Klauzule indemnifikacyjne sposobem na ryzyko w relacjach handlowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W obrocie gospodarczym coraz częściej można spotkać się z tzw. klauzulami indemnifikacyjnymi. Są ważne, bo z perspektywy stron obrotu gospodarczego fundamentalne znaczenie ma kwestia ponoszenia odpowiedzialności za skutki wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń. W praktyce stosowane są głównie w common law, w umowach międzynarodowych i transgranicznych, na podstawie których strony świadczą na swoją rzecz różne usługi wzajemne.

23.11.2022

Cezary Żelaźnicki szefem sieci kancelarii PwC Legal w regionie EMEA

Prawnicy Rynek

Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal w Polsce, został mianowany na stanowisko EMEA Legal Business Solutions Leader w sieci PwC. W nowej roli będzie kierował połączoną ofertą Legal i NewLaw w regionie EMEA, która obejmuje ponad 2500 specjalistów z dziedziny prawa, technologii i konsultingu działających w 65 państwach. Pozostanie także partnerem zarządzającym PwC Legal w Polsce.

23.11.2022

Apel o prezydenckie "weto" do represyjnej noweli kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda już raz przystopował radykalne zmiany w Kodeksie karnym, kierując go do Trybunał Konstytucyjnego. Teraz skierowano do jego podpisu nowelę, która praktycznie powiela tamte przepisy. Adwokatura już apeluje o prezydenckie weto. Zagrożenie widzą też sędziowie, bo nowe przepisy zmieniają filozofię karania, wzmacniają pozycję prokuratury i ograniczają samodzielność sędziów.

22.11.2022

Pełnomocnik wnioskuje o rozprawę online? Sędzia nie może odmówić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pandemia w odwrocie, ale nadal obowiązują przepisy, zgodnie z którymi rozprawy w sprawach cywilnych powinny być przede wszystkim prowadzone w trybie online, a stacjonarnie dopiero gdy rozpoznanie ich na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne i nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia uczestników. Tyle że teraz głównie to pełnomocnicy wnioskują o rozprawy zdalne, bo sądy przeszły już na tryb przedcovidowy.

21.11.2022

Po zabójstwie komornik w Łukowie w poniedziałek zamknięte kancelarie

Wymiar sprawiedliwości

Komornicy w całej Polsce zaprotestują w poniedziałek przeciwko wszelkim przejawom agresji wobec komorników sądowych, asesorów, aplikantów i pracowników kancelarii komorniczych. Ich kancelarie będą zamknięte. Akcja wiąże się bezpośrednio z atakiem dłużnika na Ewę Kochańską, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Została ona ugodzona nożem i zmarła w wyniku doznanych obrażeń.

21.11.2022

Krajowy rejestr ma uporządkować rynek mediacji - trwa debata nad jego formułą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Mediatorów ma być sposobem na uporządkowanie rynku mediacji, bo listy stałych mediatorów prowadzone przez prezesów sądów okręgowych zastąpi jedna, ogólnopolska i w dodatku elektroniczna. Mediatorzy podkreślają jednak, że to dobry moment na uregulowanie i innych kwestii związanych z ich kształceniem - choćby na zastanowienie się nad tym, kto i na jakiej podstawie może to robić.

21.11.2022

Po zabójstwie w Łukowie samorząd żąda zapewnienia komornikom bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości

Samorząd komorniczy zwróci się do Ministra Sprawiedliwości z żądaniem stanowczej reakcji i podjęcia natychmiastowych działań, w celu zapewnienia komornikom bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności, które prowadzą w celu realizacji orzeczeń niezawisłych sądów. Ma to związek z atakiem na Ewę Kochańską, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Nożem ugodził ją jeden z dłużników, w wyniku obrażeń zmarła.

19.11.2022

Komornik z Łukowa nie żyje - będzie zarzut zabójstwa dla nożownika

Wymiar sprawiedliwości

Zmarła 44-letnia komornik, która w piątek - 18 listopada - została zaatakowana przez nożownika w kancelarii komorniczej w Łukowie. 42-letni mężczyzna zaatakował też pracownika kancelarii, a wcześniej miał znieważyć innego, w innej kancelarii. Napastnik został postrzelony przez policję, trafił do szpitala. Śledztwo jest prowadzone w kierunku zarzutu zabójstwa.

19.11.2022

Niezależny, wolny notariat gwarantem stabilności państwa - obchody 30-lecia

Wymiar sprawiedliwości

17 listopada w Warszawie odbyła się uroczysta konferencja związana z 30. rocznicą uchwalenia ustawy - Prawo o notariacie. Świętowano w cieniu projektu noweli tejże ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, podkreślał, że notariat jest swoistym pomostem między państwem a obywatelem, a przedstawiciele Senatu zapewniali, że obecna nowela nie wyjdzie z niego z pozytywną rekomendacją.

18.11.2022

W cyfrowym świecie komunikacja prawników z klientami ma coraz większe znaczenie

Prawnicy Doradca podatkowy

Bardzo często zmiany w przepisach, pojawienie się zupełnie nowych regulacji, a nawet zapoznanie się z tymi instytucjami, które od dawna obowiązują w systemie prawa, pozwalają na podjęcie decyzji o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Dostarczenie tych informacji jest zadaniem zawodowego prawnika. Kontakt z klientem staje się obecnie priorytetem.

