Rumuńska specjalistka od walki z korupcją szefową unijnej prokuratury

Prawo karne Prokuratura Prawo unijne

Laura Codruta Kovesi, była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA), zostanie pierwszym prokuratorem europejskim. Zgodzili się na to w poniedziałek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE, co otwiera to drogę do jej powołania przez Parlament Europejski.

14.10.2019

Rzecznika dyscyplinarnego nikt nie skontroluje - brak przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny może odpowiadać za przewinienia tak jak sędzia, nie ma jednak przepisów, które by wprost określały kto miałby podejmować i prowadzić postępowanie w odniesieniu bezpośrednim do jego funkcji. To samo dotyczy jego zastępców - wskazują prawnicy.

14.10.2019

Sędziowie proponują zmiany w swoich dyscyplinarkach

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych powoływany przez Krajową Radę Sądownictwa - nie ministra sprawiedliwości, rzecznicy dyscyplinarni w sądach apelacyjnych, likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i wyłączenie ławników z sędziowskich dyscyplinarek - to główne zmiany, które proponuje Społeczna Komisja Kodyfikacyjna.

12.10.2019

Brexit utrudni ekstradycję Polaków z Wlk. Brytanii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Funkcjonująca w polskim porządku prawnym od 2004 roku instytucja Europejskiego Nakazu Aresztowania od 31 października 2019 r. może okazać się znacznie mniej efektywna w ściganiu obywateli RP, którzy popełnili przestępstwa w kraju, a teraz przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

12.10.2019

Sędzia Łączewski zrezygnował z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Wojciech Łączewski zrzekł się urzędu sędziego i złożył do prokuratury doniesienie dotyczące ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Swoją rezygnację określił jako znak sprzeciwu wobec "niszczenia wymiaru sprawiedliwości w imię partyjnego interesu".

11.10.2019

KOS: To klęska państwa prawa, a nie reforma wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach nastąpiła w Polsce klęska państwa prawa, a "pseudoreforma wymiaru sprawiedliwości nie jest żadną reformą" - twierdzą członkowie Komitetu Obrony Sprawiedliwości. Ich zdaniem przez wiele lat wymiar sprawiedliwości będzie usuwać skutki tych złych zmian.

11.10.2019

Prawnicy: Coraz więcej sędziowskich dyscyplinarek, strach uderza w niezawisłość

Prawnicy

Rozliczalność władzy sądowniczej jest jednym z elementów prawa do sądu, z drugiej jednak strony sędzia ma prawo do błędów, a podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów nie mogą być zbyt ogólne - oceniają sędziowie, prawnicy, którzy brali udział w konferencji "(Nie) odpowiedzialność władzy sądowniczej?".

11.10.2019

Sąd i prokurator zdecydują z jakich dokumentów skorzysta biegły

Wymiar sprawiedliwości

Znowelizowany Kodeks postępowania karnego zmienia zasady udostępniana akt sprawy biegłym sporządzającym opinie. Koniec z zapoznawaniem się z całością - to sąd, lub prokurator zdecydują, z których dokumentów lub uwierzytelnionych kopi będzie biegły mógł skorzystać. To otwieranie furtki do manipulowania opiniami i zagrożenie przewlekłością postępowań

11.10.2019

19 listopada wyrok TSUE w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wyda 19 listopada wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce.  W czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię, zgodnie z którą nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.

10.10.2019

KE skarży sędziowskie dyscyplinarki w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że postanowiła skierować skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Zdaniem KE rozwiązania te podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą.

10.10.2019

Minister mówi o zmianach w strukturze sądów

Wymiar sprawiedliwości

Reforma polskich sądów będzie kontynuowana - zadeklarował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił, ma ona dotyczyć m.in. usprawnienia procedur cywilnych i karnych oraz organizacji sądów. Dodał, że trwają prace nad koncepcją zmian w strukturze sądów powszechnych.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Komisja PE domaga się reakcji na ataki wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fińska prezydencja i Komisja Europejska powinny zająć stanowisko w sprawie praworządności w Polsce oraz internetowej kampanii wymierzonej w sędziów przeciwstawiających się zmianom wprowadzonym przez PiS - domaga się Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

09.10.2019

Jest decyzja o podwyżkach dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Po 400 zł dla każdego pracownika sądów plus dodatek stażowy i 50 zł na równaniu dysproporcji płacowych - tak rozdzielona zostanie pierwsza transza podwyżek, obowiązująca od 1 października br. Decyzję, zgodnie z kompromisowym stanowiskiem zaproponowanym przez związki, podjął właśnie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

09.10.2019

Minister wiąże migracje ze wzrostem przestępczości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Informacje o wzroście przestępczości w krajach, które otworzyły się na migracje, przemawiają za odpowiedzialnymi decyzjami - przekonywał w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I zadeklarował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na otwieranie Polski na emigrantów.

09.10.2019

UE: Będzie kolejna procedura w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej podczas posiedzenia w środę podjęło decyzję w sprawie kilku procedur naruszeniowych wobec krajów państw członkowskich UE. Jedna z nich dotyczy Polski, a chodzi o nowy system dyscyplinarny dla sędziów.

09.10.2019

Fundacja Batorego: Sądy do wyłączenia spod nadzoru ministra

Wymiar sprawiedliwości

Podstawą reformy wymiaru sprawiedliwości powinno być oddzielenie sądownictwa od resortu sprawiedliwości - uważają eksperci z zespołu działającego przy Fundacji Batorego. I proponują by obowiązki administratora wszystkich sądów powszechnych przekazać nowemu organowi państwa - komisji do spraw sądownictwa.

09.10.2019

Ustawa o biegłych pilnie potrzebna i nadal w... pracach koncepcyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Biegli i korzystające z ich usług sądy będą musieli poczekać na nową ustawę. Robocza wersja projektu powstała na początku roku i została skrytykowana przez oceniających ją ekspertów. Potem - jak mówią nieoficjalnie biegli - słuch po niej zaginął. Teraz resort sprawiedliwości powtarza, że trwają prace analityczno-koncepcyjne

09.10.2019

Viera Jourova ma poparcie w PE na stanowisko wiceszefa KE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czeszka Viera Jourova dostała zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim na stanowisko wiceszefowej KE. Obejmie w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści.

08.10.2019