Małe i średnie firmy unikają prawników, wolą pomoc księgowych

Prawnicy Małe i średnie firmy

Dla przedsiębiorców szukających pomocy pierwszym punktem wsparcia są zwykle księgowe. Do prawnika idą, kiedy spór jest na ostrzu noża i sami nie są już w stanie go rozwiązać. Ich zdaniem pomoc prawna jest droga i co ważniejsze nie zawsze dobrej jakości. Tak wynika z raportu „Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorstw”.

01.10.2019

Deklaracja arbitra - arbitrzy chwalą, ale niezbyt chętnie podpisują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Deklaracja Arbitra ma pomóc w ujednoliceniu standardów w arbitrażu i wspomóc jego klientów - przedsiębiorców, by mogli sprawdzić, kto ją podpisał i tym samym zobowiązał się do przestrzegania zasad. Mimo jednak, że od jej ogłoszenia minęły trzy miesiące podpisało ją tylko kilkudziesięciu prawników.

01.10.2019

Sędziowie administracyjni: Prezes NSA powinien wyjaśnić swoje układy z KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego powinien się ustosunkować do doniesień medialnych o jego rzekomych rozmowach z przewodniczącym nowej KRS dotyczących sposobu rozpoznania odwołań od wyników konkursu do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - domagają się członkowie Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.

30.09.2019

Egzaminy na aplikacje - najlepsze wyniki w Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu

Prawnicy Strefa aplikanta

Znane są już wstępne wyniki sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze. Kandydaci na adwokatów najlepiej zdawali w Szczecinie, gdzie pozytywny wynik uzyskało 74,5 procent zdających, na aplikację radcowską w Łodzi - 64,8 proc., na notarialną w Gdańsku i we Wrocławiu – 58,3 proc., a na komorniczą w Łodzi – 42,3 proc.

30.09.2019

Sondaż: Niskie oceny sądów i prokuratury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praca sądów pozytywnie oceniana jest obecnie tylko przez 31 proc. badanych, prokuratury - 30 proc., a Trybunału Konstytucyjnego - 27 proc. - wynika z najnowszego badania Centrum Badań Opinii Społecznej. Autorzy raportu podkreślają, że opinie o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości są istotnie zdeterminowane przez polityczne usytuowania badanych.

30.09.2019

Adwokaci i przedsiębiorcy dyskutowali o prawnych aspektach biznesu

Prawnicy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blisko pół tysiąca prawników i przedsiębiorców z całego kraju wzięło udział w zorganizowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców debacie „Adwokat dla przedsiębiorcy" na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

27.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019

Debiut giełdowy daje kancelarii prawnej rozpoznawalność

Prawnicy Rynek

Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.

27.09.2019

Sędzia Szmydt może wrócić do orzekania w WSA 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kojarzony w aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt może wrócić do orzekania - zdecydował w środę 25 września br. Naczelny Sąd Administracyjny - Sąd Dyscyplinarny. Sąd jednak zastrzegł, że nie orzekał o winie lub niewinności sędziego.

26.09.2019

Warsztaty o dziennikarstwie prawnym w redakcji Prawo.pl

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Know-how: Prawo w dziennikarstwie” - to temat szkolenia dla dziennikarzy zorganizowanego w środę w siedzibie Wolters Kluwer Polska przez miesięcznik PRESS pod patronatem Prawo.pl. Zajęcia prowadzili doświadczeni dziennikarze zajmujący się tą tematyką, m.in. szefowa serwisu Prawo.pl Ewa Usowicz.

26.09.2019

Wokandy sądowe lepiej chronią dane i gorzej informują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zdarza się już, że imiona i nazwiska dzieci, które miały paść ofiarą pedofila, znajdują się na wokandzie sądowej. A tak było jeszcze trzy lata temu. Pomogło RODO, a także interwencje RPO. Jednak ograniczenia w ujawnianiu danych osobowych wymagają zmian, bo doprowadziły do zbytniego ograniczenia podawanych informacji.

26.09.2019

Dr Kłosowski: Specyfika usług prawnych nie może blokować rozwoju metod marketingu

Prawnicy Strefa aplikanta Nowe technologie Małe i średnie firmy

Warto kultywować dobrze pojętą tradycję i kulturę zawodów prawniczych i ich samorządów, ale muszą one zdobyć się też na pewną elastyczność w zakresie relacji z rynkiem, w tym na więcej swobody w odniesieniu do korzystania z nowych technologii informatycznych w marketingu - twierdzi dr Andrzej Kłosowski.

26.09.2019

SN: Kasacja ministra oddalona, błąd notariusza nie zaszkodził państwu

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że sprawa deliktu etycznego notariusza może być umorzona z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Tym naruszeniem prawa było opóźnienie w przesłaniu aktu notarialnego transakcji z cudzoziemcem do ministra spraw wewnętrznych.

25.09.2019

SN: Adwokat zawieszony za nękanie byłej klientki

Prawnicy

Obwiniony adwokat działał z pełną świadomością na niekorzyść swojej byłej klientki. Spowodował odcięcie wody i energii elektrycznej do jej domu. Udzielał pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie i dlatego został ukarany zawieszeniem w czynnościach na trzy miesiące i zakaz patronatu na dwa lata - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

25.09.2019

Rzecznik TSUE: Pytania o system dyscyplinarny w polskich sądach - niedopuszczalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pytania prejudycjalne polskich sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego są niedopuszczalne - stwierdził w swojej opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogłoszona we wtorek opinia dotyczy pytań skierowanych do TSUE przez sądy z Warszawy i Łodzi. Zdaniem rzecznika obawy sędziów mają jeszcze teoretyczny charakter.

24.09.2019

Adwokat w zarządzie spółki? NRA zmienia kodeks etyki adwokackiej

Prawnicy Rynek Spółki

Zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu mają być mniej restrykcyjne, aby tylko tego typu działania nie uwłaczały godności zawodu, nie ograniczały niezależności prawnika, nie podważały zaufania do Adwokatury i nie obniżały jakości świadczonej pomocy. O takie zmiany o dłuższego czasu postulowali prawnicy

24.09.2019

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów upomina się o praworządność w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niezawisłość sądownictwa w Polsce jest atakowana od końca 2015 roku, a przyjęte i wdrożone w tym okresie przez polskie władze rozwiązania legislacyjne i polityczne mają za zadanie całkowite uzależnienie sądownictwa od władzy wykonawczej i ustawodawcze - stwierdziło w przyjętej w ubiegłym tygodniu uchwale Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

23.09.2019

Przeciwko mowie nienawiści - Tydzień Konstytucyjny

Prawnicy

W dniach 21-26 października 2019 r. odbędzie się VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie zagadnieniu wolności słowa oraz znaczeniu i zagrożeniach związanych z tzw. mową nienawiści.

21.09.2019

XIII Krajowy Zjazd Adwokatury w Bydgoszczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka zdecydowała, że XIII Krajowy Zjazd Adwokatury odbędzie się w 2020 r., w Bydgoszczy - ustaliło nieoficjalnie Prawo.pl. Wybrane zostaną nowe władze samorządu, prawdopodobnie powrócą też tematy związane z przyszłością zawodu - zwiększaniem jego konkurencyjności, ochroną tajemnicy adwokackiej czy ewentualnych zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej.

21.09.2019