Sądy się "odmroziły", ale nie dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W przypadku większości - bo aż 88 proc. sądów - ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publiczności wstępu do sądów, a w 37,6 proc. zarządzeń prezesów znalazły się przepisy bezwzględnie wykluczające...

25.06.2020

Sprawcą zabójstwa - recydywista, Prokurator Generalny kieruje kasacje

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został skazany na karę łączną - 16 lat więzienia, m.in. za zabójstwo w warunkach recydywy specjalnej wielokrotnej. Wyrok utrzymał sąd apelacyjny. W ocenie Prokuratora Generalnego kara wymierzona sprawcy jest rażąco niewspółmierna do stopnia winy i społecznej szkodliwości czynu.

25.06.2020

NRA sprawdza jak adwokaci radzą sobie w czasie COVID-19

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1550 adwokatów wypełniło ankiety przygotowane przez Naczelną Radę Adwokacką, dotyczące sytuacji kancelarii w związku z koronawirusem - najwięcej z ORA w Warszawie. Już wstępne wnioski pokazują, że jest lepiej niż sądziła adwokatura.

25.06.2020

O błąd medyczny łatwiej w czasie COVID-19 - lekarze chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze boją się odpowiedzialności karnej i cywilnej za błędy medyczne popełniane w czasie epidemii koronawirusa. Chcą więc zmian, które ich przed tym zabezpieczą. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przekaże rządowi projekt przepisów wzorowany na amerykańskiej klauzuli Dobrego Samarytanina - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o zwolnienie z odpowiedzialności w przypadku nieumyślnych uchybień, a nie tych rażących.

25.06.2020

RPO: W sporze o alimenty priorytetem dobro dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kto w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma reprezentować dziecko: rodzic czy odrębny kurator. W ocenie RPO, skoro między rodzicami zachodzi konflikt interesów, to dziecko – zgodnie z nadrzędną zasadą jego dobra - powinien reprezentować kurator.

24.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.

24.06.2020

Narasta problem z biegłymi sądowymi, a MS zasłania się COVID-em

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wykluczenie cyfrowe, pisanie opinii na akord, bazowanie na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat - to główne grzechy wielu polskich biegłych. Lekarstwem miała być ustawa, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie. Opóźnienie składa na karb... koronawirusa. Prawnicy i sędziowie mówią, że tak źle z opiniami jak teraz, już dawno nie było.

24.06.2020

Wzorce osobowe ważnym elementem praktyki wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,

23.06.2020

Tarcza 4 "tylnymi drzwiami" zwiększy kary za błędy medyczne? MS zaprzecza

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Do tej pory, w przypadku błędów medycznych sąd mógł zawiesić warunkowo karę, ale też - zgodnie z przepisem szczególnym - orzec ograniczenie wolności lub grzywnę. Tarcza 4 zmienia ten przepis, wprowadzając dodatkowe warunki jego stosowania. Lekarze protestują, bo w ich ocenie łatwiej będzie ich skazać na kary więzienia, MS temu zaprzecza i uspakaja, że zmiana lekarzom nie zagrozi.

23.06.2020

E-doręczenia utknęły w sferze obietnic

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

"Odmrożone" sądy wysyłają do pełnomocników bieżące i zaległe przesyłki sądowe. Jedni skarżą się na ich nadmiar, drudzy czekają na te pisma, które już dawno powinni dostać. Większość prawników podkreśla, że e-doręczenia są konieczne. MS zapowiadało, że wróci do sprawy, teraz jednak czeka na projekt, który tkwi w Sejmie od lutego i daje możliwość wprowadzenia szybkich doręczeń... za 9 lat.

23.06.2020

SN: Sędzia Zaradkiewicz walczy z własnym sądem o dopuszczenie do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz sędzia Sądu Najwyższego występuje przeciwko prezesowi izby, w której ma orzekać. Sędzia Kamil Zaradkiewicz domaga się od Sądu Najwyższego nakazania dopuszczenia go do wykonywania funkcji orzeczniczych w Izbie Cywilnej oraz przydzielenia mu asystenta. Izba Dyscyplinarna uznała się za niewłaściwą i przekazała sprawę do innego wydziału.

