Adwokat Roman Giertych zatrzymany przez CBA

Wymiar sprawiedliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek adwokata Romana Giertycha. Ma to związek - według Biura - ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. W grę wchodzą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Razem z prawnikiem został zatrzymany m.in. biznesmen Ryszard K. Prokuratura ma 48 godzin na przedstawienie im zarzutów.

15.10.2020

Kasacja Prokuratora Generalnego w sprawie "króla reprywatyzacji"

Wymiar sprawiedliwości

Półtora roku więzienia - to w ocenie Prokuratora Generalnego zbyt niska kara dla Marka M., skazanego w jednej z warszawskich spraw reprywatyzacyjnych. W kasacji skierowanej do Sądu Najwyższego wskazuje na błąd popełniony przez sąd pierwszej instancji, który następnie - w jego ocenie - utrwalił sąd odwoławczy, poprzez nieprawidłową kontrolę.

15.10.2020

W maseczce, czy bez - dla "zera tolerancji" podstawa wątpliwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Druga fala COVID-19 stała się już faktem, a rząd próbuje ratować sytuację obostrzeniami. Na top liście ponownie znalazły się maseczki, choć to czy można egzekwować ich noszenie, nadal budzi ogromne wątpliwości. Część prawników podstawy widzi - m.in. z powodu żółtej strefy obowiązującej już w całym kraju, inni mówią wprost: służby mogą co najwyżej pouczyć, do mandatu nie mają podstawy.

15.10.2020

Komitet Helsiński: Postępowanie wobec sędzi Morawiec ma zastraszyć prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sposób prowadzenia sprawy, a także dotkliwość ekonomicznych sankcji tymczasowych dla sędzi Beaty Morawiec, nasuwają wniosek, że samo rozpoczęcie sprawy i trwanie procedury  są traktowane jako środek zastraszenia środowisk prawniczych - stwierdza Komitet Helsiński w Polsce.

14.10.2020

Skazany za brutalne zabójstwo przedterminowo zwolniony – skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Ł. został prawomocnie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności m.in. za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Jak ustalono zadał pokrzywdzonej około 160 ciosów nożem, a następnie podpalił zwłoki. Mimo że sąd penitencjarny odmówił mu warunkowego zwolnienia, apelacyjny zmienił to postanowienie. Teraz Prokurator Generalny wnosi skargę nadzwyczajną.

14.10.2020

Uzasadnienie metodą "kopiuj-wklej" - Sąd Najwyższy uwzględnił kasację

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczyła powództwa Skarbu Państwa-Naczelnika Urzędu Skarbowego o uznanie czynności zniesienia współwłasności nieruchomości pomiędzy podatnikiem a jego małżonką za bezskuteczną. RPO skierował skargę kasacyjną bo miał wątpliwości co do uzasadnienia sądu drugiej instancji. W jego ocenie całkowicie „przekleił” on lub przepisał treść pisma powoda, łącznie z... literówkami.

14.10.2020

Korwin-Piotrowska: Uchylenie immunitetu sędzi Morawiec to proces pokazowy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy przekonani jako obrońcy, że prokuraturze nie chodzi o to, by wnieść akt oskarżenia, tylko o to, aby prowadzić postępowanie przygotowawcze, na co nie będziemy mieli wpływu poza złożeniem skargi na przewlekłość postępowania. Prokuratura i Izba Dyscyplinarna zastosowała instrument proceduralny, który każdego sędziego może zniszczyć. Takie działanie ma efekt mrożący. To był pokazowy proces - uważa sędzia Anna Korwin-Piotrowska z Sądu Okręgowego w Opolu, obrońca sędzi Morawiec.

13.10.2020

Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.

13.10.2020

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.

13.10.2020

MEDEL: To nielegalna decyzja, Beata Morawiec jest czynnym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchyleniu immunitetu sędziowskiego sędzi Beaty Morawiec i nałożeniu na nią sankcji dyscyplinarnych w postaci zawieszenia oraz obniżenia wynagrodzenia o 50 proc. jest nielegalna i musi skutkować natychmiastowymi działaniami ze strony instytucji europejskich - stwierdza Międzynarodowa organizacja Sędziowie Europejscy na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL).

13.10.2020

W całym kraju żółta strefa - wraca pytanie o pracę kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Wraz z wzrostem zakażeń koronawirusem i objęciem całego kraju obostrzeniami związanymi z żółtą strefą wraca sprawa podejścia sądów m.in. do pracy kuratorów. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądów zwrócił się właśnie do prezesów sądów o wydanie odpowiednich zarządzeń.

13.10.2020

Zabójstwo - trudne śledztwa, a polską bolączką nadal pierwsze czynności

Wymiar sprawiedliwości Policja

To jak policjanci zabezpieczą materiał dowodowy i pozyskają przyznanie się do winy domniemanego sprawcy, ma wpływ na cały przebieg sprawy. Problem w tym, że w Polsce nadal brakuje mechanizmów i procedur, które by ograniczały błędy na tych wstępnych etapach, a w sądzie - jak mówią eksperci - jest już często za późno na ich naprawienie.

13.10.2020

Prof. Piotr Tuleja: Ustawa i postanowienie prezydenta to za mało, by uznać sąd za niezależny

Wymiar sprawiedliwości

Nigdy dotąd Sąd Najwyższy nie dokonywał wykładni prawa o znaczeniu ustrojowym w tak złożonej sytuacji prawnej i faktycznej - tak prof. Piotr Tuleja ocenia uchwałę trzech izb z 23 stycznia br. A złożoność ta ma dwa wymiary - negowanie podstawowych zasad konstytucyjnych i podejmowanie różnego rodzaju aktów prawnych naruszających zasadę nadrzędności Konstytucji.

13.10.2020

TK: Ogłoszenie wyroku w sprawie emerytur b. funkcjonariuszy PRL przełożone na 20 października

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.

12.10.2020

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.

12.10.2020

SN: W sprawie Beaty Morawiec Izba Dyscyplinarna rozpoznaje wniosek o wyłączenie sędziego

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Adama Tomczyński w jednoosobowym składzie na posiedzeniu niejawnym Izby Dyscyplinarnej miał podjąć uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Beaty Morawiec. Jednak obrońcy złożyli wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy z tego powodu, iż nie został wyłoniony w drodze losowania, jak nakazuje ustawa.

12.10.2020

Komisja Wenecka zaniepokojona sytuacją wokół polskiego RPO

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.

12.10.2020

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

12.10.2020

Formularze uzasadnień jak sudoku dla sędziów - problemy aż do kasacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miały być lekiem na sążniste uzasadnienia w sprawach karnych, są problemy z odwołaniami i obszerne uzasadnienia... przyczyn niezastosowania formularza. Ministerstwo Sprawiedliwości obstaje przy swoim pomyśle i zapewnia, że spełnia on standardy prawa do sądu, a sędziowie apelują by jak najszybciej zmienić przepisy i - jeśli już - obowiązek zastąpić "możliwością".

12.10.2020

Jeśli nie ma oryginału, niepoświadczona kserokopia też może być dowodem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kserokopia może zostać złożona do akt sprawy i uznana za dowód w sprawie, jeśli jest poświadczona jej zgodność z oryginałem. Jest od tego jednego wyjątek, który wskazał w swoim orzeczeniach Sąd Najwyższy - brak możliwości dostępu do oryginału lub wypisu dokumentu i przez stronę i przez sąd.

11.10.2020