Zgromadzenie Sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wyłoniło troje kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego pracą tej Izby: Są to sędziowie - Marek Dobrowolski, Wiesław Kozielewicz i Maria Szczepaniec. Obecnych było siedmioro sędziów SN. Wybór nastąpił w trzech głosowaniach. Spośród tych osób szefa nowej izby miał wskazać prezydent Andrzej Duda. W pierwszym głosowaniu SSN Wiesław Kozielewicz otrzymał 5 głosów, SSN Maria Szczepaniec - 2 głosy, zaś pozostali kandydaci nie otrzymali głosów.

Ponieważ w pierwszym głosowaniu nie udało się wskazać trzeciego kandydata, przeprowadzono drugie głosowanie, w którym zarówno SSN Marek Dobrowolski jak i SSN Barbara Skoczkowska otrzymali 3 głosy, przy jednym głosie nieważnym. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie trzeciego głosowania, w którym na SSN Marka Dobrowolskiego padły 3 głosy, na SSN Barbarę Skoczkowską - 2 głosy, zaś 2 głosy były nieważne. 

Zgodnie z art. 15a par. 3 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym zgromadzeniu przewodniczyła Pierwsza Prezes SN dr hab. Małgorzata Manowska.

 

Sędziowie Dobrowolski i Szczepaniec zostali powołani na sędziów SN przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku 2018 r. Sędzia Kozielewicz został zaś powołany do SN w kwietniu 1999 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Podczas uroczystości powołania prezydent podziękował sędziemu Kozielewiczowi za to, że zgodził się przyjąć to - jak mówił Andrzej Duda - odpowiedzialne i trudne zadanie. - Od samego początku byłem zwolennikiem i wielkim orędownikiem postania Izby Dyscyplinarnej, powstania generalnie izby, która będzie w sposób jednoznaczny badała sprawy odpowiedzialności zawodowej, etycznej, moralnej sędziów. I karnej, w jakimś sensie - mówił. - Jest to bardzo potrzebne dla odbudowania opinii o wymiarze sprawiedliwości w Polsce. Wiemy doskonale, że nie chodziło od samego początku i nie chodzi tylko o sędziów. Chodzi generalnie o ludzi wykonujących zawody prawnicze - wskazywał prezydent.

Wybór 11 sędziów

Procedura poprzedzająca wybór trójki kandydatów wyglądała następująco: Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego 9 sierpnia 2022 r. w trakcie posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego wylosowała 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. A następnie niezwłocznie przesłała listę nazwisk do Kancelarii Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda 17 września wybrał z tego grona 11 osób. W grupie tej znalazło się w nim 5 sędziów powołanych na urząd z udziałem "starej" KRS i 6 z udziałem "nowej".

Do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej weszli:

  1. Tomasz Demendecki
  2. Marek Zbigniew Dobrowolski
  3. Paweł Jan Grzegorczyk
  4. Zbigniew Korzeniowski
  5. Wiesław Stanisław Kozielewicz
  6. Marek Marian Motuk
  7. Marek Marian Siwek
  8. Barbara Skoczkowska
  9. Krzysztof Mirosław Staryk
  10. Maria Agnieszka Szczepaniec
  11.  Paweł Wojciechowski.

Kadencja sędziów orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej jest wspólna i wynosi pięć lat - stanowi art. 22b ustawy o SN z 9 lipca 2022 r.

-  W tym składzie jest 6 nowych i 5 starych sędziów, a ci starzy to też są osoby z różnymi poglądami. Na pewno ten wybór do końca nie zamknie konfliktów i nie zamknie problemu orzeczeń wydawanych przez tę Izbę - oceniał  we wrześniu prezes Izby Karnej SN Michał Laskowski.

 

Czytaj: Zwrot w linii orzeczniczej SN - za wydanie orzeczenia sędzia nie może być zawieszony ani karany >>

Wiesław Kozielewicz urodził się w 1955 r. w Hrubieszowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Orzekał w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie, Sądzie Wojewódzkim w Zamościu oraz Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 1999 r. został sędzią Sądu Najwyższego. Był przewodniczącym IV Wydziału w Izbie Karnej SN. Od 2014 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w latach 2019-2020 - przewodniczącego PKW. Jest autorem publikacji z zakresu prawa karnego, dyscyplinarnego oraz historyczno-prawnych.

Czytaj w LEX: Skarga nadzwyczajna w praktyce >>>

Czytaj w LEX: Przegląd uchwał Izby Karnej Sądu Najwyższego w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego za 2020 r. >>>