz działania w kierunku podwyższenia kwalifikacji asesorów i prokuratorów - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski,

17.07.2020

NSA: Przekroczenie limitu punktów karnych równa się skierowaniu do psychologa

Wymiar sprawiedliwości Policja

Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.07.2020

RPO: Zasady kontroli więźniów - do zmiany

Wymiar sprawiedliwości

W przeciwnym razie Polsce grożą kolejne przegrane w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - podkreśla RPO. Wskazuje m.in. na polskie zasady przeprowadzania kontroli osobistych osób pozbawionych wolności. Przyczyny ich są głównie prewencyjne, bez wystarczającego uzasadnienia oraz dokumentowania, nie są też wydawane w tej kwestii decyzje, które można by zaskarżyć do sądu.

16.07.2020

Komisja PE sygnalizuje pogarszanie się stanu praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ciągłe pogarszanie się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce - taką ocenę stanu praworządności zawiera przyjęty w czwartek raport Komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Dokument koncentruje się na funkcjonowaniu systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych w Polsce.

16.07.2020

TK: Przepis o odpowiedzialności za dziecko na drodze zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis kodeksu wykroczeń o odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania na drodze publicznej lub torach dziecka do siedmiu lat jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. I dodał, że przepis ten nie oznacza zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką.

16.07.2020

Po wyroku TK, możliwa fala prób podważania innych szybko uchwalanych ustaw

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy mają teraz podstawy do kierowania pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie zmian Kodeksu karnego wprowadzonych niedawno tarczą antykryzysową 4, a uprawnione organy do wniosków o zbadanie ich konstytucyjności. Takie są skutki wtorkowego wyroku TK. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące kary łącznej czy kradzieży zuchwałej.

16.07.2020

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Ocean hipokryzji, zakłamania, cynizmu - tak do zarzutów opozycji odnosił się podczas debaty nad wotum nieufności minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wniosek złożyli jeszcze w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej, ale Sejm w środę wieczorem go odrzucił.

15.07.2020

Trzy osoby wybrane przez Sejm do komisji do spraw pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Barbara Chrobak, Hanna Elżanowska i Andrzej Nowarski - to osoby, które zostały wybrane 15 lipca przez Sejm do komisji do spraw pedofilii. Wymaganego poparcia nie uzyskał m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Ustawa powołująca komisję obowiązuje od 26 września 2019 r.

15.07.2020

Izba Pracy SN kieruje do Trybunału UE pytania o stosunek służbowy sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sąd Najwyższy postanowił wystąpić z kolejnymi pytaniami prejudycjalnymi w sprawach wniesionych do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego. Pytania prejudycjalne zadano we wszystkich sprawach, które wpłynęły.

15.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

Weryfikacja prokuratorów jak puszka Pandory? Jedni się boją, inni widzą pilną potrzebę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Pomysł weryfikacji w środowisku prokuratorskim wrócił za sprawą Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, które przygotowuje taki projekt. Uważa, że jest to konieczne dla dalszego funkcjonowania prokuratury i powinno być przeprowadzone w sposób transparentny, z prawem odwołania się do niezawisłego sądu. Wielu prokuratorów "weryfikacji" się jednak boi

15.07.2020

TK: Nowela Kodeksu karnego nie wejdzie w życie - tryb uchwalenia niezgodny z konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości miał prezydent Andrzej Duda. W czerwcu ubiegłego roku skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że procedowanie nad nią było niezgodne z konstytucją i wskazał, że pośpiech w toku prac legislacyjnych może prowadzić do niedopracowanych norm prawnych, które nie nadają się do stosowania bez szerokiego wsparcia ze strony orzecznictwa i doktryny.

14.07.2020

Prezes Lemańska "wyłącza się" od protestów wyborczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Protesty wyborcze, które napływają i będą napływać w związku z zakończonymi wyborami prezydenckimi rozpatrywać ma Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To ona oceni też ich ważność. Jak ustaliło Prawo.pl, z rozpatrywania tych spraw wyłączy się jednak prezes Izby - Joanna Lemańska.

14.07.2020

Sąd: Zwrotu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie można zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie przez sąd uzasadnienia wydanego w sprawie wyroku. Pismo zwrócono z przyczyn formalnych. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują, aby strony mogły zaskarżyć tego rodzaju zarządzenie. Nie można skutecznie wnieść ani zażalenia poziomowego ani pionowego na to rozstrzygnięcie

14.07.2020

Trybunał Konstytucyjny po ponad roku wraca do zmian w prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu karnego z czerwca ubiegłego to prawdziwa rewolucja w polityce karnej. Przyjmowana pod hasłem walki z pedofilią, zakłada nie tylko zaostrzenie kar za zgwałcenie i zabójstwo dziecka, ale też m.in. wprowadza bezwzględne dożywocie i nowe typy przestępstw,choćby przygotowanie do zabójstwa, przyjęcie zlecenia zabójstwa. Zastępuje też próg 25. - 30. latami więzienia.

14.07.2020