KE potrąciła Polsce kolejne 30 mln euro za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska potrąciła Polsce 30 mln euro w ramach siódmej transzy kar za niewykonanie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN. KE do tej pory potrąciła nam już z należnych funduszy 267 mln euro, czyli 1 mld 262 mln zł. - Właśnie Komisja Europejska ukradła nam 30 mln euro - skomentował to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

28.10.2022

Wkrótce święta i znowu spór o nagrody dla pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

2,5 tys. zł brutto na etat mają dostać sądy na nagrody dla swoich pracowników. To, kto i ile z tego otrzyma zależeć będzie od regulaminów premiowania i nagradzania, ale też lokalnych uzgodnień ze związkami. To pierwsza transza, ma być i kolejna, ale po zliczeniu sądowych oszczędności na koniec roku. Problem w tym, że konsultowano to tylko z częścią związków.

28.10.2022

Skazani odcięci od kontaktu telefonicznego z obrońcami - prezes NRA interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelą Kodeksu karnego wykonawczego skazany pozbawiony wolności może co najmniej raz w tygodniu, w terminach wskazanych przez dany zakład karny lub areszt, korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego do kontaktu m.in. z obrońcą. Z kolei w szczególnie uzasadnionych wypadkach dyrektor placówki może zgodzić się na telefony poza tymi terminami.

28.10.2022

Wiesław Kozielewicz prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wiesław Kozielewicz został prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapowiadał, że prezydent Andrzej Duda wyznaczy prezesa w czwartek o godz. 16 i rzeczywiście, wręczył o tej porze tę nominację. Na to stanowisko kandydowali też sędziowie SN Marek Dobrowolski i Maria Szczepaniec.

27.10.2022

Sądy nadal same radzą sobie z pouczaniem, a obywatel ich nie rozumie i nie czyta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci, radcy i sędziowie co i rusz wracają do tematu sądowych pouczeń, stowarzyszenia przygotowują przykładowe wzory, powtarzają się apele o jak najbardziej zrozumiały język. O to jednak prawnikom szczególnie trudno, bo - jak mówią - nie są językoznawcami ani psychologami i boją się, że potoczne ujęcie przepisów prawnych może prowadzić do niedokładności i przekłamań.

27.10.2022

Senatorowie chcą ratowania ofiar GetBack z Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Finanse

Z Funduszu Sprawiedliwości miałyby być wypłacone pieniądze osobom poszkodowanym działalnością GetBack S.A. Przewiduje to projekt zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym, który 26 października przyjęły połączone komisje senackie. Przeciwna projektowi jest m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego, gdyż fundusz ma na celu wykonanie już orzeczonych kar. A w tym wypadku żadne orzeczenia nie zapadły.

26.10.2022

Klient to nie rekord w bazie danych - czas uregulować świadczenie pomocy prawnej

Prawnicy

Rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce wymaga zmian, bo bez nich zagrożone są interesy obywateli. Adwokaci i radcy prawni chcą w tym zakresie współpracować. Prezes NRA uważa że jak najszybciej trzeba wprowadzić definicję świadczenia pomocy prawnej i zapis, że mogą się tym zajmować jedynie wykwalifikowani prawnicy. W ocenie prezesa KRRP, potrzebne są kompleksowe regulacje dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i zmiany w etyce.

26.10.2022

Perspektywy wymiaru sprawiedliwości w Polsce - 5 listopada konferencja

Wymiar sprawiedliwości

Test niezależności i bezstronności sędziego, analiza orzecznictwa TSUE w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości, plany spłaszczenia struktury sądownictwa i skutki, jakie mieć może ono dla postępowania cywilnego, to głównego tematy zbliżającej się konferencji Wymiar Sprawiedliwości w Polsce - Perspektywa przyszłości, która odbędzie się 5 listopada w Warszawie.

26.10.2022

W dzień w służbie KNF, po pracy... frankowej mediacji

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Na 411 mediatorów wpisanych na listy Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego, 105 jest jednocześnie pracownikami Urzędu KNF. Z tego 103 może prowadzić i prowadzi przedsądowe mediacje w sprawach frankowiczów. KNF nie widzi w tym nic złego, podkreślając ich obiektywizm, niezależność i fakt, że mediują... po godzinach pracy. Jednak zdaniem prawników mediacje pracowników organu nadzorczego wobec banku, to konflikt interesów.

26.10.2022

Ławnicy SN: Jesteśmy niezawiśli

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu negatywnymi ocenami przymiotów charakteru niektórych kandydatów na ławników Sądu Najwyższego II kadencji, podważającymi ich obiektywizm i nieskazitelność charakteru, które były publikowane przed, jak i po wyborze kandydatów.

