Hasłem przewodnim tegorocznych targów jest sentencja Carlosa Ruiz Zafona: Czytać to bardziej żyć. - Krakowskie targi są świętem wszystkich ludzi związanych z książką - autorów, wydawców, tłumaczy, księgarzy, drukarzy, a przede wszystkim czytelników - mówił podczas ceremonii otwarcia imprezy prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Oficjalne otwarcie Targów nastąpiło 24 października w samo południe. Tuż po nim rozpoczęła się debata poświęcona "Roli samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa" z udziałem prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, którzy mówili o własnych doświadczeniach i działaniach w tej dziedzinie. Inicjatorem debaty była Polska Izba Książki. - Od lat staramy się promować czytanie dla przyjemności, dla rozwoju i chcemy podnieść poziom czytelnictwa w Polsce – mówiła podczas konferencji prasowej zapowiadającej Targi dyrektor generalna Polskiej Izby Książki Grażyna Szarszewska-Kuehl. Dodała, że wiele samorządów realizuje ciekawe, lokalne projekty, które mogą być inspiracją dla pozostałych.

Czytaj: Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo>>
 

Jak podkreślają organizatorzy targów, pierwsze dwa dni są zdominowane przez spotkania branżowe wydawców, bibliotekarzy i księgarzy, a sobota i niedziela są świętem czytelników.

- Największym wydarzeniem tegorocznych targów będzie oczywiście obecność laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk oraz jej książki, ale będzie można na nich obejrzeć i kupić także wiele innych interesujących publikacji - mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki. A jako prezes wydawnictwa Wolters Kluwer Polska dodaje, że tradycyjnie jest na targach obecna bogata oferta książek dotyczących prawa, biznesu i administracji.

Publikacje o Konstytucji i zmianach w kodeksach

Tradycyjnie swoje obszerne stoisko ma na targach Wolters Kluwer Polska, które prezentuje publikacje z zakresu prawa, zarządzania, ochrony zdrowia, edukacji. Wśród nowości, którymi chwali się wydawnictwo jest nowy komentarz do Konstytucji, przygotowany przez zespół autorów pod kierownictwem prof. Piotra Tulei z Uniwersytetu Jagiellońskiego, do 3 grudnia br. sędziego Trybunału Konstytucyjnego, kilka komentarzy do uchwalonych niedawno dużych nowelizacji procedur cywilnej i karnej, także kolejne komentarze do prawa autorskiego, prawa o ochronie danych osobowych, zmian w prawie spółek handlowych i wiele innych.

Wydawnictwo prezentuje też wiele publikacji ze swojego spektrum zainteresowań, ale o bardziej popularnym charakterze. I tak swoją najnowszą książkę pt. "Wędrowanie po wyspach pamięci", zaprezentuje wybitny karnista prof. Stanisław Waltoś. Spotkanie z autorem odbędzie w sobotę 26 października o godz. 16.00. - Jest to forma mojego żegnania się, podsumowywania działalności pisarskiej. Może to ostania moja książka - mówił prof. Waltoś podczas spotkania z czytelnikami na Uniwersytecie Gdańskim. Ale dodał, że sumuje swoją aktywność pogodnie, bez "łezki w oku", bo cieszy go refleksja, że na jego miejsce przychodzą młodzi, zdolni i ambitni ludzie.

Tego samego dnia o godz. 13.00 można będzie wysłuchać rozmowy (i uzyskać autograf) z prof. Ryszardem Markiewiczem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem wielu publikacji z zakresu prawa autorskiego.

Sprawy ustrojowe i życiowe

Natomiast w piątek 25 października o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Tuleją na temat komentarza do Konstytucji. - Z pewnością kryzys ustrojowy nie sprzyja komentowaniu Konstytucji, bo zarówno autor komentarza jaki i czytelnik może postawić sobie pytanie czy jej niektóre przepisy nadal obowiązują, a w konsekwencji czy obowiązują podstawowe zasady ustrojowe?  Paradoksalnie stawianie takich pytań powoduje zwiększone zainteresowanie Konstytucją. Kwestie, które do niedawna interesowały wyłącznie konstytucjonalistów, są obecnie w centrum debaty publicznej - powiedział prof. Tuleja w wywiadzie dla Prawo.pl.

O godz.  14.30 tego dnia odbędzie się spotkanie z adwokat Karoliną Kuszlewicz o jej książce "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik" - Książka ta, podobnie jak prowadzony przeze mnie blog „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokata”, powstała z potrzeby podzielenia się doświadczeniami i wnioskami w kwestii wykorzystywania narzędzi prawnych, które mogą służyć poprawie losu zwierząt zarówno w odniesieniu do bieżącej interwencyjnej pomocy poszczególnym z nich, jak i w ujęciu bardziej systemowym - napisała autorka we wstępie do książki.

Natomiast o godz. 16.00  w piątek odbędzie się spotkanie z adwokatem dr. Rafałem Sarbińskim i radcą prawnym Katarzyną Sobczyk-Sarbińską, współautorami komentarza do prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Nowość - audiobooki o prawie

Nowością na stoisku Wolters Kluwer są trzy adiobooki, czyli książki czytane przez autorów. Są to właśnie wydane wspomnienia prof. Stanisława Waltosia ("Wędrowanie po wyspach pamięci") , gdzie autor czyta wstęp oraz wcześniej opublikowana w formie książkowej "Sztuka manipulacji" prof. Jerzego Stelmacha. W tej formie wydana została też książka dr. Pawła Blajera pt. "Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej". Obie ostatnie pozycje w całości czytają autorzy.

- To nasz eksperyment wydawniczy. Nie jesteśmy pewni, czy książki prawnicze i o tematyce biznesowej nadają się do odbioru w tej formie, dlatego tak trochę nieśmiało, na razie trzema pozycjami rozpoznajemy rynek pod tym kątem. Ale pierwsze obserwacje są obiecujące, jest spore zainteresowanie tymi publikacjami. Może nie wszystkie książki prawnicze do tego nadają się, może bardziej takie okołoprawnicze, których przecież też dość dużo wydajemy - mówi prezes wydawnictwa Włodzimierz Albin.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie trwają w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków  do niedzieli 27 października.