Przewlekłość postępowań cały czas zmorą obywateli, a sądy tego nie widzą

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał w Strasburgu widzi problem w samej długości postępowania - nawet jeśli sąd wykonuje pewne czynności, a mimo to sprawa ciągnie się kilka lat, to jest przewlekłość, a czasami nawet brak zapewnienia dostępu do sądu. Polskie sądy uważają, że samo wydawanie postanowień czy zarządzeń to merytoryczne zajmowanie się sprawą. A z perspektywy skarżącego sprawa stoi w miejscu – mówi radca prawny Agata Bzdyń.

22.12.2020

Jedno czy trzyosobowy - pytanie o składy w sądach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Od nowelizacji procedury cywilnej minął już ponad rok, a sądy nadal zmagają się z jej konsekwencjami. Jednym z punktów zapalnych jest liczebność składów do rozpoznawania zażaleń poziomych czy apelacji w postępowaniu uproszczonym. Konsekwencją braku wystarczającej liczby sędziów może być nawet nieważność orzeczenia. Sądy ratują się więc jak mogą i coraz częściej pytają o to Sąd Najwyższy.

21.12.2020

Ustawa podpisana - wymóg obywatelstwa także dla studentów KSSiP

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dostosowuje ona przepisy tej ustawy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego, zapisanego w ustawie Prawo o sądach powszechnych.

18.12.2020

Od stycznia akcja protestacyjna sędziów - celem wsparcie Morawiec, Tulei, Juszczyszyna

Wymiar sprawiedliwości

18. dnia każdego miesiąca, począwszy od stycznia, sędziowie mają nie wyznaczać wokand, a jedynie pracować nad aktami. Celem akcji protestacyjnej jest przywrócenie do orzekania sędziów Pawła Juszczyszyna, Beaty Morawiec i Igora Tulei. O udział w niej apeluje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i podkreśla, że ci, którzy się wyłamią opuszczają prześladowanych kolegów.

18.12.2020

Wulgarna wypowiedź strony lub świadka może trafić do protokołu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie każdy przed sądem wypowiada się elegancko. Do uszu sędziów dochodzą niekiedy słowa nieprzyzwoite. Czasami sędziowie protokołują wulgarne wypowiedzi stron i świadków dosłownie, co może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla ich autorów - wskazują prawnicy. Pojawia się więc pytanie, czy tak formułowane zeznania lub wypowiedzi powinny być zamieszczone w protokole w sposób dosłowny,

18.12.2020

Strasburg: Organizacja pozarządowa nie może płacić za wysokich kosztów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Obciążenie organizacji pozarządowej wysokimi kosztami postępowania sądowego, bez uwzględnienia proporcjonalności wysokości kosztów do indywidualnych okoliczności sprawy, stanowiło naruszenie podstawowego prawa do poszanowania mienia - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 15 grudnia br.

18.12.2020

Zażalenie w przedmiocie zabezpieczenia powinien rozpoznawać sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.

18.12.2020

Strażnicy dyscypliny pokierują warszawskim sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędzia Przemysław Radzik, został powołany od poniedziałku 21 grudnia do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcześniej na stanowisko prezesa tego sądu powołany został jego szef w służbie dyscyplinarnej, sędzia Piotr Schab.

17.12.2020

Porażka władzy - kandydaci do SN mogą się odwoływać od decyzji KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ramach tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości władza najpierw zagwarantowała sobie obsadzenie składu organu, który dokonuje wyboru kandydatów na sędziów i następnie przedstawia je Prezydentowi RP, bez możliwości skutecznego odwołania się do niezależnego sądu. Ale coraz bardziej realne jest, że tę praktykę zablokuje unijny trybunał - piszą Marcjanna Dębska, Michał Gajdus i Łukasz Bucki.

17.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

Wiceminister spraw zagranicznych kandydatem na RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września br., ale zgodnie z ustawą nadal pełni on obowiązki RPO. Kandydatura Wawrzyka ma zostać zgłoszona w najbliższych dniach.

17.12.2020

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.

17.12.2020

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.

17.12.2020

Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"

17.12.2020

Sejm za wzmocnieniem ochrony pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.

16.12.2020

TK wydaje o połowę mniej wyroków niż kiedyś

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku 31 wyroków - wynika z informacji o działalności tej instytucji. Tymczasem latach 2012-2015 TK wydał odpowiednio 63, 71, 71 i 67 wyroków. W 2019 r. TK poddał wstępnej kontroli 232 skargi konstytucyjne, z których 103 przekazano do merytorycznego rozpoznania. W 39 przypadkach wydano postanowienia o umorzeniu postępowania.

16.12.2020

TK: Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne

16.12.2020

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.

16.12.2020

TK: Fundacja może skarżyć do sądu bezczynność prezydenta w sprawie konkursu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.

15.12.2020