SN: Prokurator wykładał na uczelni bez pozwolenia, ale nie poniósł kary

Prawnicy Prokuratura Szkolnictwo wyższe

Prokurator w stanie spoczynku nie uzyskał zgody swojego przełożonego na wykłady. Uznano to za naruszenie godności zawodu. Jednak był to czyn mniejszej wagi, zwłaszcza, że sąd pomylił przepisy. Niedopuszczalne jest bowiem, aby w opisie czynów wskazać, że swoim zachowaniem obwiniony naruszył przepisy nieobowiązującej wówczas ustawy z 2016 roku Prawo o prokuraturze

18.11.2020

Strasburg: Nowe postępowanie nie naruszyło zasady rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za niedopuszczalną skargę na przewlekłość postępowania wniesioną przez byłego esesmana i strażnika obozu w Oświęcimiu, przeciwko któremu jedno postępowanie wszczęto w 1978 r., a kolejne w 2014 r. Zdaniem Trybunału zakaz przewlekłości należy rozumieć ściśle, jako termin pomiędzy wszczęciem a prawomocnym zakończeniem konkretnego postępowania w danej sprawie.

16.11.2020

Strasburg: Dopuszczenie dowodów uzyskanych w drodze tortur narusza prawo do rzetelnego procesu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczenie w procesie karnym dowodów, które zostały pozyskane z naruszeniem zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, sprowadzało się do naruszenia prawa do rzetelnego procesu - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka, rozpatrując skargę polskiego obywatela, który był członkiem gangu zajmującego się przemytem kokainy do Polski na dużą skalę.

14.11.2020

Terminy kasacyjne są przywracane, ale nie wypłaca się odszkodowań za przewlekłość w okresie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Okres epidemii i zagrożenia epidemicznego COVID-19 nie może stanowić podstawy do stwierdzenia przewlekłości postępowania sądowego. Nawet jeśli czas od złożenia pozwu do rozpoznania sprawy wynosi ponad rok. Odszkodowania z tego tytułu nie należą się, gdyż odlicza się czas od 2 marca do 24 maja, gdy terminy ustawowe nie biegły.

10.11.2020

SN oceni, czy zabezpieczenie cywilne może pozbawiać wolności

Prawo cywilne Prawnicy

We wtorek 10 listopada Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w składzie siedmiu sędziów sprawie zabezpieczenia wobec najniebezpieczniejszych sprawców przestępstw. Celem takiego zabezpieczenia w postaci izolacji w ośrodku w Gostyninie jest ochrona ofiar przed kolejnymi przestępstwami ze strony tych osób. Ale skutkiem - długotrwałe przetrzymywanie bez podstawy prawnej i wyroku.

09.11.2020

Izba Dyscyplinarna SN uchyla immunitet sędziemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dwa razy Sąd Najwyższy rozpoznawał wniosek o wyłączenie sędziego Adama Tomczyńskiego ze sprawy immunitetowej z powodu braku jego bezstronności. Ani sędzia Roch z Izby Dyscyplinarnej, ani sędzia Stępkowski z Izby Kontroli Nadzwyczajnej nie znaleźli podstaw do uwzględnienia tego wniosku. Rozpoznanie problemu nie wstrzymało biegu toczącego się postępowania w Izbie Dyscyplinarnej.

06.11.2020

Izba Dyscyplinarna i prokurator IPN nie chcą ławników w składach orzekających o immunitetach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyłączenie ławnika od orzekania w sprawie uchylenia immunitetu prokuratorskiego wzbudziło wątpliwości w samej Izbie Dyscyplinarnej SN. Powstało pytanie w jakim składzie ma orzekać sąd drugiej instancji i czy prokurator IPN może wpływać na skład sądu? Siedmiu sędziów nie podjęło się odpowiedzi. Umorzono sprawę, nie podejmując uchwały.

04.11.2020

Izba Dyscyplinarna orzeknie o losach prokuratora, który popełnił błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W czwartek 5 listopada br. siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej podejmie uchwałę w sprawie możliwości zaskarżenia orzeczenia wydanego w drugiej instancji, które zmieniło wyrok uniewinniający. Sąd uznał obwinionego za winnego, lecz zdecydował o odstąpieniu od wymierzenia kary. Chodzi o to, czy istnieje "trzecia" instancja w sprawach deliktów popełnionych przez prokuratorów

02.11.2020

SN wyjaśni, który sąd rozpoznaje zażalenie o odmowie zwolnienia z kosztów sądowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie przypuszczają, że ustawodawca przeoczył i nie przewidział, iż na postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych przysługuje zażalenie do sądu równoległego. To uzasadnia fakt, że takie właśnie zażalenie przewidział na podobne instytucjonalnie postanowienie sądu drugiej instancji o odmowie ustanowienia adwokata.

