Od kwietnia specjalny wydział do spraw frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Do nowego wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie mają trafiać sprawy z zakresu roszczeń z umów walutowych, denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, zawartych przez konsumentów. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że trwają już prace przygotowawcze, a nowa jednostka nie oznacza dodatkowych etatów.

30.12.2020

Brexit - uznawanie właściwości sądów według konwencji haskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.

30.12.2020

SN: Epidemia i brak sędziów to powód wypłaty zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powód czekał na wyznaczenie terminu rozprawy apelacyjnej niemal 23 miesiące. Sąd Najwyższy zasądził na jego rzecz 2,5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za stres, a nie 20 tys. zł, jak żądał skarżący. Sąd wziął pod uwagę przejście sędziego referenta w stan spoczynku, a także stan epidemiczny związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, który niewątpliwie przyczynił się do opóźnienia.

29.12.2020

Sąd powinien zawieszać w czynnościach podejrzanego prawnika - RPO chce zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To sąd powinien decydować o zawieszeniu w czynnościach podejrzanego adwokata lub radcy prawnego. Obecnie w śledztwie decyduje o tym prokurator, a sąd tylko wtedy, gdy już trwa proces. Tymczasem takie sprawy wymagają rzetelnej oceny, niezależnego organu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do senackiej Komisji Ustawodawczej o odpowiednią zmianę prawa.

29.12.2020

Tarcze "namieszały" w terminach procesowych - SN ma wyjaśnić sądom jak sobie radzić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wiosenny lockdown najpierw spowodował zawieszenie terminów procesowych, potem wraz z "odmrożeniem" sądów i je odwieszono. Ale szybkie zmiany wprowadziły zamęt interpretacyjny nie tylko wśród pełnomocników, ale i samych sędziów. Pogubiły się też strony, choćby w zakresie tego ile mają czasu na odwołanie. Skutki nadal są odczuwalne, a sprawa oparła się o Sąd Najwyższy.

29.12.2020

Będzie kolejne głosowanie na RPO - PiS zgłasza Wawrzyka, opozycja jeszcze raz Rudzińską-Bluszcz

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska poinformowała w poniedziałek, że kandydatura Piotra Wawrzyka (fot.) na Rzecznika Praw Obywatelskich została już formalnie zgłoszona w Sejmie. Natomiast rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska poinformowała tego samego dnia, że Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę adwokat Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

28.12.2020

Co z e-aktami komorniczymi? MS na razie nie chce przesuwać terminu

Wymiar sprawiedliwości

Termin wprowadzenia przez komorników akt elektronicznych nie zmieni się - wynika z informacji przesłanej Prawo.pl przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oznaczałoby to, że 31 grudnia 2020 r. skończy się okres przejściowy. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika, że trwają rozmowy w tym zakresie, bo chodzi nie tylko o przygotowanie komorników ale też sądów.

28.12.2020

Po raz pierwszy premier przyznał, że wydał niekonstytucyjny przepis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Nie będzie w Sylwestra godziny policyjnej bo wprowadzenie takiej restrykcji wymagałoby ogłoszenia stanu wyjątkowego - przyznał premier, który parę dni temu podpisał rozporządzenie, które zabrania nam wychodzenia z domu w sylwestrową noc. Wydawanie sprzecznych z konstytucją praw to od pięciu lat nic nowego, ale po raz pierwszy przedstawiciel władzy otwarcie to przyznał.

27.12.2020

SN: Odmowa odbioru pisma z sądu może rzutować na ocenę wniosku o przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości

Z adnotacji uczynionej na zwrotnym poświadczeniu korespondencji wynika, że skazany odmówił odebrania korespondencji z sądu. Dopiero po pewnym czasie złożył zażalenie na postanowienie z wnioskiem o przywrócenie terminu do dokonania czynności. Jego wniosek nie mógł zostać uwzględniony, skoro mógł on w terminie wnieść zażalenie - uznał Sąd Najwyższy.

27.12.2020

Uzależnienie od alkoholu? Przymusowe badanie tylko po decyzji sądu

Wymiar sprawiedliwości

Skierowanie na badanie przez biegłego, który ocenia, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, nie rzutuje na jej prawa i obowiązki. Bo to od zainteresowanego zależy, czy wyrazi chęć poddania się badaniu. Wyjątek stanowi skierowanie orzeczone przez sąd - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.12.2020

Ścigany w trybie ENA ma prawo do wyjaśnień w sądzie odwoławczym

Wymiar sprawiedliwości

Uniemożliwienie w takiej sytuacji złożenia dodatkowych wyjaśnień narusza prawo do obrony - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Złożył kasacje w sprawie obywatela Polski, który miał być przekazany w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania do Hiszpanii w celu osądzenia za przestępstwo. Sąd Apelacyjny nie zgodził się, by aresztowany wziął udział w posiedzeniu.