18.11.2022

Notarialny nakaz zapłaty ma odciążyć sądy, ale wadliwe przepisy raczej nie zadziałają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Notariusz miałby możliwość wydawania nakazów zapłaty w sprawach obejmujących roszczenia do 75 tys. zł i nie budzących wątpliwości. Te już mają jednak prawnicy, podkreślając, że choć rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem w dobrym kierunku, wcale takim nie jest. Problemem są kwestie konstytucyjne i sama konstrukcja przepisów. A gwoździem do trumny fakt, że nakaz nie zadziała, jeśli dłużnik go nie odbierze.

17.11.2022

Senat chce poprawek w noweli ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Senat zaproponował w środę 16 listopada zmiany w ustawie o kuratorach sądowych, która zakłada m.in. wzmocnienie ochrony prawnej kuratorów, przyznanie dodatków specjalnych i zmiany w kwestiach dyscyplinarnych. Szereg senackich poprawek realizuje postulaty środowiska kuratorów. M.in. dotyczące warunków pracy, ale też wpływu samorządów kuratorskich na wybór rzecznika dyscyplinarnego.

17.11.2022

Odstraszać, nie wychowywać? Sejm odrzucił weto Senatu do zaostrzania kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara 25 lat więzienia zastąpiona 30 latami, możliwość zakazu warunkowego zwolnienia przy orzekaniu dożywocia, zaostrzenie kar dla pijanych lub odurzonych kierowców, ale też m.in. za gwałty. Co więcej, już 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły - takie m.in. zmiany znalazły się w obszernej nowelizacji kodeksu karnego. W środę Sejm odrzucił weto Senatu do tej ustawy.

17.11.2022

Prezydencki test bezstronności do likwidacji - postulują sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do Sądu Najwyższego wpłynęły 124 wnioski o przeprowadzenie wobec sędziego testu bezstronności na podstawie prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, merytorycznie rozpoznano tylko jeden. Powód - biorąc pod uwagę warunki wynikające z ustawy - jest on praktycznie nie do przeprowadzenia. Dodatkowo nad sędziami, jak miecz Damoklesa, wisi przepis, zgodnie z którym nie mogą ustalać, czy powołanie innego sędziego jest zgodne z prawem.

17.11.2022

Odszkodowanie od państwa, które wystrzeliło rakietę, niełatwe do uzyskania

Prawo cywilne

Nie wiadomo jeszcze, kto wystrzelił rakietę, która uderzyła w suszarnię zbóż w Przewodowie w woj. lubelskim i zabiła dwie osoby. Niezależnie od tego, czy byli to Rosjanie czy Ukraińcy, rodziny ofiar nie mają zbyt wielu możliwości wystąpienia na drogę prawną o odszkodowanie - mogą w tej kwestii liczyć na sprawność polskiej dyplomacji.

16.11.2022

Nowe prawo utrudnia skazanym kontakty z obrońcami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obowiązująca od 17 września br. nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego sprawiła, że więzień może wykonać do obrońcy jedno połączenie telefoniczne w tygodniu. Jeśli jest on uczestnikiem wielu postępowań toczących się przed sądami, będąc reprezentowanym przez kilku obrońców, możliwość korzystania z ich pomocy jest bardzo ograniczona.

16.11.2022

"Dobry zwyczaj. Mądrze pożyczaj!" - Dzień Otwarty Komorników Sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Samorząd komorniczy organizuje już po raz 10 Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Tematem przewodnim będzie kwestia odpowiedzialnego dysponowania finansami ze szczególnym uwzględnieniem pożyczania pieniędzy - stąd hasło akcji „Dobry zwyczaj? Mądrze pożyczaj! Czyli dlaczego im łatwiej pożyczyć pieniądze, tym trudniej je oddać".

16.11.2022

Sądy i prokuratury czeka fala odejść pracowników? Trwa walka o wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W czwartek, 17 listopada, na ulice Warszawy wyjdą pracownicy "budżetówki", w tym także wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Domagają się co najmniej 20 proc. podwyżek, a nie - jak zaplanowano w budżecie na 2023 r. - 7.8 proc. Podkreślają, że już obecnie ich pensje, mimo doświadczenia, wieloletniego stażu i szerokiego zakresu obowiązków, zbliżają się do poziomu płacy minimalnej.

16.11.2022

Nowe uprawnienia notariuszy niezgodne z Konstytucją? KRS ma wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa ma wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyznania notariuszom prawa do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prawa do orzekania w sprawach dotyczących wydawania nakazów zapłaty. Podkreślono, że notariusz nie jest, tak jak sędzia, niezawisły w swych decyzjach, a możliwość otrzymania przez niego wynagrodzenia może w odbiorze społecznym wystawić na próbę ocenę jego bezstronności.

15.11.2022

NRA chce zachęcać studentów do aplikacji - rusza „Adwokat na Uczelni”

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Aż dwadzieścia jeden ośrodków akademickich weźmie udział w akcji „Adwokat na Uczelni”. Skierowana jest ona do studentów prawa ostatnich lat, którzy stoją przed decyzją o wyborze ścieżki zawodowej. Cel to przybliżenie kwestii dotyczących aplikacji adwokackiej i zawodu adwokata. Studenci dowiedzą się też czy trudno dostać się na aplikację adwokacką, jak wygląda szkolenie aplikanckie, jakie cechy powinien posiadać aplikant, a następnie adwokat.

15.11.2022