COVID uderza po kieszeniach, a opłaty zniechęcają do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczna nowelizacja procedury cywilnej podniosła opłaty sądowe i choć miało to - może poza kwestią stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie - swoich przeciwników i zwolenników, COVID-19 sytuację zmienił. Prawnicy podkreślają, że w dobie kryzysu są one zbyt wysokie, a ich obniżenie zasadne byłoby także z powodu wprowadzenia e-rozpraw. MS zapowiadało obniżenie opłat,

15.12.2020

Emil Wąsacz po latach uniewinniony, bo działał na korzyść Skarbu Państwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po prawie czterech latach procesu i 15 latach postępowania uniewinnieniem zakończył się proces przeciwko Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu w latach 1997 - 2000. Sąd nie tylko nie uznał zarzutów prokuratury o niedopełnienie w 1999 r. obowiązków przy prywatyzacji PZU, ale wręcz stwierdził, że oczywiste jest, że oskarżony działał na korzyść Skarbu Państwa.

14.12.2020

Strasburg: Wolność wypowiedzi sędziego nie jest nieograniczona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sankcja dyscyplinarna dla sędzi - autorki artykułu prasowego, w którym ostro i nie przebierając w słowach skrytykowała przewodniczącą rumuńskiego Sądu Najwyższego, w tym odniosła się do jej życia prywatnego - nie stanowiła naruszenia prawa do wolności słowa - uznał w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.12.2020

Zażalenia poziome będą mniej dotkliwe - MS poprawia przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenia, które nie zostały przypisane do katalogu poziomych ani dewolutywnych miałyby być co do zasady rozpoznawane przez sąd drugiej instancji - przewiduje jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobnie zresztą jak te w przedmiocie zabezpieczenia. Zmiana - jeśli wejdzie w życie - będzie istotna bo "osierocone" zażalenia spędzają sen z powiek uczestników postępowań i sędziów.

14.12.2020

Liczy się aktywność i specjalizacja - COVID nie rozpieszcza, prawnicy walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.

14.12.2020

Kupczyk-Czerniawska: Rozłożenie kosztów procesu na raty ułatwi dostęp do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Z założeń do nowelizacji procedury cywilnej wynika, że ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić do kpc instytucję rozłożenia kosztów procesu na raty. Ma to należeć do dyskrecjonalnego uprawnienia sędziego i przyczynić się do realizacji prawa konsumenta do sądu. Zmiana ważne, z uwagi na to, że koszty te często są znaczne - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.

12.12.2020

SA: Poprawna postawa osadzonego nie wystarczy do warunkowego przedterminowego zwolnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo, że skazany w warunkach izolacji więziennej zachowuje się poprawnie, to okoliczność ta nie przemawia jeszcze za uwzględnieniem jego wniosku o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia - wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uzasadnił, że z dobrodziejstwa tej instytucji może skorzystać ten, kto wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w proces odbywania kary.

12.12.2020

SN: Dłużnik alimentacyjny nie może wykorzystywać luk w prawie na swoją korzyść

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód domagał się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego w zakresie alimentów, powołując się na przedawnienie roszczeń. Sądy powszechne oddaliły częściowo powództwo, wskazując na sprzeczność żądania z zasadami współżycia społecznego. Nie było podstaw do przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania – orzekł Sąd Najwyższy.

12.12.2020

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.

12.12.2020

Wraca sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu ustawy o kuratorskiej służbie sądowej. Wiceminister Michał Woś w czasie spotkania z kuratorami okręgowymi i przedstawicielami Krajowej Rady Kuratorów nie tylko zapewnił, że prace trwają ale też zachęcił do zgłaszania propozycji konkretnych rozwiązań. Chodzi o jedną z najbardziej wyczekiwanych regulacji,

11.12.2020

Gabriel-Węglowski: Czy Izba Dyscyplinarna może skutecznie uchylić immunitet sędziego lub prokuratora?

Wymiar sprawiedliwości

Przy rozpalających emocje decyzjach o uchylaniu immunitetów sędziom i prokuratorom warto zwrócić uwagę na błąd legislacyjny w zakresie określenia kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Skutkiem jest niemożność prawomocnego zakończenia procedury uchylenia lub odmowy uchylenia immunitetu, jeżeli uchwała pierwszej instancji zostanie zaskarżona - twierdzi dr Michał Gabriel-Węglowski,

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.

10.12.2020

SN: Sąd odwoławczy nie może bez powodu uchylić orzeczenia sądu pierwszej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie postępowania odwoławczego uczestnik składał oświadczenia, które rzutowały na ustalenia co do składu i wartości majątku w sprawie o jego podział. Okoliczność ta nie oznacza jednak, że sąd okręgowy mógł uchylić postanowienie sądu rejonowego i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Byłoby to dopuszczalne, gdyby sąd rejonowy nie rozpoznał istoty sprawy, ale stan ten nie miał miejsca

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Naruszenie praworządności nie wystarczy do zawieszenia funduszy UE? Jest propozycja kompromisu

Wymiar sprawiedliwości

Kraje UE otrzymały w środę wieczorem propozycję kompromisu w sprawie unijnego budżetu, wypracowaną w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie ma widnieć zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.

09.12.2020

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego

09.12.2020

Porozumienie realne, może uda się uniknąć weta budżetu UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję Niemiec w sprawie budżetu Unii Europejskiej i powiązanego z nim mechanizmu praworządności - wynika z nieoficjalnych informacji. Niemiecka prezydencja konsultuje teraz to uzgodnienie z państwami oczekującymi twardego stanowiska w tym zakresie, czyli m.in. z Holandią i kilkoma innymi sceptycznymi krajami członkowskimi.

09.12.2020

W Sejmie ponownie można zgłaszać kandydatów na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Do 29 grudnia br. marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła czas na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm już dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a funkcję tę pełni nadal Adam Bodnar, mimo zakończenia 9 września kadencji. Podstawowym problemem jest unikanie zgłoszenia swojej kandydatury przez PiS.

09.12.2020