26.12.2020

Urząd musi się "napracować" przy informacji przetworzonej, konieczny "interes społeczny"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jak wynika z orzecznictwa informacja przetworzona to taka, która nie istnieje w momencie złożenia wniosku o informację publiczną, lecz można ją wydobyć z dostępnych organowi danych, wykonując odpowiednie analizy i inną pracę. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do informacji publicznej obejmuje także prawo do uzyskania informacji przetworzonej, w zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

26.12.2020

Uczniowie "głosu nie mają"? Kuratorzy z wątpliwościami

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do kuratoriów w sprawie uczniów wyrażających poparcie dla trwających protestów, związanych z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego wyłączającym jedną z przesłanek przerywania ciąży. I choć w odpowiedziach kuratorzy nie negują istnienia praw i wolności dzieci to przywołują choćby regulaminy szkół, a część z nich pisze wprost, że zgromadzenie były nielegalne.

26.12.2020

Problemy z zażaleniami poziomymi zataczają szersze kręgi - prawnicy czekają na zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia poziome miały ułatwić i przyspieszyć postępowania. Problemów jest jednak tak wiele, że sądy zwracają się o pomoc do Sądu Najwyższego, a Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany. Wątpliwości budzi m.in. katalog spraw, w których nowe narzędzie ma być stosowane. "Osieroconych" jest wiele, wśród nich, m.in. zażalenia kuratora dla pozwanego nieznanego z miejsca pobytu.

24.12.2020

Rząd szuka sposobu na alimenciarzy - tyle że nadal nieskutecznie

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo kampanii społecznych, zmian w Kodeksie karnym, wreszcie - kar dla pracodawców zatrudniających na czarno dłużników alimentacyjnych, ich zaległości zamiast spadać - wzrastają. Ciężko ukarać firmę, która płaci alimenciarzowi "pod stołem" - zbyt wiele przesłanek musi zostać spełnionych łącznie. Nie wiadomo też kto ma weryfikować czy oficjalna pensja takiego pracownika nie jest zaniżana.

24.12.2020

Nieletni w gorszej sytuacji niż dorosły - są luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Minęło już pięć lat odkąd Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził nieprawidłowości przy przedłużaniu pobytu nastolatków w polskich schroniskach dla nieletnich. Mimo szumnych zapowiedzi, nadal nie ma ani nowej ustawy o nieletnich, ani choćby noweli doprecyzowującej obecne przepisy. Sprawiającym problemy dzieciom nie służy też COVID,

24.12.2020

Czy komornik powinien oceniać przedawnienie? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Komornicy sądowi mają nie być angażowani do zbędnych czynności, w tym badania przedawnienia należności ubocznych - czyli odsetek. Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji procedury cywilnej. Komornicy od dawna czekają na zmiany w tym zakresie.

23.12.2020

SN: Pożyczkobiorca ma ochronę państwa, gdy umowa narusza zasadę sprawiedliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zasada sprawiedliwości społecznej wymaga by organy państwa przeciwdziałały powiększaniu dysproporcji pomiędzy partnerami społecznymi. Dlatego należało uchylić wyrok sądu okręgowego, który wsparł działania przedsiębiorcy wykorzystującego słabszą pozycję konsumenta. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego dotyczącą zobowiązania wekslowego.

23.12.2020

Nieskuteczne doręczenie przesyłki sądowej - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden z funduszy inwestycyjnych pozwał małżeństwo o zapłatę kwoty ponad 7,5 tys. złotych. Podał jednak ich nieaktualny adres do korespondencji, błędy były też w danych osobowych pozwanej. Sąd wydał nakaz zapłaty, sprawa trafiła do komornika i dopiero na tym etapie zainteresowani się o niej dowiedzieli. Teraz trafi do Sądu Najwyższego, bo w ocenie Prokuratora Generalnego sędzia popełnił błąd, nie weryfikując danych adresowych.

22.12.2020

SN: Prawnik brał pieniądze za przechytrzenie komornika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oszustwo powoduje wyłącznie obiektywną "niekorzystność" rozporządzenia mieniem osoby oszukanej w oderwaniu od celu przekazania pieniędzy. Płatna protekcja miała prowadzić do zniweczenia skutków licytacji. I nieważne jest czy licytacja komornicza była uczciwa, zgodna z prawem lub niegodziwa - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

22.12.2020