02.11.2020

SN rozstrzygnie jaki skład rozpoznaje zażalenie poziome

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Cywilna Sądu Najwyższego 19 listopada br. podejmie uchwałę w odpowiedzi na pytanie Sądu Okręgowego w Toruniu, czy zażalenie do innego składu sądu pierwszej instancji złożone przez profesjonalnego pełnomocnika skierowane do niewłaściwego sądu powinno podlegać odrzuceniu z uwagi na fakt, iż profesjonalny pełnomocnik dokonał doboru niewłaściwego środka zaskarżenia?

30.10.2020

SN: Adwokat nie zostanie usunięta z zawodu, ale Izba musi cofnąć zawieszenie

Prawnicy

W przypadku wydalenia z Adwokatury i wymierzeniu kary pieniężnej sąd stosuje te dwie kary jednocześnie, a nie tak jak w wypadku postępowania karnego - tylko karę najsurowszą - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Jednak w sytuacji przedawnienia wobec adwokatki z Łodzi zastosował tylko karę pieniężną za rażący brak lojalności wobec klienta.

28.10.2020

NSA: Z powodu pandemii nie wolno przekazywać kancelarii

Prawnicy Koronawirus

Następstwa związane z przekazaniem zastępcy całego stanu prowadzonej kancelarii komorniczej stanowią realną groźbę wyrządzenia znacznej szkody, trudnych do odwrócenia skutków, a także narażenia zdrowia i życia w czasie transportu akt podczas pandemii koronawirusa SARS-Covid - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

21.10.2020

Izba Dyscyplinarna uniemożliwia rozpoznanie apelacji przez Izbę Karną SN

Prawo karne Prawnicy

Apelacja wniesiona do Izby Karnej Sądu Najwyższego przez obwinionego prokuratora nie może być rozpoznana, gdyż Izba Dyscyplinarna odmawia udostępnienia akt sprawy. Wobec tego, ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości i prawo obwinionego do rozpoznania apelacji w rozsądnym terminie, sędzia Izby Karnej zdecydował o przekazaniu akt sprawy do rozpoznania Izbie Dyscyplinarnej.

20.10.2020

Izba Dyscyplinarna utajnia ważną część uzasadnienia w sprawie sędzi Morawiec

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie immunitetu sędzi Beacie Morawiec oraz zawieszenie jej w czynnościach orzeczniczych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego miało podstawy w zeznaniach świadków, którzy obecnie znajdują się w areszcie śledczym. Ale część uzasadnienia w tej kwestii - utajniono. A dowodów nie przeprowadzono, gdyż należy to do postępowania karnego.

16.10.2020

Uchwała SN: Skarga nadzwyczajna nie blokuje skargi na bezprawność

Prawo cywilne

Strona wnosząca skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie ma obowiązku wykazania, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze skargi nadzwyczajnej nie było i nie jest możliwe. Tym samym skarga nie podlega odrzuceniu - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

16.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Immunitet sędzi Morawiec uchylony

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Adam Tomczyński z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę o uchyleniu immunitetu sędzi Beaty Morawiec, prezesa Stowarzyszenia Sędziów "Themis", obwinionej o przyjęcie korzyści materialnej w zamian za korzystne orzeczenie. Uchwała nie jest prawomocna i obwiniona może się od niej odwołać do innego wydziału Izby Dyscyplinarnej. Zdaniem obrońców postępowanie odbyło się z naruszeniem kodeksu postępowania karnego.

12.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Prokurator bez kary za stłuczkę i nieprzyjęcie mandatu

Prawo karne

Zwykła stłuczka drogowa w zatłoczonym mieście i nieprzyjęcie mandatu przez prokuratora nie uchybia godności sprawowanego urzędu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. - Sąd I instancji dokonał dowolnej oceny sytuacji, jakoby był to czyn szkodliwy społecznie w znacznym stopniu.

09.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokat usunięty z Palestry za nieuczciwość

Prawo karne Prawnicy

Pobieranie wynagrodzenia od klientów, a następnie porzucanie ich spraw, wykonywanie zawodu mimo zawieszenia i nie respektowanie orzeczeń sądów oraz nie płacenie składek adwokackich - to główne zarzuty wobec adwokata, którego wydalono z zawodu. Orzeczenia sądów dyscyplinarnych zaakceptował Sąd Najwyższy.

07.10.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Zero punktów szkoleniowych - radca musi ponieść karę

Prawnicy

Coraz częściej radcowie prawni są karani za brak udziału w szkoleniach, które są ich obowiązkiem. Od szkoleń chcą się "wymigać" doświadczeni radcowie, ludzie starsi, którzy uważają, że ich wiedza jest kompletna. Sąd Najwyższy stoi po stronie korporacji prawniczej uznając, że doskonalenie zawodowe to podstawa zaufania

07.10.2020

SA: Sąd cywilny może samodzielnie ustalić, kto popełnił przestępstwo

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ojciec powoda zmarł na skutek obrażeń doznanych w wypadku samochodowym. Prokuratura umorzyła postępowanie karne. Ustalono bowiem, że to ojciec powoda odpowiada za spowodowanie zderzenia pojazdów. Brak prawomocnego wyroku skazującego nie oznacza, że sąd cywilny nie mógł ustalić tego, kto odpowiada za wypadek

05.10.2020