22.06.2020

Skarga nadzwyczajna nie wyklucza skargi do Strasburga

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie w Polsce skargi nadzwyczajnej utrudniło obywatelom możliwość kwestionowania wyroku sądu cywilnego w drodze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Dlatego ratunkiem niekiedy jest skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Można równolegle składać te dwie skargi, gdyż cel kontroli jest różny - twierdzą eksperci.

22.06.2020

Widzenie z osadzonym pod czujnym okiem kamery? Adwokaci mają reagować

Wymiar sprawiedliwości RODO

Mimo że już rok temu RPO zwracał uwagę, że spotkania osadzonych z obrońcami powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności, skargi do niego nadal wpływają. Służba Więzienna tłumaczy, że monitoring to sposób na "nieetyczne" zachowania prawników i ich klientów, a zaniepokojony samorząd, apeluje do adwokatów by informowali o naruszeniach w tym zakresie.

22.06.2020

Adwokatura przygotowuje zmiany - chce lepiej dyscyplinować członków i zadbać o dochody

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Proponowane zmiany w Prawie o Adwokaturze mają usprawnić działanie samorządu, ale też rozwiązać problem z tymi, którzy nie płacą składek członkowskich lub na ubezpieczenie. Do ustawy miałyby być dodane m.in. nowe źródła finansowania samorządu, a także przepisy umożliwiające mu podejmowanie działań na rzecz ochrony zawodu i godności adwokatów.

22.06.2020

Wygoda i bezpieczeństwo to zalety postępowań online. Czy wdrożą je sądy powszechne?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skoro dziś powszechnie komunikujemy się za pośrednictwem Teamsa, Skype’a czy Zooma, to dlaczego nie wykorzystywać tego narzędzia w sądownictwie? Jest to wygodne, bezpieczne i szybkie. Prowadziłem już postępowania online i świetnie się one sprawdziły – pisze adwokat dr Rafał Morek, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,

22.06.2020

Dozór elektroniczny może być częściej stosowany, ale sam wymiar kary nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości

Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

21.06.2020

HFPC popiera RPO w sprawie skarg więźniów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich wniosku do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały dotyczącej interpretacji przepisów regulujących wnoszenie przez więźniów skarg do sądu. Mogą zaskarżać decyzję np. dyrektorów zakładów jeśli są niezgodne z prawem, a część sądów rozumie to zbyt wąsko.

21.06.2020

Sprawca przemocy domowej - nadal bez zakazu zbliżania się do ofiary

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej, ale nie zakaz zbliżania się do ofiary. To z kolei - w ocenie RPO - nie spełnia standardów Konwencji Stambulskiej. Dlatego zwrócił się do Senatu o zmianę w tym zakresie.

20.06.2020

Senat usunął z tarczy 4 zmiany w prawie karnym, Sejm je przywrócił

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy w sprawach karnych, możliwość e-posiedzeń aresztowych, zmiany w karze łącznej, kradzież zuchwała, w końcu przepis uwalniający ministra sprawiedliwości od obowiązku opracowania wzorów pouczeń w sprawach cywilnych - wróciły do tarczy antykryzysowej 4. Wcześnie wykreślił je Senat, jako przepisy bez związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

19.06.2020

Była kolizja, jest zbyt niskie odszkodowanie - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Powstałe w wyniku kolizji uszkodzenie auta przewyższyło jego wartość. Właściciel domagał się więc od ubezpieczyciela pokrycia rzeczywistej wartości szkody - ponad 30 tys. zł, z wyliczeń sądu wyszło jednak nieco ponad 1,5 tysiąca. Prokurator Generalny uważa, że doszło do błędów w wyliczeniach i domaga się uchylenia wyroku.

19.06.2020