25.10.2022

Czas skończyć z prawniczym znachorstwem - Adwokatura zaczyna publiczną debatę

Prawnicy

25 października odbędzie się pierwsza debata z cyklu "Usługi prawne odNowa" - pt. "Koniec z prawniczym znachorstwem". Organizuje ją Naczelna Rada Adwokacka, Komisja Etyki NRA i Komisja Wizerunku NRA, a poświęcona będzie skierowanemu m.in. do Senatu projektowi o pomocy prawnej od wykwalifikowanego prawnika. Zgodnie z nim mieliby ją świadczyć tylko adwokaci, radcowie prawni, prawnicy zagraniczni i zawody uprawnione do tego na podstawie ustaw.

25.10.2022

Konkurs Rising Stars - znamy nominowanych

Prawnicy

Trzydzieścioro pięcioro młodych, ale już z dorobkiem, prawniczek i prawników, zostało nominowanych do nagród w tegorocznej, jedenastej edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2022”. Mają różne specjalizacje, począwszy od nowych technologii, poprzez restrukturyzacje, podatki, prawo pracy, spory gospodarcze, po prawo karne. Łączy ich działalność pro bono, m.in. wspieranie uchodźców wojennych.

25.10.2022

Posłowie poprawiają nowelę o kuratorach sądowych, ale nie do końca tak jakby kuratorzy chcieli

Wymiar sprawiedliwości

Projekt nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych jest już po pracach w podkomisji. Poprawiono m.in. przepisy dotyczące kuratorskich dyscyplinarek, wprowadzając zastępcę rzecznika dyscyplinarnego. Umożliwiono też okręgowemu zgromadzeniu kuratorów przedstawianie maksymalnie trzech kandydatów na stanowisko kuratora okręgowego - problem w tym, że nadal nie będzie to wiążące dla ministra sprawiedliwości.

24.10.2022

Kaczyński: Będzie kłopot z wyborami sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Mimo wszystko będziemy procedować ustawę o sądach pokoju i ustawę spłaszczającą sądownictwo - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. W Polsce z wyborami sędziów pokoju "będzie kłopot". "To znaczy będą wybory, ale często tymi kandydatami będą ludzie mniej znani, jacyś na ogół młodzi ludzie.

22.10.2022

Dobro dziecka zablokuje rozwód? Możliwe, ale w praktyce rzadkie

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie o rozwodzie nie zostanie wydane, jeśli sąd ustali, że zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z nich jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że w praktyce takie sytuacja rzadko się zdarzają, w większości przypadków bardziej w dobro dziecka uderza przedłużający się konflikt rodziców.

22.10.2022

Niedookreśloność w przepisach dyscyplinarnych uderza w prawników

Wymiar sprawiedliwości

Z jednej strony trzeba szukać balansu w zakresie przepisów dyscyplinarnych pomiędzy niedookreślonością a precyzją, tak by wiadomo było kto i za co dyscyplinarnie odpowiada. Z drugiej - uporać się z obecnym kryzysem konstytucyjnym, który spowodował, że sądownictwo dyscyplinarne przestało chronić podstawowe wartości, w tym niezawisłość sędziowską - wskazywali uczestnicy III Radomskiego Spotkania Prawników.

21.10.2022

Sąd rozstrzyga sprawę, ale konflikt często zostaje - mediacja może go zakończyć

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu nie zawsze kończy konflikt między stronami, a dopóki on trwa, do sądu będą trafiać kolejne sprawy dotyczące tej samej rodziny, czy tych samych sąsiadów. Mediacja daje szansę na rozwiązanie sporu, a tym samym odciążenie sądu. Szkopuł tylko w tym, by strony chciały w niej uczestniczyć, a to z kolei zależy od sędziów, pełnomocników i samych spraw - uważają sędziowie, uczestnicy konferencji "Mediacja, dlaczego warto".

21.10.2022

W mediacji przepisy nie wystarczą - ważna świadomość stron i komunikacja sędziów z mediatorami

Wymiar sprawiedliwości

Do tanga trzeba dwojga, a nawet trojga - nie ma mediacji bez komunikacji, podkreślali prawnicy podczas konferencji "Mediacja, dlaczego warto", wskazując że nawet najlepsze przepisy nie wystarczą, jeśli strony nie będą uświadomione, a sędziowie, mediatorzy i pełnomocnicy nie będą ze sobą współpracować. Podnosili, że na mediacje nie można patrzeć jedynie przez pryzmat statystyk, bo istotne jest samo prowadzenie dialogu.

20.10.2022

Jak wspierać różnorodność w branży prawniczej - już 26 października konferencja Ja, prawniczka

Prawnicy

Różnorodność w branży prawniczej, pogodzenie idei zrównoważonego rozwoju z perspektywy biznesu, wewnętrznych działów prawnych oraz kancelarii i uwzględnienie głosu kobiet przez polskie media - to tematy zbliżającej się konferencji Ja, prawniczka. Uczestnicy rozmawiać będą także o przyszłości rynku pracy w branży prawniczej, stresie, a także branży prawniczej oczami pokolenia Z.

20.10.2022