TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

SN: Obrażanie innych adwokatów kosztuje co najmniej 7 tys. zł

Prawnicy

Adwokat nawet w swojej obronie nie może używać obraźliwych słów i gróźb wobec kolegów, członków Rady Adwokackiej. Takie naruszenie zasad etyki i godności zawodu grozi karą finansową nałożoną na obwinionego. Jednak Sąd Najwyższy odesłał sprawę Wyższemu Sądowi Dyscyplinarnemu Adwokatury do rozpatrzenia zażalenia.

24.06.2019

Strasburg: Odmowa zwolnienia z kosztów naruszyła prawo do rzetelnego procesu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zwolnienia przez polski sąd pozwanej z obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od zarzutu nakazu zapłaty od nakazu stanowiła naruszenie prawa dostępu do sądu i prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok wydany został w czasie, gdy w Polsce przygotowywana jest nowelizacja mająca podwyższyć opłaty sądowe w sprawach cywilnych.

19.06.2019

SA: Dziennikarz miał prawo oceniać zachowanie sędziego Sądu Najwyższego

Prawo cywilne

"Rzeczpospolita" nie musi przepraszać sędziego SN Henryka Pietrzkowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym. Dziennikarz mógł wyrażać oceny i przypuszczenia w swoim tekście. Zrobił to w sposób rzetelny, a cały artykuł napisany został z zastrzeżeniem: o ile nagrania podsłuchanej rozmowy między dwoma sędziami przedstawiają prawdę.

19.06.2019

NSA: Spotkania prezes Przyłębskiej są wewnętrzną sprawą Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.

19.06.2019

Strasburg: Bezwzględne dożywocie narusza zakaz nieludzkiego traktowania i karania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności, kiedy skazany nie ma realnej możliwości ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie, stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania z Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tymczasem w Polsce na podpis prezydenta czeka nowela kodeksu karnego, która przewiduje takie rozwiązanie.

18.06.2019

SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

Prawo cywilne

Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.

18.06.2019

SN nie wydał uchwały o niekonstytucyjnych przepisach, bo Sejm je zmienił

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy stwierdził w piątek, że problem stosowania przez sądy przepisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z konstytucją, ale z odroczoną mocą utraty obowiązywania jest bardzo ważny, ale nie ogłosił uchwały w tej sprawie. Dlatego, że w ocenianej sprawie Sejm już zmienił regulację.

14.06.2019

SN odpowie, czy sądy mają stosować niekonstytucyjne przepisy

Środowisko Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmie w piątek uchwałę w składzie trzech sędziów, czy w okresie odroczenia utraty mocy przepisu uznanego za niekonstytucyjny przez Trybunał Konstytucyjny dopuszczalna jest odmowa zastosowania przez sąd takiego wadliwego przepisu?

13.06.2019

SN: Prokurator generalny nie może podważać kary uzgodnionej z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony prokurator długo nie doręczał zawiadomień o umorzeniu śledztwa i nie informował o tym poszkodowanego, czym przyczynił się do ograniczenia jego praw procesowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale oddalił kasację prokuratora generalnego, gdyż kara dla prokuratora była wcześniej uzgodniona z rzecznikiem dyscyplinarnym.

12.06.2019

SN: Prawnik nie może zabronić klientowi złożenia skargi na siebie

Prawnicy

Etycznie niedopuszczalne jest, by radca prawny wpisał do umowy z klientem zakaz występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec niego. Uchylenie się od odpowiedzialności za działania zawodowe w takiej postaci zmierza do obejścia prawa i jest nieważne - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

11.06.2019

TK: Niekonstytucyjny obowiązek łączenia kar ograniczenia i pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis nakładający na sąd obowiązek połączenia kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności po dokonaniu zamiany kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

11.06.2019

SN: Sędzia nie będzie przeniesiony do innej apelacji za "kopiuj - wklej"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego oddaliła kasację ministra sprawiedliwości w sprawie sędziego, który kopiował wyroki, popełniając błędy. SN uznał, że surowsza kara - przeniesienia do innej apelacji jest bezcelowa, gdyż obwiniony już wyciągnął wnioski ze swego postępowania.

10.06.2019

SN: Nagana dla adwokata, który nie chciał wykonać wyroku

Prawo karne Prawnicy

Adwokat zlekceważył świadomie obowiązek prawny przeproszenia i zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanej, co jest naruszeniem zasad etyki. Zatem kara nagany nie wydaje się zbyt rażąca - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Spór dotyczył relacji prywatnych z byłą żoną.

09.06.2019

SN: Adwokat wydalony z zawodu. Zatarcie skazania nie miało znaczenia

Prawo karne

Obwiniony adwokat zapracował swoim postępowaniem na karę usunięcia z samorządu adwokackiego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Mimo zatarcia skazania, sąd dyscyplinarny mógł odnieść się do historii jego przewinień, gdyż ocenia postawę etyczną, a nie przestępstwo - dodał.

07.06.2019

SN: Sędzia nie poniesie kary za nieprzesłuchanie dzieci

Prawo karne Prawnicy

Doszło do rażącego naruszenia procedury karnej w sprawie o naruszenie moralności - stwierdził Sąd Najwyższy. - Niewezwanie świadków i psychologa wydłużyło proces o jeden miesiąc, co wpłynęło negatywnie na wizerunek wymiaru sprawiedliwości - orzekł sąd, ale odstąpił od wymierzenia kary z powodu niskiej szkodliwości czynu.

05.06.2019

SN uratował kancelarie odszkodowawcze. Skarga nadzwyczajna oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

03.06.2019

WSA: Skargi kasacyjnej bez zawodowego pełnomocnika raczej się nie napisze 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tylko w wyjątkowych przypadkach strona może samodzielnie sporządzić skargę kasacyjną. Jest to dopuszczalne m.in. wtedy, gdy sprawuje ona funkcję sędziego czy notariusza. Co do zasady skargę kasacyjną sporządzić może tylko adwokat lub radca prawny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

31.05.2019

Strasburg: Polska ponownie winna zbyt długiego postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska ponownie naruszyła konwencyjne standardy rzetelnego procesu w związku z długością postępowania sądowego. Za trzynastoletnie postępowanie skarżąca otrzymała 10 tys. euro zadośćuczynienia.

31.05.2019

SN: Nagana dla radcy prawnego za spóźnioną opinię

Prawnicy

Obrońca skazanego powinien złożyć opinię w sprawie odmowy złożenia kasacji w ciągu dwóch tygodni. Jeśli nie dotrzymuje tego terminu pozbawia swego klienta fachowej pomocy prawnej, więc kara nagany jest karą adekwatną do przewinienia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

29.05.2019