J. Kudła: nieumyślne spowodowanie śmierci funkcjonariusza policji a działanie w granicach błędu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policyjna interwencja przy ulicy Inżynierskiej 6 w Warszawie, to w ocenie karno - materialnej jedno z najtrudniejszych do takiej oceny zdarzenie. Decyzje podejmowane przez funkcjonariuszy powinny następować w zależności od rozwoju oraz dynamiki, przebiegu interwencji. To właśnie koordynacja na miejscu interwencji, wzajemna wymiana informacji i uzupełniania się stanowi klucz prawidłowego przeprowadzenia czynności, w zgodzie z metodyką policyjną - pisze Jacek Kudła, biegły z zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych.

24.11.2024

Czy policjant, ucząc w szkole, musi przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z KRK?

Prawo karne Kadry w oświacie Policja

Policjant, tak samo jak nauczyciel, aby wykonywać swój zawód, musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, taka sama sytuacja normatywna dotyczy innych zawodów zaufania społecznego. Jeżeli z obowiązku wskazanego w treści art. 21 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym mają być zwolnieni przedstawiciele określonych zawodów, ustawa w tym zakresie powinna być znowelizowana - wyjaśnia Krzysztof Lisowski z LEX.

07.10.2024

Były szef policji usłyszy zarzuty za wybuch granatnika

Prawo karne Policja

30 września, w poniedziałek, były komendant główny policji gen. Jarosław Szymczyk ma stawić się w prokuraturze i usłyszeć zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 r. Miała to być atrapa, otrzymana jako prezent od ukraińskich służb. Plany prokuratury potwierdził Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura badała m.in. dlaczego nie zarządzono ewakuacji.

28.09.2024

Kontrole operacyjne Policji i CBŚ pod znakiem zapytania

Prawnicy Policja

Sąd Apelacyjny w Warszawie, badając sprawę kontroli operacyjnej, powziął wątpliwość, czy na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na wniosek Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, Jacek Bilewicz został skutecznie powołany na stanowisko I Zastępcy Prokuratora Generalnego, pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego. I czy prokurator Bilewicz mógł skutecznie powierzyć Piotrowi Kowalikowi pełnienie funkcji Prokuratora Okręgowego w Warszawie.

20.08.2024

Wojsko chce aktywniej walczyć z małym, ale groźnym wrogiem

Administracja publiczna Policja Wojsko

Strzegących granicy z Białorusią atakują nie tylko agresywni migranci szkoleni przez reżim Łukaszenki. Jest też cichy wróg - kleszcze i inne pajęczaki. MON zapowiada, że będzie z nimi walczył. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci chroniący granicę na Podlasiu będą mogli za pomocą aplikacji zgłosić przypadek ugryzienia kleszcza. A od przyszłego roku ruszy „Operacja borelioza”.

15.08.2024

Po zmianach będzie łatwiej zidentyfikować policjanta

Policja

Policjanci, którzy występują w pododdziale zwartym, a więc np. w czasie tłumienia zamieszek czy demonstracji, będą mieli oznaczenia identyfikacji indywidualnej w postaci taśmy przyczepnej na kamizelce ostrzegawczej oraz kamizelce ochronnej. W Komendzie Głównej Policji powołany został również zespół, który ma wypracować zasady noszenia przez policjantów kominiarek lub szalokominiarek podczas wykonywania zadań służbowych - zmiany te to odpowiedź na skargi dotyczące trudności w identyfikacji policjantów w czasie interwencji.

06.08.2024

Czy istnieje potrzeba powołania Korpusu Ochrony Pogranicza?

Policja Wojsko

Czy Rzeczpospolita Polska posiada długoterminową strategię zarządzania konfliktem granicznym, czy jedynie zamierza działać reaktywnie ad hoc i na podstawie prowizorycznych rozwiązań instytucjonalnych? Nie widzę długoterminowej strategii zarządzania kryzysem granicznym. Trudno za taką uznać instytucjonalną korektę prawnej relacji pomiędzy formacjami mundurowymi - pisze adwokat dr Paweł Bała.

08.07.2024

NSA: Były przestępca bez prawa do posiadania broni palnej

Prawo karne Policja

Skazanie, choćby zatarte, przekreśla szanse na otrzymanie pozwolenia na broń. Tym bardziej, gdy wniosek o wydanie zgody pochodzi od byłego członka grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Przeszłość także określa charakter człowieka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Pozwolenie na broń palną, w tym również broń sportową i do celu sportowego, nie jest zwykłym uprawnieniem obywatelskim, lecz przywilejem.

