RPO w ogniu krytyki, bo upomniał się o prawa podejrzanego

Prawo karne Prawnicy

Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki - tak rzecznik praw obywatelskich ocenił działania wobec podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Opinia ta wywołała falę krytyki ze strony części polityków, ale także policji.

21.06.2019

Szef KRS pomaga prezydentowi uniknąć wpadki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa przyszedł z pomocą prezydentowi. Na biurku głowy państwa leży gotowa do podpisania nowelizacja kodeksu karnego i prezydent pewnie waha się, czy złożyć podpis. Szef KRS odradza.

19.06.2019

Szef KRS: Kodeks karny znowelizowany nieregulaminowo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wszystko wskazuje na to, że przy uchwalaniu nowelizacji Kodeksu karnego przez Sejm doszło do złamania regulaminu Sejmu - twierdzi szef Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. I sugeruje prezydentowi skierowanie ustawy przed podpisaniem do kontroli konstytucyjnej.

19.06.2019

NSA: Spotkania prezes Przyłębskiej są wewnętrzną sprawą Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.

19.06.2019

TSUE bada pytania polskich sądów o dyscyplinarki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął we wtorek rozpatrywanie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Zdaniem polskiego rządu nie ma w tej dziedzinie zagrożeń, a skargi te należy połączyć z pytaniem niemieckiego sędziego ws. niezawisłości sędziowskiej.

18.06.2019

"Państwo i Prawo" nagrodziło trzy habilitacje i dwa doktoraty

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

18.06.2019

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

"Iustitia": Dyscyplinarka dla rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny, który publicznie ogłosił, że sędzia z Gdańska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed jej sądem, mimo że wiedział, że był to element nagrody i kwota została przekazana na cel publiczny, powinien odpowiadać dyscyplinarnie - uważa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.06.2019

Przesłuchanie? Najpierw obrońca z urzędu!

Prawo karne Prawnicy

Od 25 maja tego roku każda osoba zatrzymana może żądać przyznania jej obrońcy z urzędu. Tego dnia upłynął bowiem termin na implementację unijnej dyrektywy w tej sprawie. W Polsce nie przyjęto odpowiednich przepisów, co oznacza bezpośrednie stosowanie tej regulacji - pisze Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

15.06.2019

WSA: Zdający przyszły radca musi brać pod uwagę koszty procesu, które ponosi klient

Prawo cywilne Prawnicy

Brak wzmianki o problemie nieważności weksla dyskwalifikuje pracę zdającej prawniczki, dlatego słusznie egzaminatorzy ocenili całość egzaminu negatywnie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny o wyniku egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w 2018 r. - Ważne są skutki finansowe, jakie potencjalny klient mógłby ponieść w wyniku błędu swego pełnomocnika - dodał.

14.06.2019

Igor Tuleya: Sędzia ma prawo i obowiązek mówić o problemach sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie mogą uczestniczyć w debacie publicznej dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości, tak jak lekarze mogą dyskutować o naprawie służby zdrowia. I nie można im za to robić wyrzutów, a tym bardziej represjonować - mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

14.06.2019

TSUE rozpoczyna rozpatrywanie pytań dot. dyscyplinarek wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 18 czerwca br. w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Ich autorzy obawiają się, że poprzez nowy system dyscyplinarny władze mogą mieć wpływ na wyroki sądów.

13.06.2019

Aplikant w przyszłym roku zapłaci więcej

Prawnicy Dla studenta

W 2020 roku wzrosną roczne opłaty za aplikacje prawnicze. Kandydaci na aplikantów zapłacą też więcej za egzamin wstępny - ma to związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podwyżki sięgną kilkuset złotych.

13.06.2019

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów: Nie da się zarządzać przy pomocy strachu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miała być ewolucja, a jest rewolucja, mamy szereg uwag do projektu ustawy. Zmienia się zakres uprawnień kuratora okręgowego, który nie będzie miał realnego wpływu na służbę. Kurator zawodowy traci przymioty pracownika merytorycznego, nie rozwiązano problemu naszego bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Kozera

13.06.2019

SN po raz kolejny pyta TSUE o status nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań dotyczących dopuszczalności orzekania przez osoby powołane na stanowiska sędziów w nowych izbach SN. Jako przykład takiej osoby SN wymienia Jana Majchrowskiego z Izby Dyscyplinarnej.

12.06.2019

SN: Prokurator generalny nie może podważać kary uzgodnionej z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony prokurator długo nie doręczał zawiadomień o umorzeniu śledztwa i nie informował o tym poszkodowanego, czym przyczynił się do ograniczenia jego praw procesowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale oddalił kasację prokuratora generalnego, gdyż kara dla prokuratora była wcześniej uzgodniona z rzecznikiem dyscyplinarnym.

12.06.2019

SN: Prawnik nie może zabronić klientowi złożenia skargi na siebie

Prawnicy

Etycznie niedopuszczalne jest, by radca prawny wpisał do umowy z klientem zakaz występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niego. Uchylenie się od odpowiedzialności za działania zawodowe w takiej postaci zmierza do obejścia prawa i jest nieważne - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

11.06.2019

Prezydent: Nie można ograniczać mojej władzy wobec sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Władza sądownicza, podobnie jak władza ustawodawcza i wykonawcza, nie jest nadwładzą, która - sama pozostając poza jakąkolwiek kontrolą - może dowolnie ingerować w działania innych organów państwa - stwierdził Andrzej Duda w liście do sędziów NSA. I podkreślił, że wykonywany przez niego akt powołania sędziego nie podlega kontroli sądowej.

10.06.2019

Trwa walka o frankowiczów w sieci

Prawnicy Rynek i konsument Kredyty frankowe

Pozwij za franki, pozwij bank, odfrankuj kredyt – coraz więcej takich reklam widać w internecie, ale także na billboardach. Pojawił się też ranking kancelarii frankowych. Prawnicy ostrzegają kredytobiorców, by uważali na podpisywane umowy. Może się bowiem okazać, że po wygranej sprawie, zapłacą tyle, że... będą musieli zaciągnąć kolejny kredyt.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019