27.05.2024

SN: Do znieważenia policjanta nie wystarczy obelga dopisana "przy okazji" na protokole

Policja

Na protokołach zatrzymania i przesłuchania w roli podejrzanego mężczyzna dopisał obelżywe słowa wobec konkretnych policjantów. Za ich znieważenie w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych został skazany na osiem miesięcy ograniczenia wolności. Teraz Sąd Najwyższy go uniewinnił. Wskazał, że warunkiem skazania za takie przestępstwo jest, aby nastąpiło nie tylko podczas, ale i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych.

18.04.2024

Znieważenie policjanta nie zawsze prowadzi do skazania

Prawnicy Policja

Sądy mają problemy ze skazywaniem osób oskarżanych o znieważenie funkcjonariusza. Przede wszystkim różnie rozumieją, czym jest publiczne znieważenie. Zapominają też w uzasadnieniach wyroków wpisać, że czyn był popełniony podczas i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych. A to prowadzi do uniewinnienia.

27.03.2024

Komunikator i e-mail pod kontrolą służb? Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych zmian

Policja Prawo AI RODO

Na tapet wraca nowe Prawo komunikacji elektronicznej - projekt przekazano do konsultacji i uzgodnień międzyresortowych. W zeszłym roku podejście do wdrożenia przepisów zrobił poprzedni rząd, projekt wywołał kontrowersje, bo zmieniał uprawnienia służb w kwestii dostępu do danych - pojawiły się nawet komentarze o przyzwoleniu na masową inwigilację maili i komunikatorów. Nowa wersja też przyznaje służbom szerszy dostęp do danych.

28.02.2024

Stosowanie systemów szpiegujących, w tym Pegasusa - tylko wyjątkowo

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sąd wskazał, że nie należy stosować oprogramowania szpiegującego (w tym Pegasus) do gromadzenia dowodów przez służby policyjne i specjalne. W polskich przepisach brakuje nie tylko zakazu stosowania takiego oprogramowania przez policję i ograniczenia jego stosowania przez służby specjalne, ale też realnej ochrony przed możliwością zmanipulowania komunikatu - pisze Jacek Kudła, biegły sądowy, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych.

06.02.2024

RPO o szkoleniu policjantów: Skoszarowanie ogranicza wolność

Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje na problem organizacji szkoleń policjantów w systemie stacjonarnym. Uważa, że policjanci odbywający szkolenie czy doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym i zaznacza, że ustawa ogranicza taką możliwość tylko do służby kandydackiej.

22.01.2024

Policja nie kupuje AC dla radiowozów, więc za szkody policjanci płacą z własnej kieszeni

Policja

Z punktu widzenia policjantów ściganie po bezdrożach osoby złapanej na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa może być nieopłacalne. Jeśli samochód policyjny wpadnie do rowu czy uderzy w drzewo, to kierowca będzie musiał zapłacić za naprawę, gdyż radiowozy przeważnie nie mają ubezpieczenia AC. Policjant może się przed tym ochronić, kupując polisę OC na wypadek szkód w mieniu służbowym.

13.01.2024

Żołnierz sprawcą zabójstwa? Potrzebne zmiany systemowe

Policja Wojsko

W ostatnich miesiącach doszło do dwóch zabójstw dzieci, w które zamieszani byli żołnierze. W ocenie ekspertów nadszedł więc czas, by przeanalizować zmiany systemowe, które pomogłyby w zapobieganiu takim sytuacjom - zarówno poprzez diagnozowanie, jak i wspieranie żołnierzy, funkcjonariuszy w radzeniu sobie ze stresem. Polską bolączką jest brak wiedzy jak rozpoznawać niebezpieczeństwo i nawyków, by na nie reagować.

28.10.2023

WSA: Kradzież węgla uzasadniała wydalenie ze służby

Policja Prawo pracy

Policjant został uznany za winnego popełnienia przewinień dyscyplinarnych, które polegały na kradzieży worków z węglem. Przełożeni dyscyplinarni wydalili go za to ze służby. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że kara była adekwatna do rangi i rodzaju popełnionych przewinień, ponieważ funkcjonariusz utracił nieposzlakowaną opinię oraz sprzeniewierzył się obowiązkom związanym z wykonywaniem zawodu opartego na szczególnym zaufaniu społecznym.

25.10.2023

Przyszłe państwo prawa trzeba zbudować od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Obecność prokuratury w systemie organów państwa nie budzi od dziesięcioleci najmniejszych wątpliwości. Prokuratura jest stałym elementem struktury każdego państwa. Bez względu na ustrój, historię czy tradycje systemu prawa, prokuratura jest powszechnie akceptowanym organem, i tu pytanie, czego – pisze Tomasz Warykiewicz, były funkcjonariusz Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego KGP.

05.10.2023
1  2  3  4  5    23